سنگ کلیه چیست؟علائم و درمان آن چگونه است؟

سنگ کلیه چیست؟علائم و درمان آن چگونه است؟

سنگ کلیه اجسام سخت مانند سنگریزه است که می تواند در داخل کلیه های شما تشکیل شود . آنها از مواد معدنی و نمکی ساخته شده اند 

سنگ کلیه کوچک است – معمولاً به اندازه یک هسته ذرت و یک دانه نمک است. وقتی بدن شما مقدار زیادی مواد معدنی خاص داشته باشد و در عین حال مایعات کافی نداشته باشد ، می توانند تشکیل شوند. سنگها می توانند قهوه ای یا زرد و صاف یا ناهموار باشند.

علائم سنگ کلیه

بیمار میتواند سنگ کلیه داشته باشد ولی علائمی نداشته باشد. یا ممکن است علائم شروع نشوند تا زمانی که سنگ کلیه شما حرکت کند.یک سنگ می تواند در کلیه شما حرکت کند. همچنین می تواند به درون لوله ای که کلیه شما را به مثانه متصل می کند حرکت کند . علائم می تواند خفیف یا شدید باشد و شامل موارد زیر است:

 • درد شدید در پهلو یا پشت ، زیر دنده ها (ممکن است پزشک از آن به عنوان قولنج کلیوی یاد کند)
 • درد در کشاله ران و پایین شکم
 • دردی که شدت آن می آید و می رود 
 • دستشویی رفتن بیشتر از حد طبیعی
 •  عفونت تب و لرز
 • تهوع و استفراغ
 • داشتن ادرار خونی 

علل سنگ کلیه و عوامل خطر

هم زنان و هم مردان می توانند به سنگ کلیه مبتلا شوند ، اما احتمال ابتلا مردان دو برابر زنان است.

اغلب دشوار است که بفهمیم چه چیزی باعث سنگ کلیه شده است. اما این موارد زمانی اتفاق می افتد که ادرار شما دارای مقدار زیادی مواد معدنی خاص باشد. این شامل:

 • کلسیم
 • اگزالات
 • اسید اوریک
 اگر به اندازه کافی مایعات مثلاً آب مصرف نکنید ، پودر جمع شده و به تکه های خشک و سفت تبدیل می شود.

مواردی که می توانند خطر ابتلا به سنگ کلیه را افزایش دهند عبارتند از:

 • آنچه می خورید
 • اسهال (که می تواند باعث کمبود آب بدن شما شود)
 • چاقی
 • سابقه خانوادگی سنگ کلیه
 • بارداری

مواردی که می توانند باعث ایجاد سنگ کلیه شوند عبارتند از:

 • کمبود آب بدن
 • شرایط پزشکی شامل  جراحی بای پس معده ، بیماری التهابی روده ( کولیت اولسراتیو و بیماری کرون) ،  ، نقرس ، دیابت 
 • مکمل های ویتامین C
 • کمبود کلسیم 
 • اگزالات یا پروتئین اضافی در رژیم غذایی شما وجود دارد
 • برخی داروها مانند تریامترن ( Dyazide ، Maxzide )، یک دیورتیک که رفتار فشار خون بالا ؛ داروهای ضد اسیر ضد احتقان ها ؛ کورتیکواستروئیدها و مهارکننده های پروتئاز مانند سولفات ایندیناویر ( Crixivan )

http://dr-vahidi.com › علائم-سنگ-ک... Translate this page علائم سنگ کلیه. سنگ های کلیه به تجمعات سفت و سختی گفته می شود که از جنس نمک و مینرال ها از جمله کلسیم و اوریک اسید هستند. این سنگ ها در کلیه تشکیل می ...

انواع سنگ کلیه

پزشکان سنگ کلیه را به انواع مختلف تقسیم می کنند

سنگ های کلسیم: این سنگها متداول ترین آنها هستند. حتی فقط خوردن برخی غذاهای حاوی اگزالات بسیار بالا ، مانند ریواس ، یا مصرف مقادیر غیرمعمول ویتامین D ، می تواند احتمال ابتلا به این نوع را افزایش دهد. اگر معمولاً به اندازه کافی آب نمی نوشید یا زیاد عرق می کنید و مایعات از دست رفته را جایگزین نمی کنید ، می توانید از این نوع برخوردار شوید .

سنگ های سیستین: این کمترین نوع است و به دلیل جهش ژنتیکی است. در این شرایط کلیه های شما در بازجذب ترکیبی به نام سیستین که در مقادیر بالاتر در ادرار قرار دارد و باعث تشکیل سنگ می شوند ، مشکل دارند.

سنگ های استروویت: عفونت ها ، به خصوص در دستگاه ادراری ، می توانند باعث ایجاد این نوع سنگ شوند.

سنگ های اسید اوریک: خوردن مقدار زیادی پروتئین حیوانی می تواند منجر به تجمع اسید اوریک در ادرار شود. که در نهایت می تواند سنگ یا با کلسیم یا بدون آن تشکیل دهد. عوامل خطر شامل نقرس ، دیابت و اسهال مزمن است.

تشخیص سنگ کلیه

از کجا پزشک می فهمد که شما واقعاً سنگ کلیه دارید؟ ابتدا آنها سابقه پزشکی دریافت می کنند و شما را معاینه می کنند. سپس ، در صورت نیاز ، آزمایشاتی را برای گرفتن عکس از کلیه ها و دستگاه ادراری شما تجویز می کنند

 • آزمایش خون: آنها می توانند نشان دهند که مقدار کلسیم یا اسید اوریک بیش از حد در خون دارید .  
 • آزمایش ادرار : پزشک ممکن است به شما بگوید که یک یا دو نمونه 24 ساعته جمع کنید. این نشان می دهد که آیا مواد معدنی سنگ ساز در ادرار شما بیش از حد زیاد است یا ترکیبات دیگری که از تشکیل سنگ جلوگیری می کنند کافی نیست.
 • آزمایشات تصویربرداری : پزشکان از این موارد برای بررسی وجود سنگ در دستگاه ادراری شما استفاده می کنند. شما ممکن است یک عکسبرداری از شکم یا یک توموگرافی کامپیوتری (CT) انجام دهید که ترکیبی از یک سری اشعه ایکس برای ایجاد تصویری از بدن شما است. با اشعه ایکس می توان سنگ های بزرگتری را نشان داد ، اما سی تی اسکن به پزشکان کمک می کندسنگ های کوچک را پیدا کنند.
 • تجزیه و تحلیل سنگ های رد شده: پزشک شما را وادار می کند از طریق صافی آبگیری کنید تا هر سنگی که از بدن شما عبور می کند را بگیرید. آنها آنها را به آزمایشگاه می فرستند تا ببینند از چه ساخته شده اند. این می تواند به آنها بگوید که چه چیزی باعث سنگ شما شده و چگونه می توان آنها را درمان کرد.

درمان سنگ کلیه

همه سنگ های کلیه نیازی به درمان ندارند. اگر سنگ کوچکی باشد ،برای سرعت بخشیدن به عبور از سنگ ، می توانید:

 • آب بنوشید بین هشت تا ده لیوان باعث می شود مواد معدنی در ادرار شما جمع نشود. هدف پاک کردن ادرار است.
 •  ایبوپروفن یا ناپروکسن سدیم می تواند ناراحتی را تسکین دهد. اما فقط در صورت تأیید پزشک مصرف کنید.
 • پزشک می تواند دارویی به شما بدهد که به عنوان مسدود کننده آلفا شناخته می شود. این باعث شل شدن عضلات حالب شما می شود ، لوله ای که ادرار را از کلیه ها به مثانه منتقل می کند ، بنابراین می توانید سنگ را با سرعت بیشتری و با درد کمتری عبور دهید.
اگر سنگ شما بزرگتر باشد یا نتوانید آن را دفع کنید ، ممکن است احساس درد داشته باشید. در این حالت ، پزشک می تواند سنگ را از چند طریق تجزیه کند ، بنابراین بدن شما در نهایت می تواند از شر آن خلاص شود. این شامل:
سنگ شکنی موج شوک خارج از بدن (ESWL): این متداول ترین روش برای سنگ کلیه است. از امواج شوک استفاده می کند ، که می تواند سنگ را به قطعات کوچک تبدیل کند. سپس ، قطعات کوچکتر به راحتی می توانند از طریق ادرار شما دفع شوند.درمان حدود یک ساعت طول می کشد و شما معمولاً می توانید حدود یک ساعت بعد به خانه بروید. این شامل هیچ بریدگی جراحی نیست ، اما هنوز هم درد وجود دارد. البته ممکن است از آرام بخش ، بی حسی موضعی (چیزی به شما داده می شود تا درد را بی حس کنید اما بیدار بمانید) و بیهوشی عمومی (در حین عمل بیدار نیستید).

یورتروسکوپی: این روش سنگ های کلیه و حالب شما را درمان می کند. پزشک از یک محدوده نازک و انعطاف پذیر برای یافتن و از بین بردن سنگها استفاده می کند. آنها هیچ برشی در پوست شما ایجاد نمی کنند ، اما در این روش بیهوش هستید.

پزشک از طریق مثانه و حالب شما را به کلیه منتقل می کند. آنها از یک سبد کوچک برای از بین بردن سنگهای کوچک استفاده می کنند. اگر سنگ ها بزرگتر باشند ، پزشک لیزر را از بین می برد تا آنها را تجزیه کند. بیشتر مردم در همان روز به خانه می روند.

نفرولیتوتومی از راه پوست : راه دیگری که پزشکان می توانند از شر سنگ کلیه خلاص شوند این است که یک سوراخ کوچک در پشت و از طریق کلیه برش دهید تا سنگ برداشته شود. اگر این روش انجام شود ، ممکن است مجبور باشید چندین روز در بیمارستان بمانید.

پیشگیری از سنگ کلیه

آب زیادی بنوشید: باید حداقل هشت لیوان 8 آب در روز بنوشید. برخی از آن مایعات می توانند آب پرتقال ، لیموناد یا …باشند.مصرف سدیم و غذاهای شور را کاهش دهید: مقدار زیادی سدیم می تواند سطح کلسیم را در ادرار افزایش دهد. که می تواند باعث تشکیل سنگ شود. اگر سدیمی را که از غذا و نوشیدنی دریافت می کنید کاهش دهید ، به قلب شما کمک می کند و فشار خون را کاهش می دهد .بنوشید و مقدار کافی کلسیم بخورید: این مرحله پیشگیرانه ممکن است کمی گیج کننده به نظر برسد ، زیرا پزشکان به شما می گویند که مقدار بالای کلسیم (به دلیل مصرف بیش از حد سدیم) در ادرار باعث ایجاد سنگ می شود. عدم دریافت کلسیم کافی می تواند سطح اگزالات موجود در ادرار شما را افزایش دهد. آنها در غذاهایی مانند ریواس ، اسفناج ، چغندر ، پوسته سبوس ، چیپس سیب زمینی و سیب زمینی سرخ کرده یافت می شوند. و اگزالات می تواند باعث ایجاد سنگ کلیه شود. بهتر است کلسیم خود را از غذاها و نوشیدنی ها دریافت کنید تا مکمل ها .

از مصرف برخی غذاها و نوشیدنی های غیر الکلی خودداری کنید: اگر حداقل یک سنگ کلیه داشته اید ، بهتر است پروتئین حیوانی که هر روز می خورید را محدود کنید. برخی از غذاها مانند تخم مرغ ، اسفناج ، چغندر ، شکلات و آجیل و همچنین کولا با سنگ کلیه در ارتباط است.

نظر دهید

پاسخ دهید

بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
 • کل (0)
مقایسه
0
تماس