ونتیلاتور

برخی از بیماران برای تنفس به کمک نیاز دارند. در این شرایط برای کمک به عملکرد ریه ها از “دستگاه تنفس ونتیلاتور” – که به عنوان تهویه مکانیکی نیز شناخته می شود – استفاده می شود.

 ونتیلاتورها دستگاه هایی هستند که به عنوان دمنده عمل می کنند تا هوا را به داخل ریه های شما منتقل و خارج کنند

 • برای استفاده از ونتیلاتور ، تیم پزشکی به نوعی دسترسی به ریه های بیمار نیاز دارند. که می توان لوله ای را به دهان یا بینی وارد کرد که به این روش لوله گذاری میگویند.
 • یا می توان لوله ای را وارد لوله تنفسی کرد که از نظر پزشکی به آن نای گفته می شود. به روش ایجاد دهانه در لوله تنفسی ، تراکئوستومی گفته می شود .

ونتیلاتور ماشین های پیچیده ای هستند که می توانند متناسب با نیازهای هر بیمار تنظیم شوند.

 دستگاه ونتیلاتور چگونه کار می کند؟

یک دستگاه ونتیلاتور کمک می کند تا اکسیژن وارد ریه های بیمار شود و دی اکسید کربن (گاز هدر داده ای که می تواند سمی باشد) را از بین می برد. 

چه کسی به دستگاه ونتیلاتور نیاز دارد؟

نارسایی تنفسی

نارسایی تنفسی می تواند یک وضعیت اضطراری تهدید کننده زندگی باشد. وقتی نمی توانید به خوبی نفس بکشید ، اندام های شما نمی توانند اکسیژن کافی برای بدن دریافت کنند. گاهی اوقات ، دی اکسید کربن بیش از حد ،( یک گاز هدر رفته از سلول های بدن شما ، می تواند در خون شما جمع شود )این باید از بین برود شود.

بسیاری از شرایط و آسیب ها می توانند بر تنفس شما تأثیر بگذارند. مثالها عبارتند از:

 • سندرم دیسترس حاد تنفسی (ARDS)
 • آسیب به سر یا  سکته
 • آسم
 • COPD  (بیماری انسدادی مزمن ریوی) یا سایر بیماری های ریوی
 • مصرف بیش از حد دارو
 • سندرم دیسترس تنفسی نوزادان ، مشکلات تنفسی است که نوزادان ، به ویژه نوزادان نارس را تحت تأثیر قرار می دهد.
 • ذات الریه
 • آسیب نخاعی ، فلج اطفال ، اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS)لینک خارجی، میاستنی گراویسلینک خارجی، و سایر بیماریها یا عواملی که بر اعصاب و عضلات درگیر در تنفس تأثیر می گذارند
 • ایست ناگهانی قلب

عمل جراحی

اگر قرار است با بیهوشی عمومی جراحی کنید (دارویی که باعث خواب آلودگی می شود و احساس درد را متوقف می کند) به یک دستگاه ونتیلاتور نیاز دارید. داروهایی که برای بیهوشی استفاده می شوند می توانند بر تنفس طبیعی شما تأثیر بگذارند. دستگاه تنفس به کنترل تنفس شما کمک می کند.

قبل از قرار دادن دستگاه تنفس چه انتظاری باید داشته باشید؟

ونتیلاتورها دستگاه هایی هستند که هوا با اکسیژن اضافی – را به مجاری تنفسی و ریه های شما وارد میکند. مجاری تنفسی شما لوله هایی هستند که هنگام تنفس هوای غنی از اکسیژن را به ریه ها منتقل می کنند. همچنین هنگام تنفس دی اکسید کربن (گاز زائد) از ریه های شما خارج می شود.

می توان تنظیم کرد که یک ونتیلاتور چند بار در دقیقه “تنفس کند”. بعضی اوقات به گونه ای تنظیم می شود که دستگاه فقط درصورت نیاز به تنفس ، هوا را به درون ریه های شما می ریزد.

قبل از اینکه تیم مراقبت های بهداشتی شما را روی دستگاه ونتیلاتور قرار دهند ، ممکن کارهای زیر را برای شما انجام دهند:

 • اکسیژن از طریق ماسک
 • داروهایی برای خواب آلودگی و جلوگیری از احساس درد
 • مایعات و سایر داروها از طریق ورید (IV) برای کمک به جریان خون غنی از اکسیژن به اندام های بدن شما کمک می کند.

به دو طریق می توان هوا را از ونتیلاتور وارد ریه ها کرد. ممکن است ماسک بزنید ، یا ممکن است به یک لوله تنفسی نیاز داشته باشید

تهویه با ماسک صورت

شما ممکن است از ماسک صورت استفاده کنید تا هوا را از ونتیلاتور وارد ریه های خود کنید. به این تهویه غیر تهاجمی می گویند. ماسک صورت کاملاً روی بینی و دهان شما قرار می گیرد تا به شما کمک کند تا نفس بکشید. اگر مشکلات تنفسی شما هنوز به حدی نباشد که بتوانید به لوله تنفس نیاز داشته باشید یا به شما کمک کند بعد از برداشتن لوله تنفس خود به تنفس عادت کنید ، ممکن است این روش را توصیه کند.

مزایای این نوع تهویه :

 • راحت تر از لوله تنفسی است.
 • به شما اجازه می دهد سرفه کنید.
 • شما ممکن است قادر به صحبت و بلع باشید.
 • ممکن است به داروهای آرام بخش و ضد درد کمتری نیاز داشته باشید.
  برخی از خطرات مانند ذات الریه را که با لوله تنفسی مرتبط هستند کاهش می دهد.

تهویه با لوله تنفسی

در موارد جدی تر یا وقتی تهویه غیر تهاجمی کافی نیست ، ممکن است به تهویه تهاجمی نیاز داشته باشید. در اینجا ، یک لوله تنفسی در لوله تنفسی شما قرار می گیرد ، و لوله تنفسی (که لوله تراشه نیز نامیده می شود) به یک ونتیلاتور متصل می شود که هوا را مستقیماً وارد مجاری تنفسی می کند. فرآیند قرار دادن لوله در لوله تنفسی شما لوله گذاری نامیده می شود.

معمولاً لوله تنفس در بینی یا دهان شما قرار می گیرد. سپس لوله به داخل حلق شما منتقل می شود. لوله تراشه با نوار یا نواری که در اطراف سر شما قرار می گیرد در جای خود قرار گرفته است.

برای جراحی ، این روش در اتاق عمل بعد از آرام شدن شما انجام می شود (دارو برای خوابیدن به شما داده می شود). در موارد اضطراری خارج از اتاق عمل ، شما دارو می گیرید تا خواب آلوده شوید و از درد و ناراحتی ناشی از قرار دادن لوله تنفسی جلوگیری کند.

در صورت نیاز به مدت طولانی در ونتیلاتور ، لوله تنفسی از طریق تراکئوستومی در مجاری تنفسی شما قرار می گیرد . پزشک شما از طریق جراحی سوراخ هایی از جلوی گردن و در نای شما ایجاد می کند. لوله ای که در سوراخ قرار می گیرد لوله “تراکئوستومی” یا “تراچ” نامیده می شود. روش تراکئوستومی معمولاً در اتاق عمل یا بخش مراقبت های ویژه انجام می شود. پزشک شما از بیهوشی استفاده می کند ، بنابراین شما بیدار نخواهید شد و دردی احساس نمی کنید. لوله تراشه توسط نوارهایی که به دور گردن شما می چرخند در جای خود نگه داشته می شود.

هر دو نوع لوله های تنفسی از تارهای صوتی شما عبور می کنند. شما نمی توانید با لوله تراشه صحبت کنید و صحبت با لوله تراشه کار سختی است مگر اینکه اتصال دریچه گفتاری خاصی داشته باشد. در بیشتر موارد ، لوله های تراشه برای افرادی که مدت زمان کوتاه تری در تهویه هستند استفاده می شود. 

خطرات وجود یک دستگاه تهویه چیست؟

عفونت ها

 

 • آتلکتازی یا شُش‌چسبیدگی فرواُفت شش، عبارت است از جمع شدن یک قسمت از ریه یا تمامی یک ریه. این وضعیت باعث عدم جذب اکسیژن به مقدار کافی از ریه می‌شود. دیدن آتلکتازی در رادیوگرافی قفسه سینه شایع است.
 • لخته شدن خون و زخم پوست. هنگام استفاده از هواکش ، ممکن است لازم باشد در رختخواب بمانید یا از ویلچر استفاده کنید. ماندن در یک وضعیت برای مدت طولانی می تواند خطر لخته شدن خون ، زخم های جدی روی پوست شما را به نام زخم بستر و عفونت افزایش دهد.
 • تجمع مایعات در کیسه های هوای داخل ریه ها که معمولاً پر از هوا هستند. به این ادم ریوی می گویند.
 • آسیب ریه هل دادن بیش از حد هوا به داخل ریه ها یا استفاده از فشار زیاد می تواند به ریه های شما آسیب برساند. اکسیژن زیاد نیز می تواند به ریه های شما آسیب برساند. نوزادانی که ونتیلاتور می گذارند ، به ویژه نوزادان نارس ، ممکن است در معرض خطر آسیب ریه در اثر اکسیژن درمانی بیش از حد و عفونت های ریوی باشند.
 • ضعف عضلانی. استفاده از دستگاه تنفس کاری را که دیافراگم و سایر عضلات تنفسی شما باید انجام دهند کاهش می دهد ، بنابراین می توانند ضعیف شوند.
 • پنوموتوراکس . این وضعیتی است که با نشت هوا از ریه ها و به فضای بین ریه ها و دیواره قفسه سینه و گاهی به عضلات و بافتهای دیواره قفسه سینه و گردن شما نشت می کند. این نشت می تواند باعث درد و تنگی نفس شود.هوای وارد شده به قفسه سینه همچنین می تواند به قلب شما فشار وارد کند ، در نتیجه یک وضعیت تهدید کننده زندگی است که نیاز به قرار دادن فوری لوله در قفسه سینه برای تخلیه هوا و کاهش فشار بر روی قلب شما دارد.
 • آسیب طناب صوتی. لوله تنفسی می تواند به تارهای صوتی شما آسیب برساند ، که می تواند بر عبور هوا به داخل ریه ها تأثیر بگذارد ، به ویژه در کودکان خردسال که مجاری تنفسی کوچکتری دارند. اگر پس از خارج شدن لوله تنفسی دچار گرفتگی صدا شده اید یا در گفتار یا تنفس مشکل دارید ، به پزشک خود اطلاع دهید.

نظر دهید

پاسخ دهید

بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
 • کل (0)
مقایسه
0
تماس