هر آنچه درباره ی عمل لاپاراسکوپی باید بدانید

جراحی لاپاراسکوپی چیست ؟

جراحی لاپاراسکوپی چیست؟نوعی از جراحی است که طی آن، یک لوله ی نازک و چراغ دار درون یک برش در شکم یا لگن قرار داده می شود تا بتوان اندام های شکمی را مشاهده کرد. لاپاراسکوپی برای یافتن مشکلاتی همچون کیست، چسبندگی، عفونت و فیبروئیدها (توده ها)ی رحمی، جراحی چاقی و … مورد استفاده قرار می گیرد. قسمتی از بافت آن ناحیه به عنوان نمونه برای بیوپسی (بافت برداری) به وسیله ی لوله یا لاپاراسکوپ برداشته می شود.

مزایای جراحی لاپاراسکوپی

این روزها ، جراحی لاپاراسکوپی یک روش جراحی رایج است ، با استفاده از برش های کوچک همراه با ابزارهای خاص سازگار ، اندام های واقع در شکم را بررسی می کند. لاپاراسکوپی تشخیصی جای زخم  بیمار را به حداقل می رساند. بهبودی از عمل جراحی لاپاراسکوپی سریعتر انجام می شود و درد کمتری نسبت به روشهای جراحی سنتی دارد و بسیاری از روشها مانند ترمیم فتق ، بای پس معده و برداشتن اندام ، همه با لاپاراسکوپی انجام می شود.

لاپاراسکوپی علاوه بر اینکه مزایای زیادی به بیمار می دهد ، برای پزشکان نیز مفید است ، زیرا آنها قادر به دیدن مستقیم داخل بدن در زمان واقعی و بدون نیاز به انجام جراحی باز هستند. علاوه بر این ، آنها می توانند در صورت لزوم نمونه های بیوپسی را با استفاده از این روش جمع آوری کنند.

چه زمانی لاپاراسکوپی انجام می شود؟

لاپاراسکوپی بیشتر اوقات برای مشخص کردن و تشخیص علت درد ناشناخته شکم یا لگن استفاده می شود. این روش معمولاً پس از انجام سایر روشهای غیرتهاجمی مانند سونوگرافی یا سی تی اسکن در ارائه اطلاعات کافی برای تشخیص انجام می شود.

ممکن است به بیمار توصیه شود لاپاراسکوپی انجام دهد تا معاینه کند:

 • یبوست
 • کیسه صفرا
 • کبد
 • پانکراس
 • روده کوچک و یا بزرگ
 • طحال
 • معده
 • ناحیه لگن
 • اندام های تولید مثل

لاپاراسکوپی تشخیصی به پزشک امکان می دهد تا به دنبال توده ها یا تومورهای غیرمعمول باشد. تجمع مایعات در حفره شکم. بیماری کبد؛ و تا چه حد یک سرطان پیشرفت کرده است یا ، همچنین می تواند نشان دهد که یک درمان خاص تا چه حد موثر بوده است.

خطرات مرتبط با لاپاراسکوپی

یکی از دلایل محبوبیت جراحی لاپاراسکوپی این است که در مقایسه با روشهای سنتی تر ، خطرات نسبتاً کمی دارد. با این حال ، مانند هر عمل جراحی ، هنوز هم احتمال بروز عوارض وجود دارد ، که [بیمار باید قبل از رضایت به روش کار آنها را درک کند.

شایعترین عوارض جانبی خونریزی و عفونت است ، اما این موارد بسیار نادر است. بیماران باید از علائم احتمالی عفونت کاملاً آگاه شوند. اگر کسی تحت عمل لاپاراسکوپی قرار گرفته باشد و هرگونه درد معده را تجربه کند که به مرور زمان به جای فروکش کردن ، لرز یا تب ، هرگونه قرمزی ، خونریزی یا خروج در محل برش ، حالت تهوع یا استفراغ ، سرفه ، مشکلات تنفسی ، مشکلات ادرار یا سرگیجه ، شدت می یابد ، باید به آنها توصیه شود که فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی باشند.

همچنین در طی لاپاراسکوپی خطر کمی برای آسیب اندام های شکمی وجود دارد که می تواند باعث نشت خون یا مایعات به داخل حفره شکم شود. در صورت بعید بودن این اتفاق ، برای جبران آسیب به عمل جراحی بیشتری نیاز است. سرانجام ، مانند سایر روشهای جراحی ، خطرات ناشی از بیهوشی یا احتمال لخته شدن خون و همچنین احتمال التهاب دیواره شکم نیز وجود دارد.

جراحی لاپاراسکوپی در طیف گسترده ای از آزمایشات بالینی در سراسر جهان به شدت مورد بررسی قرار گرفته است. به طور کلی ، نتیجه گیری این بوده است که نتایج حاصل از جراحی با حداقل تهاجم با جراحی باز سنتی قابل مقایسه است. مواردی وجود دارد که جراح در حین جراحی شرایطی را پیدا می کند که ادامه کار با رویکردی کم تهاجمی را غیرعاقلانه می کند.

وقتی این اتفاق می افتد ، برش بزرگ می شود تا بتوان با استفاده از روش های سنتی جراحی ، عمل را به پایان رساند. این عمل به عنوان “تبدیل” به جراحی سنتی شناخته می شود و به عنوان اثبات قضاوت خوب از طرف جراح ، عارضه ای برای جراحی محسوب نمی شود.

در حین لاپاراسکوپی چه اتفاقی می افتد؟

با توجه به اینکه لاپاراسکوپی یک عمل جزئی با حداقل خطر است ، معمولاً به عنوان درمان سرپایی انجام می شود ، به این معنی که پس از جراحی دیگر نیازی به بستری نیست. این کار را می توان در بیمارستان یا مرکز جراحی سرپایی انجام داد.

لاپاراسکوپی معمولاً با بیهوشی عمومی انجام می شود ، بنابراین بیمار در تمام مدت عمل خواب خواهد بود و دردی احساس نخواهد کرد. با این حال ، در شرایط خاص ، از بی حسی موضعی استفاده می شود و محل عمل را بی حس می کند به طوری که اگرچه بیمار بیدار و آگاه است ، اما این روش بدون درد است.

هنگامی که بیمار بیهوش شد ، یک برش کوچک دقیقاً زیر ناف شکم آنها ایجاد می شود و یک تروکار از سوراخ نخ می شود. گاز دی اکسید کربن از طریق تروکار تغذیه می شود تا حفره شکم را باد کند بنابراین پزشک دید واضحی از تمام اندام های داخلی دارد. پس از انجام این کار ، یک لاپاراسکوپ از طریق برش با یک دوربین متصل قرار می گیرد تا پزشک در حین انجام عمل بتواند اندام ها را بر روی یک صفحه مشاهده کند.

بسته به نیاز ، حداکثر چهار برش ایجاد می شود تااستفاده از سایر ابزارهای جراحی امکان پذیر شود ، به عنوان مثال ابزار مورد نیاز برای بیوپسی ، این زمانی است که یک نمونه بافت کوچک برای آزمایش برداشته می شود. ابزارهای جراحی لاپاروسکوپی جراحی که به جراحان امکان تقسیم و اتصال مجدد بافت را می دهد ، و همچنین ابزارهای انرژی برای برش و مکش بافت ها و رگ های خونی نیز استفاده میشود. برای برخی از عمل ها ، ممکن است یک برش کمی بزرگتر لازم باشد (طول حدود 4-2 اینچ) تا بتوان بافت را از شکم برداشت.

بعد از اتمام جراحی ، تمام ابزارها برداشته می شوند و برش ها بخیه زده می شوند یا با چسب بسته می شوند. بیمار ممکن است برای محافظت از زخم ها پانسمان شود.

اگرچه لاپاراسکوپی معمولاً به صورت سرپایی انجام می شود ، بیمار برای نظارت باید چند ساعت در واحد مراقبت های بهداشتی بماند. علائم حیاتی آنها ، مانند ضربان قلب و فشار خون ، به طور منظم بررسی می شود و همچنین علائم خونریزی یا واکنش های جانبی بیهوشی تحت نظر آنها قرار می گیرد. بسته به شرایط شخصی آنها ، ممکن است لازم باشد یک شب بمانند تا اطمینان حاصل کنند که برای رفتن به خانه به اندازه کافی خوب هستند.

در غیر اینصورت ، اگر در همان روز جراحی ترخیص شوند ، لازم است مقدماتی را برای انتقال شخصی به خانه انجام دهند ، زیرا رانندگی در ساعات پس از بیهوشی عمومی ایمن نیست.

احساس درد خفیف و / یا ضربان در محل جراحی برای چند روز طبیعی است. مسکن ممکن است تجویز شود یا پزشک در مورد گزینه های بدون نسخه پزشک به شما مشاوره دهد. درد شانه نیز بعد از اثر طبیعی است ، که اثر گاز دی اکسید کربن است که باعث تحریک دیافراگم اعصاب مشترک با شانه می شود ، همانطور که نفخ خفیف دارد. اینها باید بعد از چند روز از بین بروند.

بیمار باید بتواند در طی یک هفته پس از عمل ، فعالیت های عادی روزمره خود را از سر بگیرد. همچنین لازم است دو هفته پس از لاپاراسکوپی برای ملاقات بعدی به پزشک مراجعه کنند.

لاپاراسکوپی چیست

انواع مختلف جراحی لاپاراسکوپی

‘جراحی لاپاراسکوپی با کمک دست’ شامل ایجاد یک برش کوچک در حدود 2-3 اینچ است که دستگاه در آن قرار می گیرد. این دستگاه جراح را قادر می سازد تا در حین عمل دست آنها را داخل شکم قرار دهد. این امر همراه با لاپاراسکوپ برای مشاهده مراحل مانیتور انجام می شود ، به طوری که جراح می تواند آنچه را که اتفاق می افتد در زمان واقعی ببیند و از ابزار پزشکی مشابه روش های سنتی لاپاراسکوپی استفاده می کند.

این روش برای مواردی که مورد استفاده قرار می گیرد برای جراح مفید است ، می تواند از دست خود در حین عمل استفاده کند و نمونه های جمع آوری شده از طریق همان دستگاهی برداشته می شود که جراح را قادر می سازد دست خود را در داخل شکم قرار دهد.

با این حال ، این عیب دارد که برای اینکه دست بتواند به شکم عبور کند ، یک برش بزرگتر از جراحی سنتی لاپاراسکوپی مورد نیاز است. با این وجود ، مطالعات گزارش می دهند که جراحی لاپاراسکوپی با کمک دست ، نتیجه بهبودی همان لاپاراسکوپی خالص را ارائه می دهد.

“جراحی برش منفرد” که در غیر این صورت به عنوان “جراحی تک محل” یا “جراحی تک محل لاپاراندوسکوپیک” (LESS) شناخته می شود شامل عبور دوربین لاپاراسکوپی و هرگونه ابزار پزشکی مورد نیاز از یک برش واحد به طول تقریبی 2 اینچ برای برداشتن نمونه است. مزیت آشکار این روش کاهش اسکار است ، زیرا نیازی به برش های اضافی تروکار نیست. همچنین گزارش شده است که زمان بهبودی سریعتر و نیاز کمتری به مسکن های بعد از عمل دارد.

با این حال ، بسیاری از جراحان این روش را دشوارتر از سایر روشهای جراحی لاپاراسکوپی می دانند ، زیرا ابزار لازم بسیار نزدیک به یکدیگر است. علاوه بر این ، تنها می توان یک نمای دو بعدی از ناحیه عمل مشاهده کرد و رسیدن به موقعیت خوب برای جراح فقط با یک محل عمل دشوار است. سرانجام ، برای تسلط بر این روش ، به خصوص برای بخیه زدن ، آموزش های اضافی لازم است.

چالش های فنی موجود در LESS به این معنی است که اگرچه اولین بار در دهه 1970 برای بستن لوله ها پیشگام بود ، اما تا سال های اخیر موفق به کسب محبوبیت نشد. پیشرفت در دستگاه های نوری و انعقادی انعطاف پذیر ، انجام اقدامات پیچیده تر را با استفاده از LESS ، مانند برداشتن رحم و لنفادنکتومی لگن / آئورت ، آسان تر کرده است. در طی دهه گذشته ، مطالعاتی نیز انجام شده است که مفید بودن این روش را در درمان بیماری رحم خوش خیم و بدخیم نشان می دهد.

‘جراحی رباتیک’ که گاهی اوقات ‘جراحی با کمک رباتیک’ نیز نامیده می شود ، یک نوآوری نسبتاً اخیر است و غالباً در جراحی های روده بزرگ و راست روده مورد استفاده قرار می گیرد. این روش از روشی مشابه جراحی لاپاراسکوپی سنتی استفاده می کند ، جایی که از تروکارها برای تغذیه ابزار در شکم استفاده می شود ، اما جراح به جای اینکه مستقیماً عمل کند ، در یک کنسول با تجهیزات محاسباتی تخصصی می نشیند و در آنجا دستگاه ها را از راه دور کنترل می کند در حالی که مشاهده مانیتور سه بعدی است.

از آنجا که این ربات در هر زمان فقط می تواند روی قسمت نسبتاً کوچکی از شکم کار کند و جابجایی آن سخت است ، معمولاً فقط برای بخشی از عمل استفاده می شود ، و بقیه مراحل با استفاده از روش های سنتی لاپاراسکوپی انجام می شود. با این حال ، جراحی رباتیک ، به ویژه در عمل های مقعدی ، به طور فزاینده ای محبوب می شود ، زیرا ابزارهای رباتیک برای عملکرد مناسب در ناحیه لگن که انجام لاپاراسکوپی تشخیصی دشوار است ، طراحی شده اند.

به عنوان یک تکنیک جدید ، مطالعات کمتری در مقایسه نتایج جراحی رباتیک با انواع دیگر جراحی با حداقل تهاجم یا روش های سنتی انجام شده است. این فرضیه مطرح شده است که این مزایا شامل دید بیشتر و توانایی بهبود یافته برای انجام مراحل خاص در قسمتهای دسترسی بدن دشوار است. با این حال ، هزینه ربات در حال حاضر بسیار زیاد است ، بنابراین همه امکانات بهداشتی بودجه ای برای ارائه جراحی رباتیک ندارند و برای جراحان نیاز به آموزش های اضافی است تا بتوانند با اطمینان از تجهیزات استفاده کنند.

“جراحی لاپاراسکوپی با لیزر” اصطلاحی است که بسیاری از بیماران نام آن را شنیده اند ، اما این اشاره به رویکردهای قبلی جراحی لاپاراسکوپی کیسه صفرا دارد. از لیزرها دیگر در جراحی های کم تهاجمی استفاده نمی شود ، اگرچه ممکن است با پیشرفت تکنولوژی این مسئله تغییر کند.

چگونه بیماران می توانند خود را برای جراحی لاپاراسکوپی آماده کنند

اگر به شما توصیه شده باشد که به لاپاراسکوپی نیاز دارید ، می تواند یک چشم انداز ترسناک باشد ، خصوصاً اگر قبلاً هرگز  جراحی نشده اید. ارزش آن را دارد که خود را از قبل با بیشترین اطلاعات آماده کنید تا از آنچه در این زمینه و عواقب احتمالی آن آگاه هستید.

 • اگر از عمل جراحی عصبی هستید ، وقت بگذارید و تجزیه و تحلیل کنید چه چیزی باعث ترس شما می شود. آیا خطر عوارض است؟ بیهوشی؟ درد؟ نتایج هر نمونه آزمایش؟ وقتی دانستید دقیقاً از چه چیزی می ترسید ، می توانید مشکل را به حداقل برسانید. اگر در مورد سطح تحمل درد خود نگرانی دارید ، قبل از انجام این عمل با پزشک خود در مورد مدیریت درد صحبت کنید
 • تجربه همه افراد از جراحی لاپاراسکوپی بسته به انتظارات شما ، ماهیت جراحی ، مراکز درمانی و کارکنان ، نحوه واکنش شما به درد و غیره متفاوت خواهد بود. بعلاوه ، اگرچه پزشکان می توانند در مورد زمان بهبودی احتمالی شما مشاوره دهند ، این فقط یک تخمین زده است ، و در حالی که بسیاری از افراد پس از چند روز استراحت کاملا بهبود می یابند ، برخی از افراد ممکن است چندین هفته نیاز داشته باشند تا احساس کنند که دوباره به گذشته قدیمی خود برگشته اند.
 • ممکن است به شما توصیه شود تا دو هفته اول پس از عمل از رانندگی خودداری کنید. همچنین به شما گفته می شود که از آمیزش ، استحمام در وان ، دوش گرفتن و شنا پرهیز کنید. چند روز اول با خود مهربان باشید و خیلی به خود فشار نیاورید. به استراحت  احتیاج دارید. با این حال ، این را بهانه ای برای ماندن در رختخواب نکنید. در صورت برخاستن و حرکت در حدی که احساس توانایی می کنید سریعتر بهبود خواهید یافت.
 • احتمالاً متوجه خواهید شد که لباس گشاد منطقی ترین انتخاب برای چند هفته پس از جراحی است. شکم شما ممکن است کمی متورم باشد ، در حالی که محل های برش در لمس حساس هستند. از لباس هایی که برای شما تنگ است خودداری کنید و اگر لباس مناسبی برای پوشیدن ندارید ، بهتر است قبل از جراحی چند گزینه برای راحتی خود خریداری کنید.
 • ممکن است در جایی که برش های شما وجود دارد بی حس شوید. این امر ناشی از بریده شدن اعصاب است. با بهبودی اعصاب این امر به تدریج از بین می رود و یک واکنش طبیعی است. با این حال ، شما باید از علائم احتمالی عفونت که در اوایل این مقاله شرح داده شده است آگاه باشید. اگر هر یک از آنها را تجربه کردید ، بلافاصله به دنبال مشاوره پزشکی باشید.
 • زنانی که لاپاراسکوپی کرده اند ممکن است متوجه شوند که اولین قاعدگی آنها بعد از جراحی سنگین تر از حد معمول است و دردناک تر است. این کاملا طبیعی است و جای نگرانی نیست. بهبودی داخلی بیشتر از خارج طول می کشد ، بنابراین ممکن است دوره های بعدی قاعدگی شما دردناک تر از آنچه عادت کرده اید باشد. با این حال ، اگر نگران میزان دردی هستید که دارید ، با پزشک خود تماس بگیرید.
 • پیگیری و مراقبت: پس از جراحی، مراقبت و پیگیری دقیق از دستورات پزشک بسیار اساسی است. بیماران باید از وقوع هرگونه علائم ناشی از عفونت یا مشکلات دیگر پس از جراحی خبر دهند و به دستورات پزشک در مورد مصرف داروها و تغییرات رژیم غذایی دقیقاً پایبند باشند.
 • تغییرات در سبک زندگی: برخی تغییرات در سبک زندگی نیز ممکن است پس از جراحی لاپاراسکوپی لازم باشد. مثلاً برخی از فعالیتهای سنگین یا ورزشهای خاص ممکن است برای مدتی پس از جراحی ممنوع شوند. بهتر است قبل از جراحی با پزشک خود درباره این موارد صحبت کنید.
 • بازگشت به فعالیتهای روزمره: در نهایت، بعد از گذشت مدتی از جراحی و بهبودی، ممکن است به تدریج بخواهید به فعالیتهای روزمره خود بازگردید. اما بهتر است قبل از شروع هرگونه فعالیتهای ورزشی یا فعالیتهای سنگین، با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که بدن شما آماده است.

نظر دهید

پاسخ دهید

بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
 • کل (0)
مقایسه
0
تماس