پلور افیوژن چیست؟

پلور  مقدار غیر معمول از مایع اطراف ریه است  .که  بسیاری از شرایط پزشکی می تواند منجر به آن شود .

پلورا غشای نازکی است که سطح ریه ها و داخل دیواره قفسه سینه شما را پوشانده است. وقتی دچار پلورال افیوژن می شوید ، مایعات در فضای بین لایه های پلور شما جمع می شود.

به طور مثال ، فقط به اندازه یک قاشق چای خوری مایع آبکی در فضای پلور وجود دارد که به شما اجازه می دهد هنگام تنفس ریه های شما در حفره قفسه سینه روان حرکت کنند.

علل پلور افیوژن

طیف گسترده ای از موارد می تواند باعث پلورال پلور شود. برخی از رایج ترین موارد عبارتند از:

نشت از اندام های دیگر.  این حالت معمولاً در صورت نارسایی احتقانی قلب اتفاق می افتد ، زمانی که  قلب  شما خون را  به درستی به بدن شما پمپاژ نمی  کند. اما همچنین می تواند ناشی از  بیماری کبد  یا  کلیه باشد ، هنگامی که مایعات در بدن شما جمع شده و به فضای پلور نشت می کند.سرطان. معمولاً  سرطان ریه  مسئله است ، اما سایر سرطان هایی که به ریه یا پلور گسترش یافته اند نیز می توانند باعث ایجاد آن شوند.

عفونت ها  برخی از بیماری هایی که منجر به پلورال افیوژن می شوند ،  ذات الریه  یا  سل هستند .

شرایط خود ایمنی.  لوپوس یا آرتریت روماتوئید از جمله بیماری هایی هستند که می توانند باعث بروز آن شوند.

آمبولی ریوی. این انسداد  شریان  یکی از ریه های شما است و می تواند منجر به پلورال افیوژن شود.

علائم پلور افیوژن

ممکن است شما هیچ کدام را نداشته باشید. شما در مواردی که افیوژن پلور متوسط ​​یا بزرگ باشد ، یا اگر التهاب نیز وجود داشته باشد ، علائم شما بیشتر است  .

اگر علائمی دارید ، ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • تنگی نفس
  • درد قفسه سینه ، به ویژه هنگام تنفس عمیق (به این حالت درد پلوری یا پلوریک می گویند ).
  • تب
  • سرفه کردن

تشخیص پلور افیوژن

پزشک در مورد علائم شما با شما صحبت خواهد کرد و یک معاینه فیزیکی به شما می دهد. آنها بر روی قفسه سینه شما ضربه می زنند و با استتوسکوپ گوش می دهند.

برای تأیید اینکه شما پلورال افیوژن دارید ، باید آزمایشات تصویربرداری مانند: 

اشعه ایکس قفسه سینه. پلورال افیوژن در اشعه ایکس سفید به نظر می رسد ، در حالی که فضای هوا سیاه به نظر می رسد. اگر احتمال پلورال افیوژن وجود داشته باشد ، ممکن است هنگام خوابیدن به پهلو ، فیلم های اشعه ایکس بیشتری دریافت کنید. اینها می توانند نشان دهند که آیا مایع آزادانه در فضای پلور جریان دارد.سی تی اسکن : سی تی اسکن جزئیات بیشتری را نسبت به عکس اشعه ایکس قفسه سینه نشان می دهد.

سونوگرافی. یک کاوشگر روی سینه شما تصاویری از داخل بدن شما ایجاد می کند که در صفحه فیلم نشان داده می شوند. پزشک شما ممکن است از سونوگرافی برای تعیین محل مایع استفاده کند تا بتواند نمونه ای برای تجزیه و تحلیل دریافت کند.

همچنین ، پزشک شما ممکن است روشی به نام  توراسنتز را انجام دهد . آنها کمی مایعات را برای آزمایش می گیرند. برای این کار ، آنها یک سوزن و یک لوله به نام کاتتر را در بین دنده های شما وارد فضای پلور می کنند.

ممکن است لازم باشد پزشک فقط شرایط پزشکی را که باعث پلورال افیوژن شده است درمان کند.  برای مثال می توانید  آنتی بیوتیک برای ذات الریه یا  دیورتیک  برای نارسایی احتقانی قلب دریافت کنید.

پلورال های بزرگ ، آلوده یا ملتهب پلور اغلب باید تخلیه شوند تا به شما کمک کنند تا احساس بهتری داشته باشید و از مشکلات بیشتری جلوگیری کنید.

نظر دهید

پاسخ دهید

بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0
تماس