آب مروارید چیست؟علائم تشخیص و درمان آن چگونه است؟

آب مروارید چیست؟

آب مروارید, ابری بدون درد در عدسی داخلی چشم شما است. از آنجا که مانع عبور نور از لنز می شود ، آب مروارید دیدن آن را دشوار می کند و حتی می تواند با گذشت زمان باعث کوری شود. آب مروارید پیشرونده است ، به این معنی که با گذشت زمان بدتر می شود. بیشتر موارد در افراد مسن رخ می دهد ، اما گاهی اوقات در افراد جوان نیز دیده می شود.

چشم شما چگونه تحت تأثیر آب مروارید قرار می گیرد؟

نور به چشم شما وارد می شود و از لنز عبور می کند. لنز چشم شما نور را به شبکیه متمرکز می کند ، که سیگنال های دیداری را از طریق عصب بینایی به مغز شما منتقل کند. کدر شدن لنز به دلیل آب مروارید منجر به تاری تصاویر می شود. سایر مشکلات چشم نیز می تواند باعث تاری دید شود ، اما آب مروارید برخی از علائم مشخصه را ایجاد می کند.

علائم آب مروارید: تاری دید

شایع ترین علامت آب مروارید دیدن تصاویر تار در هر فاصله است. افراد ممکن است دید خود را مه آلود ، ابری  توصیف کنند. آب مروارید با گذشت زمان بدتر می شود و نور کمتری به شبکیه چشم می رسد. به خصوص ممکن است دیدن و رانندگی در شب برای افراد مبتلا به آب مروارید سخت باشد.

علائم آب مروارید: خیرگی

خیرگی یا حساسیت به نور یکی دیگر از علائم آب مروارید است. دیدن یک فرد مبتلا به آب مروارید در زیر نور شدید خورشید ممکن است دشوار باشد. چراغ های داخلی ممکن است خیلی روشن به نظر برسند یا اطراف آنها هاله است. تابش خیره کننده چراغ های جلو  خودرو می تواند باعث مشکلاتی  رانندگی در شب شود.

علائم آب مروارید: دو دید

دیپلوپیا یا دو بینی ، هنگام مشاهده با یک چشم می تواند یکی دیگر از علائم آب مروارید باشد.دید دوتایی که با آب مروارید دیده می شود حتی زمانی که فقط از یک چشم نگاه می کنید نیز رخ می دهد.

علائم آب مروارید: تغییر رنگ

آب مروارید همچنین بر بینایی رنگ تأثیر می گذارد. برخی از رنگها ممکن است کمرنگ به نظر برسند و ممکن است رنگها مایل به زرد یا قهوه ای شوند. این ممکن است در ابتدا مورد توجه قرار نگیرد ، اما با گذشت زمان ، تمایز بین آبی و بنفش ممکن است دشوار باشد.

علائم آب مروارید: دید دوم

پدیده ای که به “دید دوم” معروف است یکی دیگر از ویژگی های آب مروارید است. در این وضعیت ، آب مروارید به عنوان یک عدسی قوی تر عمل می کند ، به طور موقت توانایی دیدن چیزها را در فاصله نزدیک بهبود می بخشد. افرادی که قبلاً به عینک مطالعه احتیاج داشتند ممکن است دیگر نیازی به آن نداشته باشند. با این حال ، با وخیم تر شدن آب مروارید ، این بهبود موقتی در دید نزدیک از بین می رود.

علائم آب مروارید: نسخه جدید

افراد مبتلا به آب مروارید اغلب به تغییر مکرر عینک یا لنزهای تماسی خود احتیاج دارند زیرا بینایی آنها به مرور زمان تغییر میکند.

چه کسی می تواند آب مروارید پیدا کند؟

بیشتر آب مروارید در افراد مسن رخ می دهد و مربوط به روند پیری است. بیش از نیمی از آمریکایی های بالای 65 سال آب مروارید دارند. گاهی اوقات ، نوزادان می توانند با آب مروارید متولد شوند ، معروف به آب مروارید مادرزادی. به طور غیرمعمول ، کودکان می توانند در نتیجه بیماری یا ضربه به چشم ، آب مروارید بگیرند.

دلایل آب مروارید چیست؟

به طور دقیق قابل درک نیست که چرا مردم به آب مروارید مبتلا می شوند. افزایش سن یک عامل خطر شناخته شده است. عوامل دیگری که ممکن است در ایجاد آب مروارید نیز نقش داشته باشند عبارتند از:

 • سیگار کشیدن
 • استفاده بیش از حد از الکل
 • دیابت
 • ضربه به چشم
 • استفاده طولانی مدت از کورتیکواستروئیدها
 • تابش طولانی مدت یا قرار گرفتن در معرض آفتاب

چگونه آب مروارید تشخیص داده می شود؟

آب مروارید را می توان با معاینه چشم تشخیص داد. معاینه چشم شامل آزمایش بینایی و معاینه چشم شما با استفاده از میکروسکوپ لامپ شکاف است. مردمک ها با قطره های مخصوص چشم گشاد می شوند تا دید بهتری از پشت چشم شما ، جایی که شبکیه و عصب بینایی واقع است ، ایجاد کنند.

آب مروارید چیست؟علائم تشخیص و درمان آن چگونه است؟

عمل جراحی آب مروارید

اگر کاهش بینایی مربوط به آن با عینک یا لنز قابل اصلاح نباشد ، ممکن است به جراحی برای از بین بردن آب مروارید نیاز باشد. جراحی آب مروارید شامل برداشتن لنز طبیعی ابری و جایگزینی آن با لنز مصنوعی است. این عمل معمولاً به صورت سرپایی انجام می شود و بسیار ایمن و موثر است. 

انواع جراحی آب مروارید

متداول ترین نوع جراحی آب مروارید به عنوان فاكومولسیفاسیون (فاكو) شناخته می شود. در این روش ، پزشک یک برش کوچک در چشم ایجاد می کند و لنز را با استفاده از امواج اولتراسوند می شکند. سپس لنز خارج شده و با لنز داخل چشمی (IOL) جایگزین می شود.

نوع دیگر جراحی آب مروارید جراحی آب مروارید خارج کپسولار نام دارد. این روش شامل یک برش بزرگتر و از بین بردن لنز ابری در یک قطعه است. در بیشتر موارد ، قرار دادن IOL شما را از داشتن عینک های ضخیم یا لنزهای تماسی بی نیاز می کند.

نکات پیشگیری از آب مروارید

به یاد داشته باشید ، مراحلی وجود دارد که می توانید برای کاهش خطر ابتلا به آب مروارید انجام دهید که شامل موارد زیر میباشد:

 • سیگار نکشید
 • همیشه زیر آفتاب از کلاه یا عینک آفتابی استفاده کنید.
 • دیابت را به خوبی کنترل کنید.
 • مصرف الکل را محدود کنید.
 
 
 
 
 

نظر دهید

پاسخ دهید

بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
 • کل (0)
مقایسه
0
تماس