چه زمانی تنگی نفس را جدی بگیریم؟

چه زمانی تنگی نفس را جدی بگیریم؟

تنگی نفس یکی از علائم COVID-19 است. ممکن است از خود بپرسید که چه زمان “تنگی نفس” برای رفتن به بیمارستان جدی است. 

به تعریف پزشکی از تنگی نفس پی ببرید و در صورت وجود چه کاری باید انجام دهید.

اول اینکه تنگی نفس چیست؟

تنگی نفس به معنای این است که شما آگاهانه به نفس کشیدن فکر می کنید ، حتی در حالت استراحت. اگر در حالت نشسته و دراز کشیده نمی توانید به درستی نفس بکشید ، بلافاصله با پزشک خود یا اورژانس تماس بگیرید.

به طور معمول ، تنفس کاری است که ما بدون فکر انجام می دهیم. بدون هیچ فکر آگاهانه ، تنفس ما را زنده نگه می دارد. ما به طور طبیعی هنگام خواب آرام تر و در هنگام ورزش سریعتر نفس می کشیم. بنابراین اگر بعد از دوچرخه سواری در سربالایی نفس نفس می زنید یا از پله ها بالا می روید ، این طبیعی است. اگر بعد از یک فعالیت شدید بدنی نفس بیشتری می کشید (و بعد از آن می توانید نفس خود را بگیرید) ، پزشک این “تنگی نفس” را از نظر پزشکی قابل قبول نمی داند. 

چه زمانی تنگی نفس را جدی بگیریم؟

از نظر پزشکی ، “تنگی نفس” بدان معنی است که بیمار باید واقعاً به تنفس فکر کند.

تنگی نفس برای افراد مختلف متفاوت است

افراد مختلف تجربیات مختلفی با COVID-19 دارند. بعضی از افراد مشکلی در تنفس ندارند ، در حالی که  بعضی ها مشکل دارند. تنگی نفس می تواند منجر به یک مورد بسیار شدید COVID-19 شود که به تهویه تهاجمی نیاز دارد. بنابراین مهم است که اگر به هر یک از این موارد ربط دارید سریعاً کمک بگیرید:

  • نمی توانید ریه های خود را با هوا پر کنید
  • نیاز به نفس نفس زدن
  • نمی توانید نفس خود را نگه دارید
  • هر استنشاق باعث سرفه می شود
  • احساس خفگی می کنید
  • تنگی قفسه سینه یا درد همراه با تنفس

مراقب پرچم های قرمز باشید که به مراقبت فوری نیاز دارند

این پرچم های قرمز به مراقبت های پزشکی فوری احتیاج دارند. اگر دچار تنگی نفس هستید ، بلافاصله با اورژانس تماس بگیرید:

  • درد یا فشار مداوم در قفسه سینه
  • سردرگمی ذهنی
  • لبها یا صورت مایل به آبی

COVID-19 بر ریه های شما تأثیر می گذارد

ویروس کرونا به ریه های شما حمله می کند که باعث تنگی نفس می شود. 

وقتی سالم هستید ، سلولهای ساختمانی کمی دارید که یک پوشش مفید برای سلولهای ریه شما ایجاد می کند. این پوشش مفید به سلول های ریه کمک می کند تا اکسیژن به شما بدهند. بدون پوشش ، ریه های شما برای زنده نگه داشتن شما باید بسیار بیشتر از حد طبیعی کار کنند.

ویروس کرونا ویروس های ساختاری کمی را که باعث ایجاد پوشش می شوند ، از بین می برد. فرد مبتلا به COVID-19 نمی تواند هوای کافی دریافت کند ، زیرا سلول های ریه آنها از پوشش مفید خود بی بهره هستند. به همین دلیل بیماران COVID-19 دچار تنگی نفس می شوند.

روغنهای ضروری درمانی برای COVID-19 نیستند

هیچ مدرکی نشان نمی دهد که روغنهای اساسی می توانند تنگی نفس را درمان کنند. تنگی نفس ، چه ناشی از COVID-19 باشد و چه چیز دیگری ، بر بافت های ریه شما تأثیر می گذارد. برخی شواهد نشان می دهد که انتشار روغنهای اساسی مانند اکالیپتوس ممکن است به رفع گرفتگی بینی – نه ریه ها کمک کند.

به خاطر داشته باشید که روغنهای اساسی یک درمان پزشکی نیستند و نمی توانند جایگزین مراقبت های پزشکی متخصص شوند – از آنها با آگاهی و نظارت پزشک مراقبت های بهداشتی خود استفاده کنید. از قرار دادن روغنهای اساسی رقیق نشده روی صورت ، به ویژه بینی خودداری کنید. اگر مشکلی دارید ، با ارائه دهنده خدمات بهداشتی محلی خود تماس بگیرید.

راهنما یک تماس تلفنی است

مشکل تنفس می تواند ناشی از COVID-19 ، آسم ، سکته مغزی ، اضطراب ، ذات الریه و بسیاری از شرایط دیگر باشد. اگر به هر دلیلی در تنفس مشکل دارید ، سریع به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

چه زمانی تنگی نفس را جدی بگیریم؟

منبع:https://www2.hse.ie/

نظر دهید

پاسخ دهید

بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0
تماس