لوله تغذیه چیست؟ نحوه گذاشتن و برداشتن آن چگونه است؟

لوله تغذیه چیست؟

لوله تغذیه یک وسیله پزشکی است که برای تغذیه فردی که قادر به گرفتن غذا از طریق دهان با خیال راحت نیست استفاده می شود. این دشواری ممکن است به دلیل مشکل در بلع ، تغییر سطح هوشیاری ، اختلال در غذا خوردن یا سایر مواردی باشد که غذا خوردن را به چالش می کشد.

انواع مختلفی از لوله های تغذیه وجود دارد و دلایل زیادی برای نیاز به لوله تغذیه وجود دارد. هر وضعیت متفاوت است و تصمیم گیری برای قرار دادن دائمی لوله تغذیه چیز کاملاً متفاوتی نسبت به  به لوله موقت در محل است.

لوله تغذیه یک لوله پلاستیکی است که برای دور زدن جویدن و بلعیدن در بیماری که قادر به خوردن و آشامیدن با خیال راحت نیست ، استفاده می شود. از این لوله ها می توان برای رساندن غذا و مایعات استفاده کرد و همچنین می توان در صورت نیاز داروها را تأمین کرد. اگر بدن به خوبی محتوای معده را پردازش نمی کند ، می توان از لوله تغذیه برای حذف مایعات از معده استفاده کرد.

لوله های تغذیه همچنین می توانند گاز و نفخ را تسکین دهند و حالت تهوع و استفراغ را در بیمار کاهش دهند.

مصارف معمول لوله تغذیه شامل موارد زیر است:

  • تأمین تغذیه : غذا به صورت مایع از طریق لوله تغذیه تأمین می شود. تغذیه لوله ای یا تغذیه روده ای می تواند از طریق لوله انجام شود تا کربوهیدرات ، پروتئین و چربی به بدن منتقل شود بدون اینکه بیمار به بلع یا جویدن نیاز داشته باشد.
  • تأمین مایعات : می توان از طریق لوله تغذیه آب تأمین کرد تا بیمار بدون نیاز به دادن مایعات IV بدن را هیدراته نگه دارد .
  • تأمین دارو : از طریق لوله تغذیه ای می توان داروها ، از جمله قرص ها استفاده کرد . ممکن است قرص ها نیاز به آسیاب داشته باشند و برخی از کپسول ها باید باز شوند ، اما اگر ذرات به اندازه کافی کوچک باشند ، بیشتر داروها را می توان با آب مخلوط کرد و از طریق یک لوله تغذیه تجویز کرد.
  • رفع فشار از معده : از برخی از انواع لوله های تغذیه می توان هوای معده را از بین برد. برخی از انواع لوله های تغذیه ای ، به ویژه موقت ، می توانند به مکش متصل شوند تا گاز به آرامی از معده خارج شود تا  نفخ شکم  بیمار کاهش یابد .
  • از بین بردن محتویات معده :  ممکن است غذایی در معده نشسته باشد که باعث ناراحتی ، حالت تهوع ، استفراغ یا درد معده و نفخ شود. با مکش آرام می توان مایعات و ذرات کوچک غذا را از معده شما پاک کرد.

تصمیم برای قرار دادن لوله تغذیه

تصمیم به قرار دادن یک لوله تغذیه پیچیده است زیرا بیمار قادر به شرکت در بحث نیست و یا هنوز خواسته های خود را در مورد مراقبت از سلامت خود گاها به علت بیهوش بودن نمیتواند بیان کند.

این سوال که بیمار چه می خواهد و اینکه آیا لوله موقت ، طولانی مدت یا دائمی است نیاز به تأمل دارد. بعضی از خانواده ها روزها راجع به تصمیم گیری بین خودشان وقت می گذرانند یا ممکن است در یک جلسه خانوادگی با کادر پزشکی برای بحث درمورد تصمیم بگیرند.

در بسیاری از موارد ، تصمیم گیری برای قرار دادن یک لوله تغذیه همراه با تصمیم برای قرار دادن تراکئوستومی ، یک سوراخ در گلو است که از طریق آن یک دستگاه تنفس می تواند تنفس شما را پشتیبانی کند.

دلیل این امر آنست که لوله گذاری ، روشی که لوله در دهان و پایین به مجاری تنفسی وارد می شود بنابراین می توان از دستگاه تنفس استفاده کرد ، فقط برای چند هفته قابل استفاده است تا زمانی که آسیب در گلو ایجاد شود.

از آنجا که این موارد هر دو در یک بازه زمانی دو هفته ای هستند ، قرار دادن تراکئوستومی و لوله معده غالباً همزمان یا در طی چند روز از یکدیگر انجام می شود.

انواع لوله تغذیه

لوله های تغذیه ای انواع مختلفی دارند و از آنها برای شرایط مختلفی استفاده می شود. ماهیت آن عدم بلعیدن است ، که به آن دیسفاژی نیز می گویند ، به تعیین نوع لوله مورد استفاده کمک خواهد کرد. 

برخی به صورت موقتی و برخی دیگر به صورت طولانی مدت یا حتی دائمی در نظر گرفته شده اند.

یک لوله تغذیه موقت ، لوله ای است که به داخل بینی یا دهان ، به پایین گلو و به معده (لوله G) یا در اعماق روده (J-tube) وارد می شود .

قرار دادن از طریق گلو بیش از دو هفته خطر فرسایش بافتهای ظریف گلو و مری را افزایش می دهد. این می تواند منجر به مسائل دائمی مانند آسیب به جعبه صدا و گلو شود.

لوله تغذیه طولانی مدت یا دائمی لوله ای است که برای استفاده در ماهها ، سالها یا حتی قرار دادن دائمی در نظر گرفته شده است. مانند لوله موقت ، اگر دیگر نیازی به لوله ها نباشد ، می توان آنها را خارج کرد اما می تواند به مدت طولانی در جای خود بماند و  خطری برای دهان ، گلو و مری نداشته باشد ، زیرا غذا مستقیماً وارد معده می شود.

لوله های تغذیه کوتاه مدت

لوله Nasogastric (NG) : این نوع لوله به داخل بینی ، از طریق گلو به پایین ، از طریق مری به معده وارد می شود. قبل از برداشتن یا جایگزینی با لوله تغذیه طولانی مدت ، می تواند چهار تا شش هفته در جای خود باقی بماند. 

Nasogastric (NG) لوله تغذیه

لوله Orogastric (OG) : همان لوله مانند لوله نازوگاستریک ، لوله به دهان وارد می شود ، از گلو به داخل مری فرو می رود و در معده میماند . این لوله همچنین می تواند تا دو هفته در جای خود باقی بماند که باید برداشته شود یا با یک لوله دائمی جایگزین شود.

لوله Nasogastric (NG)این نوع لوله به داخ

لوله های تغذیه موقت

یک لوله تغذیه موقت به داخل دهان یا بینی ، پایین گلو ، درون مری وارد می شود و سپس انتهای آن در معده (لوله G) یا وسط روده کوچک (لوله J) قرار می گیرد.

این نوع لوله ها دارای نوک رادیو مات هستند ، به این معنی که مقدار کمی ماده در انتهای لوله وجود دارد که امکان تشخیص آنها را در اشعه ایکس فراهم می کند. پس برخورد  یک اشعه ایکس انجام می شود و این اجازه می دهد قبل از استفاده از لوله ، جایگذاری صحیح آن تأیید شود.

لوله های تغذیه دائمی / طولانی مدت

لوله معده (لوله G) : این نوع لوله دسترسی مستقیم به معده را از طریق یک برش در سمت چپ بالای شکم امکان پذیر می کند. این لوله دهان و گلو را به طور کامل دور می زند و اجازه می دهد غذا ، مایعات و دارو بدون بلع وارد شود.

 

لوله ژونوستومی (لوله J) : این لوله از طریق برشی در شکم قرار می گیرد که کمتر از محل قرارگیری لوله G است. این امکان دسترسی مستقیم به ژژنوم را که یک سوم میانی روده کوچک است فراهم می کند. .معمولاً کوچکتر از لوله G است ، که می تواند باعث تزریق مایعات نازک و داروهای پودر شده با ریز خرد شود.

گاستروستومی آندوسکوپی از راه پوست (PEG) : این اصطلاح به تکنیک استفاده شده برای قرار دادن لوله G گفته می شود.  گاستروستومی آندوسکوپی از طریق پوست (با استفاده از آندوسکوپ ) (قرار دادن سوراخ جراحی در معده) روشی را که برای قرار دادن لوله G و نه خود لوله G استفاده می شود ، توصیف می کند.

روش قرار دادن لوله تغذیه

روش قرار دادن لوله معده معمولاً سریع است و بسته به شرایط شما ممکن است به بیهوشی نیاز داشته باشد یا نداشته باشد. در بیمارانی که تحت مراقبت های ویژه هستند ، برای قرار دادن لوله در کنار تخت ممکن است نیازی به آرام بخشی بیشتر نباشد.

آندوسکوپ ابزاری بلند و باریک است که در انتهای آن نور و دوربین قرار دارد و به ارائه دهنده خدمات اجازه می دهد تا رویه را روی مانیتور مشاهده کند.  دامنه ورود به دهان ، گلو و معده

هنگامی که در معده قرار گرفت ، در واقع می توان نوری را که از طریق پوست شکم می درخشد ، مشاهده کرد و به متخصص گوارش نشان می دهد که کجا برش ایجاد می کند.

یک برش کوچک به طول تقریبی نیم اینچ ایجاد می شود که از طریق آن لوله انعطاف پذیر در جای خود قرار می گیرد. لوله های G قدیمی ممکن است دارای یک بالون باشند که لوله را در جای خود نگه دارد.

قسمت خارجی لوله دارای یک درپوش است که اجازه می دهد لوله باز شود و مواد غذایی و مایعات به آرامی از طریق لوله به داخل معده هدایت شوند. 

 یک باند با شکاف در اطراف لوله قرار می گیرد. این به جذب مایعاتی که ممکن است از محل نشت کند کمک می کند.

روش برداشتن لوله تغذیه

روش های برداشت به این بستگی دارد که یک لوله تغذیه موقتی باشد یا دائمی.

برداشت لوله تغذیه موقت

برداشتن لوله تغذیه ای که موقتی است هم سریع و هم آسان انجام می شود. ممکن است برای بافتهای ظریف دهان ، گلو و بینی تحریک کننده باشد ، اما این به طور معمول کم است.

برای برداشتن لوله ، لوله را از مواد غذایی و مایعات پاک می شود با استفاده از  سرنگ بزرگ و مخصوص که برای استفاده با لوله تغذیه ساخته شده است. سپس به آرامی بیرون کشیده می شود و سه تا پنج ثانیه طول می کشد تا به طور کامل برداشته شود. اگر نوک لوله سالم باشد ، نشان می دهد که کل لوله با موفقیت برداشته شده است ، دور ریخته می شود.

حذف دائمی لوله تغذیه

اگر توانایی خوردن  خوب را بدست آورید ، می توانید یک لوله تغذیه “دائمی” را خارج کنید. با کمال تعجب ، این روش سریع است ، و اگرچه مقداری درد وجود دارد .

پس از تصمیم گیری در مورد برداشتن لوله ، می توان لوله را بیرون کشید ، اما برای استفاده از آن نیاز به درجه ای از نیرو است. بیمار معمولاً یک حوله یکبار مصرف دارد که در نزدیکی محل نگه داشته می شود ، و ارائه دهنده لوله را محکم گرفته و بطور ثابت اما محکم می کشد تا از محل خارج شود.

اگر در داخل معده یک بالون وجود داشته باشد ، قبل از برداشتن لوله تخلیه می شود ، اما بیشتر انواع آن به جای بادکنک دارای فلنج هستند و نیازی به این مرحله نیست. این فرآیند به طور معمول نیش می زند و در برخی موارد مقدار کمی خون وجود دارد ، اما درد به سرعت از بین می رود.

ممکن است انتظار داشته باشید که برش بسته شود ، اما این ضروری نیست و یک پانسمان تمیز برای تمیز نگه داشتن لباس بیمار در روزهای بعد در صورت وجود تخلیه ، بیش از حد مناسب است. برش معمولاً در طی یک هفته از خارج شدن لوله بسته می شود. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
نظر دهید

پاسخ دهید

بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0
تماس