پولیپ رحم

پولیپ رحم چیست؟

رشد بیش از حد سلول در آندومتر ، پوشش داخلی رحم (اندامی که جنین در آن رشد می کند) اتفاق می افتد است. به همین دلیل ، بعضی اوقات پولیپ های آندومتر نیز نامیده می شوند.

پولیپ رحم در اثر رشد بیش از حد بافت آندومتر ایجاد می شوند. آنها توسط یک ساقه نازک یا یک پایه گسترده به آندومتر متصل می شوند و به داخل رحم گسترش می یابند. پولیپ ها ممکن است گرد یا بیضی شکل باشند و اندازه آنها از چند میلی متر (به اندازه یک دانه کنجد) تا چند سانتی متر (به اندازه یک توپ گلف) یا بزرگتر باشد. ممکن است یک یا چند پولیپ وجود داشته باشد. پولیپ های رحم معمولاً خوش خیم (غیرسرطانی) هستند ، اما ممکن است باعث مشکلات پریود ( قاعدگی ) یا توانایی فرزندآوری (باروری) شوند.

متخصصان دقیقاً نمی دانند چرا زنان به پولیپ رحم مبتلا می شوند. ممکن است با تغییر در سطح هورمون در ارتباط باشد. هر ماه ، سطح استروژن شما بالا و پایین می رود و باعث می شود که پوشش رحم ضخیم شده و سپس در طول دوره پریود شود. پولیپ ها در صورت رشد بیش از حد آن پوشش ایجاد می شوند.

چه کسانی تحت تأثیر پولیپ های رحم قرار می گیرند؟

پولیپ های رحم در زنان با سن بین 40 تا 50 سال بیشتر از زنان جوان تر ایجاد می شود. پولیپ رحم می تواند پس از یائسگی رخ دهد اما به ندرت در زنان زیر 20 سال اتفاق می افتد.

در صورت اضافه وزن یا چاقی ، فشار خون بالا یا مصرف تاموکسیفن ، دارویی که برای درمان سرطان پستان استفاده می شود ، احتمال ابتلا به پولیپ رحم افزایش می یابد .

چه عواملی باعث پولیپ رحم می شوند؟

دلیل دقیق شکل گیری پولیپ ناشناخته است ، اما ممکن است نوسان سطح هورمون ها یک عامل باشد. به نظر می رسد استروژن که هر ماه در ضخیم شدن آندومتر نقش دارد ، با رشد پولیپ های رحم نیز ارتباط دارد.

علائم پولیپ رحم چیست؟

 • دوره های قاعدگی نامنظم
 • جریان غیرمعمول شدید در دوره های قاعدگی
 • خونریزی یا لکه بینی بین دوره ها
 • لکه بینی یا خونریزی واژن پس از یائسگی
 • ناباروری

شایع ترین علامت پولیپ رحم ، دوره های قاعدگی نامنظم یا غیر قابل پیش بینی است. بیشتر خانم ها پریود هستند که چهار تا هفت روز طول می کشد. پریود یک خانم معمولاً هر 28 روز یک بار اتفاق می افتد ، اما چرخه های قاعدگی طبیعی می تواند از 21 روز تا 35 روز باشد. تقریباً نیمی از زنان مبتلا به پولیپ رحم پریودهای نامنظمی دارند.

علائم دیگر شامل خونریزی طولانی یا منوراژی، خونریزی بین دوره ها و خونریزی بعد از یائسگی یا مقاربت جنسی است. پولیپ رحم در حدود 25 درصد از این موارد علت خونریزی غیرطبیعی است.

ناتوانی در باردار شدن یا ادامه حاملگی نیز ممکن است نشانه هایی از وجود پولیپ رحم باشد.

چگونه پولیپ رحم تشخیص داده می شود؟

پزشک از شما در مورد سابقه قاعدگی شما ، از جمله مدت زمان پریود و تعداد دفعات آن ، سوال خواهد کرد. شما باید علائم غیرمعمولی را که تجربه می کنید ، مانند خونریزی بیش از حد یا لکه بینی بین پریود ، ذکر کنید. پزشک همچنین از شما می پرسد که آیا در باردار شدن مشکلی داشته اید یا خیر.

پزشک همچنین یک معاینه زنان را انجام می دهد و ممکن است آزمایشات یا روشهای دیگری را تجویز کند. 

این آزمایشات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • سونوگرافی از طریق واژن: این روشی است که در آن یک دستگاه دستی باریک به نام مبدل سونوگرافی در واژن قرار می گیرد. این دستگاه امواج صوتی منتشر می کند ، که تصویری از فضای داخلی رحم را شامل می شود ، از جمله هر گونه بی نظمی که ممکن است وجود داشته باشد.
 • سونوهیستروگرافی: این یک روش مرتبط است که ممکن است بعد از سونوگرافی از طریق واژن انجام شود. یک مایع استریل از طریق یک لوله نازک به نام کاتتر به رحم وارد می شود. این مایعات باعث انبساط رحم شده و تصویری واضح تر از هرگونه رشد داخل حفره رحم در طی روش سونوگرافی ارائه می دهد.
 • هیستروسکوپی : این ممکن است برای تشخیص یا درمان پولیپ های رحم استفاده شود. در طی این روش ، پزشک یک لوله باریک و بلند را با یک تلسکوپ روشن (هیستروسکوپ) از طریق واژن و دهانه رحم وارد رحم می کند. هیستروسکوپ به پزشک اجازه می دهد تا داخل رحم را بررسی کند. هیستروسکوپی گاهی اوقات همراه با جراحی برای برداشتن پولیپ ها استفاده می شود. 
 • بیوپسی آندومتر : پزشک از یک ابزار پلاستیکی نرم برای جمع آوری بافت از دیواره های داخلی رحم استفاده می کند. نمونه برای آزمایش به آزمایشگاه ارسال می شود تا مشخص شود آیا ناهنجاری وجود دارد.
 • کورتاژ : در یک اتاق عمل انجام می شود ، این روش می تواند پولیپ را تشخیص و درمان کند. پزشک برای جمع آوری بافت از دیواره های داخلی رحم از یک ابزار فلزی بلند به نام کورت استفاده می کند. انتهای کورت دارای یک حلقه کوچک است که به پزشک اجازه می دهد بافت یا پولیپ را خراش دهد. بافت یا پولیپ های برداشته شده ممکن است برای آزمایش به آزمایشگاه ارسال شود تا مشخص شود سلول های سرطانی وجود دارند یا خیر.
  چگونه پولیپ رحم تشخیص داده می شود؟
  آیا می توان از پولیپ رحم پیشگیری کرد؟
 • هیچ راهی برای جلوگیری از پولیپ رحم وجود ندارد. انجام معاینات منظم زنان و زایمان مهم است. عوامل خطرزا مانند چاقی ، فشار خون بالا یا مصرف تاموکسیفن برای درمان سرطان پستان ممکن است احتمال ابتلا به پولیپ را افزایش دهد. پولیپ های رحم گاهی اوقات پس از درمان برمی گردند و درمان اضافی ممکن است لازم باشد.

 

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/14683-uterine-polyps

نظر دهید

پاسخ دهید

بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
 • کل (0)
مقایسه
0
تماس