تنگی دریچه آئورت

تعریف تنگی دریچه آئورت

 • تنگی آئورت در واقع باریک شدن دریچه آئورت است و مانع از انتقال خون از قلب به بدن می شود.
 • تنگی آئورت می تواند باعث درد قفسه سینه ، غش کردن و نارسایی قلبی شود که منجر به تنگی نفس می شود .
 • اکوکاردیوگرام و کاتتریزاسیون قلب از آزمایشات مهم در تشخیص و ارزیابی شدت تنگی آئورت هستند.
 • علائم تنگی آئورت چیست؟

  • درد قفسه سینه ( آنژین ) ،
  • غش کردن ( سنکوپ ) ، و
  • تنگی نفس (به دلیل نارسایی قلبی).

   درصد کمی از بیماران مبتلا به تنگی آئورت ، اولین علامت مرگ ناگهانی است ، معمولاً در طی یک کار شدید یا فشار عصبی.

  دلیل دقیق مرگ ناگهانی مشخص نیست. این ممکن است به دلیل ناهنجاری های ریتم قلب ثانویه به جریان خون ناکافی از دریچه آئورت باریک به عروق کرونر قلب باشد. اکسیژن کافی به لایه داخلی عضله قلب نمیرسد به دلیل کمبود جریان خون در عروق کرونر ، به ویژه در هنگام ورزش های سنگین . کمبود اکسیژن در عضلات قلب باعث درد قفسه سینه و احتمالاً ریتم غیر طبیعی قلب می شود .

  درد قفسه سینه اولین علامت در یک سوم بیماران است و در نهایت در نیمی از بیماران مبتلا به تنگی آئورت رخ می دهد. درد قفسه سینه در بیماران مبتلا به تنگی آئورت همان درد قفسه سینه (آنژین) است که بیماران مبتلا به بیماری عروق کرونر تجربه می کنند .

   در هر دو حالت ، درد به صورت فشار در زیر استخوان پستان است که در اثر فشار وارد شده و با استراحت تسکین می یابد. در بیماران مبتلا به بیماری عروق کرونر، درد قفسه سینه به دلیل خون رسانی ناکافی به عضلات قلب به دلیل تنگ شدن عروق کرونر است.

   در بیماران مبتلا به تنگی آئورت ، درد قفسه سینه اغلب بدون هیچ گونه تنگی اساسی در عروق کرونر رخ می دهد. عضله قلب ضخیم شده باید در برابر فشار زیاد پمپ کند تا خون از دریچه آئورت باریک عبور کند. این میزان تقاضای اکسیژن در عضله قلب را بیش از میزان تأمین شده در خون افزایش می دهد و باعث درد قفسه سینه (آنژین) می شود.

  غش (سنکوپ) مربوط به تنگی آئورت معمولاً همراه با تحرک یا هیجان است. این شرایط باعث شل شدن رگهای خونی بدن (گشاد شدن عروق) می شود و فشار خون را پایین می آورد . در تنگی آئورت ، قلب قادر به افزایش خروجی برای جبران افت فشار خون نیست .

   بنابراین ، جریان خون به مغز کاهش می یابد و باعث غش می شود. غش کردن همچنین می تواند زمانی اتفاق بیفتد که برون ده قلب با ضربان قلب نامنظم ( آریتمی ) کاهش یابد . بدون درمان موثر ، متوسط ​​امید به زندگی کمتر از 3 سال پس از شروع درد قفسه سینه یا علائم سنکوپ است.

  تنگی نفس ناشی از نارسایی قلبی بدترین علامت است. این نشان دهنده نارسایی عضله قلب در جبران فشارشدید تنگی آئورت است. تنگی نفس به دلیل افزایش فشار مورد نیاز برای پر شدن بطن چپ ، به دلیل افزایش فشار در رگهای خونی ریه ایجاد می شود.

   در ابتدا ، تنگی نفس فقط در حین فعالیت اتفاق می افتد. با پیشرفت بیماری ، تنگی نفس در حالت استراحت رخ می دهد. دراز کشیدن بدون تنگی نفس (ارتوپنه) برای بیماران دشوار است. بدون درمان ، متوسط ​​امید به زندگی پس از شروع نارسایی قلبی به دلیل تنگی آئورت بین 6 تا 24 ماه است

  چه عواملی باعث تنگی آئورت می شوند؟

  در بزرگسالان ، سه بیماری باعث تنگی آئورت شناخته شده است.

  1. ساییدگی و پارگی پیشرونده دریچه دو شانه از زمان تولد (مادرزادی).
  2. سایش دریچه آئورت در افراد مسن.
  3. زخم دریچه آئورت به دلیل تب روماتیسمی در کودکی یا بزرگسالی.

   تنگی آئورت چیست؟

   تنگی آئورت تنگی غیرطبیعی دریچه آئورت است. بعضی از شرایط باعث بیماری و در نتیجه تنگ شدن دریچه آئورت می شود. وقتی درجه باریک شدن به اندازه ای برسد که مانع جریان خون از بطن چپ به عروق شود ، مشکلات قلبی ایجاد می شود.

   

   

  چگونه تنگی آئورت تشخیص داده می شود؟

  الکتروکاردیوگرام ( EKG ): EKG ضبط فعالیت الکتریکی قلب است. الگوهای غیر طبیعی در EKG می تواند عضله ضخیم شده قلب را منعکس کند و تشخیص تنگی آئورت را نشان دهد. در موارد نادر ، ناهنجاری هدایت الکتریکی نیز دیده می شود.

  اشعه ایکس قفسه سینه : رادیوگرافی قفسه سینه معمولاً سایه قلب طبیعی را نشان می دهد. آئورت بالای دریچه آئورت اغلب بزرگ شده (گشاد) می شود. اگر نارسایی قلبی وجود داشته باشد ، مایع در بافت ریه و عروق خونی بزرگتر در مناطق فوقانی ریه اغلب دیده می شود. با بررسی دقیق اشعه ایکس قفسه سینه گاهی اوقات کلسیفیکاسیون دریچه آئورت مشخص می شود.

  اکوکاردیوگرافی : اکوکاردیوگرافی ازامواج اولتراسوند برای بدست آوردن تصاویر اتاق های قلب ، دریچه ها و ساختارهای اطراف آن استفاده می کند. این یک ابزار غیرتهاجمی مفید است ، که به پزشکان در تشخیص بیماری دریچه آئورت کمک می کند. با اکوکاردیوگرام می توان دریچه آئورت غلیظ شده و کلسیفیه شده را نشان داد که به خوبی باز نمی شود.

   همچنین می تواند اندازه و عملکرد اتاق های قلب را نشان دهد. برای تعیین اختلاف فشار در هر دو طرف دریچه آئورت و تخمین منطقه دریچه آئورت می توان از روشی به نام داپلر استفاده کرد.

  کاتتریزاسیون قلب: کاتتریزاسیون قلبی استاندارد طلایی در ارزیابی تنگی آئورت است. لوله های کوچک پلاستیکی توخالی (کاتتر) تحت هدایت اشعه ایکس به دریچه آئورت و به بطن چپ منتقل می شوند. فشارهای همزمان در دو طرف دریچه آئورت اندازه گیری می شود. 

  میزان جریان خون از طریق دریچه آئورت را نیز می توان با استفاده از کاتتر مخصوص اندازه گیری کرد. با استفاده از این داده ها می توان ناحیه دریچه آئورت را محاسبه کرد. یک منطقه طبیعی دریچه آئورت 3 سانتی متر مربع است. علائم معمولاً زمانی رخ می دهد که ناحیه دریچه آئورت به کمتر از 1 سانتی متر مربع باریک شود.

   تنگی بحرانی آئورت زمانی وجود دارد که ناحیه دریچه کمتر از 0.7 سانتی متر مربع باشد. 

  در بیماران بالای 40 سال ، ماده حاجب اشعه ایکس می تواند به عروق کرونر تزریق شود (آنژیوگرافی کرونر ) در حین کاتتریزاسیون قلب برای ارزیابی وضعیت عروق کرونر. اگر باریک شدن قابل توجه عروق کرونر پیدا شود، عروق کرونر بای پس از عمل جراحی ( CABG ) را می توان در حین عمل جراحی تعویض دریچه آئورت انجام شده است.

  درمان تنگی آئورت چیست؟

  بیماران مبتلا به تنگی خفیف آئورت نیازی به درمان یا محدودیت فعالیت ندارند. به بیماران مبتلا به تنگی آئورت متوسط ​​(ناحیه دریچه 1.5 تا 1.0 سانتی متر مربع) توصیه می شود از انجام فعالیتهای سنگین مانند بلند کردن وزنه یا سرعت دویدن پرهیز کنند . تنگی آئورت می تواند طی چند سال پیشرفت کند.

   بنابراین ، بیماران معمولاً سالانه معاینه می شوند و به طور دوره ای توسط اکوکاردیوگرافی ارزیابی می شوند تا روند پیشرفت بیماری را کنترل کنند. از زمان عفونت دریچه ( آندوکاردیت)) یک عارضه جدی در تنگی آئورت است ، این بیماران معمولاً قبل از هر روشی که در آن ممکن است باکتری به جریان خون وارد شود ، آنتی بیوتیک تجویز می شود.

   این شامل کارهای روتین دندانپزشکی ، جراحی جزئی و روشهایی است که ممکن است بافتهای بدن مانند کولونوسکوپی و معاینات زنان یا اورولوژی را آسیب برساند. نمونه هایی از آنتی بیوتیک استفاده می شود شامل دهان آموکسی سیلین ( AMOXIL ) و اریترومایسین (E-MYCIN به، Eryc ، PCE )، و همچنین به عنوان عضلانی یا داخل وریدی آمپی سیلین (Unasyn)، جنتامایسین ( Garamycin ) و وانکومایسین (Lyphocin، Vancocin ).

   

   

نظر دهید

پاسخ دهید

بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
 • کل (0)
مقایسه
0
تماس