علل و عوامل خطر فشار خون بالا

علل و عوامل خطر فشار خون بالا چیست؟

بر اساس تعریف ، فشار خون اولیه (ضروری) دلیل مشخصی ندارد. شرایط پزشکی و عوامل سبک زندگی می توانند به ایجاد فشار خون ثانویه کمک کنند ، با این حال ، فشار خون بالا ناشی از یک نگرانی بهداشتی جداگانه است که معمولاً مربوط به قلب ، عروق ، کلیه ها یا سیستم غدد درون ریز است.

علل شایع

فشار خون بالا عموماً بدون علت مشخص ایجاد می شود و با گذشت سالها به تدریج بدتر می شود. تعدادی از عوامل خطر شناخته شده با احتمال بالاتر ابتلا به فشار خون اساسی در ارتباط هستند و چندین بیماری وجود دارد که باعث فشارخون ثانویه می شود. 

سن

با افزایش سن خطر فشار خون بالا می رود. به طور کلی ، این مربوط به تعدادی از اثرات پیری است ، از جمله: 

 •  از دست دادن انعطاف پذیری رگ های خونی
 • تغییرات هورمونی ، مانند  یائسگی
 • افزایش حساسیت به  نمک  و سایر عوامل غذایی

فشار خون اغلب به صورت مرحله ای افزایش می یابد. ممکن است فردی در سی سالگی فشار خون خفیف تا متوسط ​​داشته باشد. با افزایش سن ، فشار خون ممکن است به آرامی افزایش یابد.

اگر کسی قبل از 50 سالگی به فشار خون بالا مبتلا شود ، خطر حمله قلبی و سکته مغزی بسیار افزایش می یابد. در صورت عدم درمان ، فشار خون بالا می تواند امید به زندگی را 10 یا بیشتر کاهش دهد.

جنسیت

فشار خون بالا در مردان بیش از زنان تا سن 45 سالگی شایع است. پس از آن تا 64 سالگی ، درصد مردان و زنان مبتلا به فشار خون بالا مشابه است و زنان ممکن است پس از 60 سالگی به فشار خون بالا مبتلا شوند. 

زنان اغلب پس از یائسگی دچار فشار خون بالا می شوند ، زیرا اثرات محافظتی استروژن در برابر فشار خون بالا کاهش می یابد. 

بیماری کلیوی

بیماری مزمن کلیه بر حجم و غلظت مایعات و الکترولیت ها در بدن تأثیر می گذارد ، که فشار اضافی را به عروق وارد می کند و باعث فشار خون می شود. 

دیابت

دیابت خطر فشار خون را افزایش می دهد. 

 این تا حدی به دلیل تأثیر دیابت بر عملکرد کلیه است ، اما افرادی که دیابت دارند معمولاً قبل از تأثیر قابل اندازه گیری بر روی کلیه ها دچار فشار خون می شوند. 

شرایط هورمونی

بیماری تیروئید ، غده فوق کلیه و بیماری هیپوفیز نوسانات هورمونی ایجاد می کند که منجر به تغییر فشار خون می شود ، فشار خون بالا یکی از نتایج شایع این شرایط است. 

آپنه خواب

آپنه خواب با فشار خون بالا همراه است ، اگرچه مکانیسم آن کاملاً شناخته نشده است. اعتقاد بر این است که آپنه خواب علاوه بر فشار خون می تواند مظهر سایر بیماری های قلبی عروقی باشد و ممکن است به خودی خود منجر به بیماری های قلبی عروقی شود و منجر به چرخه ای از اثرات شود.

داروها

تعدادی از داروها می توانند به فشار خون بالا کمک کنند ، از جمله کورتیکواستروئیدها ، داروهای ضد بارداری خوراکی ، داروهای حاوی کافئین و بسیاری دیگر.  به طور کلی ، بهتر است قبل از مصرف دارو باید بررسی کنید تا ببینید آیا فشار خون بالا یکی از عوارض جانبی آن دارویی  که مصرف می کنید هست یا خیر ، به خصوص اگر از قبل دچار فشار خون هستید یا در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به آن هستید.

ژنتیک

ژنتیک در پرفشاری خون نقش دارد ، و در نهایت می تواند منشا اصلی فشار خون اساسی باشد.

اعتقاد بر این است که ژن ها تقریباً 30 تا 50 درصد بر فشار خون تأثیر دارند  .

این ممکن است به این دلیل باشد که ژنهای زیادی وجود دارند که با یکدیگر بر روی فشار خون تأثیر می گذارند و برخی از این انواع ژنتیکی بیشتر از سایر ژن ها میباشد .

سابقه خانوادگی 

بین سابقه خانوادگی و فشار خون بالا رابطه وجود دارد. اگر پدر و مادر ، خواهر و برادر یا مادربزرگ مبتلا به فشار خون دارید ، خود شما هم در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستید .

چاقی

اگر عادت های زندگی شما به افزایش وزن کمک می کند ، به خصوص اگر شما دارای استعداد ژنتیکی  اضافه وزن هستید ، متعهد به ایجاد تغییراتی که می تواند به شما کمک کند تا به یک وزن مطلوب برسید و از بسیاری از عوارض جانبی جدی چاقی – از جمله فشار خون بالا جلوگیری کند هستید.

 

عوامل خطر در سبک زندگی

عادت ها و عوامل خطر در سبک زندگی ، بدون توجه به نوع ، می توانند باعث پرفشاری خون شوند.

علل و عوامل خطر فشار خون بالا

سیگار کشیدن 

در میان عوامل اصلی افزایش فشار خون ، سیگار کشیدن باعث تنگی عروق و همچنین تصلب شرایین و انعطاف ناپذیری عروق می شود. 

رژیم غذایی

نمک موجود در رژیم غذایی یک فرد از عوامل  فشار خون بالا است. 

فشار

اضطراب و استرس می تواند فشار خون را افزایش دهد.  بدن در پاسخ به استرس ، اپی نفرین ، نوراپی نفرین و کورتیزول را آزاد می کند ، هورمون هایی که باعث تنگی عروق می شوند. باریک شدن مکرر و تغییر در قطر رگهای خونی می تواند با گذشت زمان منجر به فشار خون شود. 

علل و عوامل خطر فشار خون بالا

شیوه زندگی کم تحرک

کمبود فعالیت بدنی منظم با فشار خون بالا همراه است زیرا تغییرات وزن و پاسخ های هورمونی به ورزش بدنی به حفظ فشار خون مطلوب کمک می کند. 

الکل

مصرف مزمن و سنگین الکل با فشار خون بالا همراه است. 

مصرف مواد مخدر تفریحی

چندین داروی تفریحی غیرقانونی ، مانند کوکائین ، هروئین و مت آمفتامین ، باعث تغییر چشمگیر فشار خون می شوند. علل و عوامل خطر فشار خون بالا

  نظر دهید

  پاسخ دهید

  بازیابی رمز عبور
  مقایسه موارد
  • کل (0)
  مقایسه
  0
  تماس