بیوبسی یا نمونه برداری چیست؟ چگونه انجام میشود؟

بیوبسی چیست؟

بیوپسی فرایند گرفتن نمونه ای از بافت زنده برای معاینه زیر میکروسکوپ است. انواع مختلفی از بافت را می توان بیوپسی کرد ، از جمله پوست ، استخوان ، اندام ها و سایر بافت های نرم. این  روش به طور معمول برای تشخیص بیماری انجام می شود.

نمونه برداری را می توان به چندین روش مختلف انجام داد. در نمونه برداری از پوست یا عضله ، یک برش کوچک در پوست با استفاده از چاقوی جراحی ایجاد می شود و مقداری از پوست یا عضله برداشته می شود. در نمونه برداری از سوزن ، یک سوزن توخالی به پوست وارد می شود تا نمونه ای از اندام در اعماق بدن مانند کلیه یا پستان برداشته شود یک سوزن بیوپسی ممکن است با اسکن اولتراسوند یا سی تی اسکن “هدایت” شود تا محل دقیق نمونه برداری را پیدا کند.

بیوپسی نیز طی مراحل آندوسکوپیک ، مانند کولونوسکوپی ، با استفاده از ابزاری در انتهای آندوسکوپ انجام می شود. اینها همه موارد سرپایی است ، اما بیوپسی باز بخشی از یک عمل جراحی است ، جایی که حفره بدن مانند قفسه سینه یا شکم باز می شود. این روش برای بهبودی به بیهوشی عمومی و بستری کوتاه در بیمارستان نیاز دارد.

چرا بیوپسی انجام می شود؟

برای درمان بهتر یک بیماری ، باید ماهیت آن بیماری مشخص شود. به عنوان مثال ، اگر زنی احساس توده ای در پستان خود کند ، به احتمال زیاد برای تعیین ماهیت توده ، ماموگرافی انجام می دهد. اگر توده بالقوه سرطانی باشد ، مرحله بعدی ممکن است بیوپسی ، گرفتن یک نمونه کوچک یا چندین نمونه از توده باشد تا بافت توسط پاتولوژیست از نزدیک بررسی شود.

تشخیص دقیق بسیار مهم است تا بتوان درمان مناسب را ارائه داد. فردی که سرطان ندارد ، هرگز نباید شیمی درمانی شود ، همانطور که بیمار سرطانی باید در اسرع وقت تشخیص داده شود ، بنابراین درمان مناسب که ممکن است شامل جراحی باشد نیز ارائه می شود.

از بیوپسی برای بدست آوردن تکه هایی از بافت استفاده می شود تا در آزمایشگاه از نظر علائم سرطان یا بیماری های دیگر بررسی شود. نمونه بیوپسی در آزمایشگاه تحت میکروسکوپ رنگ آمیزی و بررسی می شود. این بررسی دقیق می تواند به تکنسین آزمایشگاه کمک کند تا تشخیص دهد نمونه طبیعی است ، بخشی از تومور غیر سرطانی (خوش خیم) است یا تومور سرطانی (بدخیم) است.

در این زمان ممکن است نوع سرطان نیز مشخص شود ، که برای ارزیابی احتمال گسترش سرطان به سایر مناطق بدن مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین برای شناسایی علل التهاب و عفونت می توان از نمونه برداری استفاده کرد.

آماده سازی برای بیوبسی

در مورد هرگونه حساسیت ، سابقه اقدامات جراحی و داروهای فعلی که مصرف می کنید ، به ویژه داروهای رقیق کننده خون و آسپرین ،یا برای خانم ها نیز اگر احتمال بارداری دارید به پزشک اطلاع دهید.  

بیوبسی چگونه انجام میشود؟

بیوپسی پوست یا عضله ناحیه ای که باید نمونه برداری شود ، کاملاً تمیز شده و با بی حسی موضعی بی حس می شود. از چاقوی جراحی استریل برای بریدن تکه کوچکی از بافت استفاده می شود و سپس زخم بخیه زده می شود .نمونه ای از بافت را می توان مستقیماً از اندام برش داد. بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار گرفته تا اندام در معرض دید قرار گرفته و نمونه برداری انجام شود.

خطرات بیوبسی

خطر کمی خونریزی یا عفونت در محل بیوپسی وجود دارد ، اما به طور کلی ، اقدامات بیوپسی بی خطر است. بیوپسی های باز برخی خطرات اضافی را به همراه دارد زیرا شامل بیهوشی عمومی و اقدامات جراحی است.

چه موقع باید با دکتر تماس بگیرم؟

در صورت مشاهده موارد زیر:

  • تب
  • درد ، تورم ، قرمزی ، چرک یا خونریزی در محل نمونه برداری و جراحی

تکنیک های جدید آزمایشگاهی می توانند نمونه های بیوپسی را برای سایر عناصر مانند پروتئین یا تغییر ژنتیکی آزمایش کنند. از این اطلاعات می توان در تشخیص دقیق تر استفاده کرد و به تعیین سرطان درمانی منحصر به فرد برای مبارزه با سرطان های خاص کمک کرد.

نظر دهید

پاسخ دهید

بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0
تماس