منگنه جراحی

منگنه جراحی چیست ؟

منگنه های جراحی دستگاه های پزشکی هستند که به جای بخیه استفاده میشوند. آنها می توانند زخم ها یا برش های بزرگ را سریعتر ببندند و درد آنها نسبت به بخیه ها برای بیماران کمتر است. آنها اغلب در جراحی با حداقل تهاجم استفاده می شوند. همچنین می توان از آنها برای بستن زخم ها در مناطقی که پوست در برابر استخوان محکم است ، در عمل برداشتن اعضای بدن یا اتصال مجدد قسمت های اندام های داخلی استفاده کرد.

منگنه های جراحی به طور کلی از پلاستیک ساخته می شوند و با یک کارتریج یکبار مصرف استفاده میشود .

از این وسیله می توان برای مهر و موم بافت در حین جراحی استفاده کرد. آنها در جراحی کم تهاجمی مفید هستند زیرا فقط به یک دهانه باریک نیاز دارند و می توانند به سرعت بافت و رگهای خونی را برش بزنند و مهر و موم کنند. استپلرپوستی برای بسته شدن پوست تحت تنش زیاد مانند جمجمه یا تنه بدن از خارج استفاده می شوند.

منگنه جراحی
منگنه جراحی مزایای متعددی نسبت به بخیه ها دارند.
 • سریع انجام میشود
 • محکم هستند
 • آنها به راحتی برداشته میشوند
 • آنها مدت زمان بیمار در جراحی و بیهوشی را کاهش می دهند.

چه زمان از منگنه جراحی استفاده میشود؟

از منگنه جراحی به طور مکرر برای بستن شکاف  شکم و رحم در حین زایمان های سزارین یا برش های  استفاده می شود ، زیرا منگنه ها به زنان اجازه می دهد تا سریعتر بهبود یابند و بافت اسکار را کاهش دهند. جراحان همچنین ممکن است هنگام برداشتن بخشی از اندام یا برش اندام ها و بافت های داخل بدن ، از استپلر استفاده کنند.

آنها همچنین برای اتصال مجدد اندام های داخلی درون یک سیستم استفاده می شوند. این دستگاه ها اغلب برای جراحی های مربوط به دستگاه گوارش ، از جمله مری ، معده و روده ها مورد استفاده قرار می گیرند که در آنها بخشی از این ساختارهای لوله مانند برداشته شده و قسمت های باقی مانده  دوباره متصل میشوند.

مراقبت از منگنه های جراحی

بیماران برای جلوگیری از عفونت باید توجه ویژه ای به جای اسکار خود داشته باشند. همیشه دستورالعمل های پزشک خود را دنبال کنند و تا زمانی که پزشک دستور نداده هیچ نوع پانسمان را جدا نکنند. قطعا پزشک به شما می گوید که چگونه و چه موقع باید زخم را بشویید تا از عفونت جلوگیری کند.

چه موقع در مورد عوارض اصلی جراحی با پزشک خود تماس بگیرید

 • خونریزی به طوری که باند شما خیس شود
 • چرک بدبو قهوه ای ، سبز یا زرد در اطراف محل برش
 • تغییر رنگ پوست اطراف برش
 • مشکل در حرکت در ناحیه اطراف برش
 • خشکی ، تیرگی پوست یا سایر تغییرات در اطراف محل
 • تب بیش از 4 ساعت از 100 درجه یا بالاتر
 • درد شدید
 • پوست سرد ، رنگ پریده یا گزگز در نزدیکی محل برش

برداشتن منگنه های جراحی

منگنه های جراحی بسته به نوع جراحی و قرارگیری منگنه ها معمولاً بین یک تا دو هفته در جای خود باقی می مانند. در بعضی موارد ممکن است منگنه های داخلی برداشته نشوند. آنها جذب می شوند یا به مواد افزودنی دائمی برای نگه داشتن بافت داخلی در کنار هم تبدیل می شوند.

برداشتن منگنه های جراحی از پوست به طور کلی دردناک نیست. اما فقط باید توسط پزشک انجام شود. هرگز خود به خود اقدام به برداشتن منگنه های جراحی نکنید.

برداشتن نیاز به یک محیط استریل و یک ماده حذف کننده یا استخراج کننده اصلی منگنه جراحی دارد. این دستگاه همزمان با یک پایه منبسط می شود و به پزشک اجازه می دهد آن را به آرامی از روی پوست جدا کند.

منگنه های جراحی چگونه کار می کنند

منگنه های جراحی با فشرده سازی بافت کار می کنند ، دو قطعه از بافت به هم متصل می کنند و در برخی مدل ها بافت اضافی را برش می دهند.

طرح های مختلفی برای انواع مختلف جراحی ها وجود دارد که بیشتر آنها به صورت خطی یا دایره ای طبقه بندی می شوند.

هنگام استفاده از منگنه های خطی ، جراح از یک دسته برای بستن منگنه در انتهای دیگر روی بافت استفاده می کند. وقتی جراح استاپلر را شلیک می کند ، یک ردیف منگنه که  بافت را به هم متصل می کند و یک تیغه بافت بین منگنه ها را می برد. این روند برای جلوگیری از خونریزی ، زخم باز را مهر و موم می کند.

منگنه های خطی برای اتصال بافت در طی جراحی های کم تهاجم یا برداشتن عضو استفاده می شوند. منگنه های دایره ای اغلب برای جراحی های مربوط به دستگاه گوارش از گلو تا روده بزرگ استفاده می شوند.

منگنه های دایره ای با یک کارتریج دایره ای دو ردیف منگنه منجمد را شلیک می کنند. این طرح دایره ای به استاپلر اجازه می دهد تا دو قسمت از روده یا یک ساختار لوله مانند  را پس از برداشتن بخشی به هم متصل کند. منگنه ها باعث می شوند که بافت به صورت حلقه یا دونات بین منگنه ها فشرده شود. سپس یک تیغه داخلی بافت تداخل دار را برش داده و اتصال جدید را ایجاد می کند.

جراحان حدود 30 ثانیه زخم بسته را مشاهده می کنند تا مطمئن شوند که بافت به درستی فشرده شده و خونریزی وجود ندارد.

منگنه های جراحی از چه مواردی ساخته شده است؟

مواد معمول برای منگنه های جراحی شامل فولاد ضد زنگ و تیتانیوم است. اینها هر دو فلزات محکمی هستند که در روشهای جراحی مشکلات کمی برای بیماران ایجاد می کنند.

اما منگنه های پلاستیکی اغلب برای افرادی که آلرژی به فلز دارند یا برای کاهش بافت اسکار استفاده می شوند.

منگنه های ساخته شده از پلاستیک یا فلزات مانند بسیاری از بخیه ها حل نمی شوند ، بنابراین برای جلوگیری از عفونت باید توجه بیشتری به آن داشت.

منگنه های ساخته شده از کوپلیمر پلی لاکتید-پلی گلیکولید به گونه ای طراحی شده اند که دوباره در بدن جذب می شوند. از آنها اغلب در جراحی های زیبایی استفاده می شود زیرا مانند منگنه های پلاستیکی باعث ترس کمتری می شود.

هزینه عمل و بیمه

اگر جراحی لاغری جنبه غیر درمانی داشته باشد، شرکت بیمه هزینه آن را تقبل نمی کند. این به این معنی است که بیمار از bmi بالای ۴۰ برخوردار نبوده و خطر بیماری های مرتبط با چاقی او را تهدید نمی کنند. در اینگونه موارد جراحی جنبه غیر درمانی پیدا می کند که شرکت های بیمه اغلب هزینه جراحی لاغری را نمی پذیرند. در غیر اینصورت بیمار می تواند کل یا مقداری از هزینه ها را از بیمه دریافت کند.

تولید کنندگان منگنه جراحی

برند Ethicon جانسون و جانسون و Medtronic دو بزرگترین تولید کننده منگنه جراحی هستند. طبق تجزیه و تحلیل Future Market Insights ، آنها در سال 2015 حدود 80 درصد از بازار منگنه را تولید کردند. 3M همچنین استاپلرهای پوستی را که در ایالات متحده به فروش می رسند تولید می کند.

3 نظرات
 1. سلام منگنه های مخصوص پانچ کردن معده بعد از برش در عمل های اسلیو معده به روش لاپروسکوپی یا بای پس معده چه نوع جنس و مارکی هستند و چطور دقیقا جذب میشن که نیاز به برداشتن نیست . ممنون

  • مواد معمول برای منگنه های جراحی شامل فولاد ضد زنگ و تیتانیوم است. اینها هر دو فلزات محکمی هستند که در عمل های جراحی مشکلات کمی برای بیماران ایجاد می کنند.

   اما منگنه های پلاستیکی اغلب برای افرادی که آلرژی به فلز دارند یا برای کاهش بافت اسکار استفاده می شوند.

   منگنه های ساخته شده از پلاستیک یا فلزات مانند بسیاری از بخیه ها جذب نمی شوند ، بنابراین برای جلوگیری از عفونت باید توجه بیشتری شود.

   منگنه های ساخته شده از کوپلیمر پلی لاکتید-پلی گلیکولید به گونه ای طراحی شده اند که دوباره در بدن جذب می شوند. آنها اغلب در جراحی های زیبایی استفاده می شوند زیرا مانند منگنه های پلاستیکی باعث ترس کمتری می شوند.

  • سلام وقت بخیر
   میتوانید مقالات مربوطه در سایت را مطالعه بفرمایید

   https://farnamteb.ir/surgical-punch/maghale/

پاسخ دهید

بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
 • کل (0)
مقایسه
0
تماس