جدیدترین علائم کرونای دلتا چیست؟

جدیدترین علائم کرونای دلتا چیست؟

متاسفانه گونه های جدید کرونا سرعت شیوع بالاتری دارند .یکی از جدیدترین نوع آن ویروس کرونا دلتا میباشد.

کرونای دلتا همه جای بدن از چشم، مغز، اعصاب، کبد، چشم، دستگاه گوارش و کلیه را در بر می‌گیرد. در هر فرد ممکن است با نوعی از این علائم مشاهده شود.

علائم کرونا دلتا شبیه به سرماخوردگی شدید است . علائمی مثل از دست دادن بویایی برخلاف گونه‌های کرونا در واریانت دلتا کمتر دیده می‌شود و در مقابل با علائمی مثل آبریزش بینی، سرفه، سردرد که علامت غالبی است همراه است.

 در اوایل ابتلا به این گونه جدید، علائم تنفسی کمتر مشاهده می شود بنابراین باید بیشتر حساس باشیم و اگر علائم سرماخوردگی دارنیم بیشتر از گذشته احتمال مبتلا شدن به کرونا بدهیم.

اصولا در این فصل سال خیلی انتظار ویروس سرماخوردگی نداریم، اگر کسی علائم سرماخوردگی دارد به احتمال زیاد به کرونا مبتلا شده است و باید که برای جلوگیری از ابتلای دیگران به این بیماری اقدامات لازم را انجام دهد.

 علائم کرونا هندی نسبت به چیزی که آن‌‌ها پیش‌تر در مبتلایان به کرونا اصلی مشاهده کرده بودند، متفاوت و شدید‌تر است. تب در نوع دلتا کرونا نیز مشاهده شده است اما سطح ویروس در بدن بیشتر گزارش شده و افراد به شدت در طول 3 الی 4 روز بد حال می‌شوند.

در بریتانیا اما علائم کرونا هندی متفاوت گزارش شده است. یک مطالعه بر روی این ویروس به این نتیجه رسید که متداول‌ترین علائم آن سر درد، سوزش گلو و آبریزش بینی هستند. این درحالی است که حدود 91 درصد از موارد جدید کرونا که در بریتانیا به ثبت می‌رسند از نوع هندی هستند.

برای افراد جوان‌تر، علائم کرونا دلتا شاید تنها به شکل یک سرما خوردگی شدید بروز کنند اما این افراد کماکان می‌توانند ویروس را به گروه‌هایی که هنوز واکسینه نشده‌اند منتقل کنند. در واقع، حتی افراد بدون علائم کرونا هندی نیز قابلیت انتقال این ویروس را به فردی دیگر دارند.

اما علاوه بر این علائم کرونا دلتا که در چین و بریتانیا گزارش شده است، بهتر است مراقب علائمی چون سرفه، تنگی نفس، خستگی بدون دلیل و یا از دست دادن حس بویایی و چشایی باشید.

اما با توجه به اطلاعات موجود و مواردی که به آن‌ها اشاره کردیم، می‌توان علائم کرونا هندی را به بخش‌های زیر تقسیم کرد:

علائم کرونا هندی متداول

 • تب
 • سرفه خشک
 • خستگی

علائم کرونا هندی نه چندان متداول

 • سوزش گلو
 • اسهال
 • ورم ملتحمه چشم
 • سردرد
 • از دست دادن حس بویایی و چشایی
 • خارش پوست یا تغییر رنگ انگشتان دست‌ها و پاها

علائم خطرناک و جدی کرونا هندی

 • سختی یا تنگی نفس
 • درد سینه یا احساس فشار در سینه
 • از دست دادن قدرت تکلم یا حرکت کردن

افرادی که علائم کرونای دلتا هندی آن‌ها متوسط است می‌توانند در خانه از خود مراقبت کنند اما در صورتی که علائم کمی شدید باشد، حتما توصیه می‌شود که به مراکز درمانی مراجعه نمایید. معمولا علائم کرونا دلتا تا 5 الی 6 روز پس از ابتلای افراد نمایان خواهند شد اما این بازه زمانی متفاوت بوده و می‌تواند در افراد مختلف حتی تا 14 روز به طول انجامد.

آیا واکسن کرونا روی گونه جهش یافته دلتا تاثیر گذار است؟

براساس اطلاعات موجود، با وجود تفاوت کرونا دلتا و معمولی، خوشبختانه واکسن‌های تولید شده کرونا می‌توانند در مقابل این نوع نیز موثر واقع شده و بدن را مقاوم کنند. براساس یک مطالعه، 20 نفر از افرادی که دو دوز واکسن Pfizer–BioNTech را دریافت کردند، در خود به اندازه کافی آنتی بادی برای مقابله با انواع مختلف کرونا از جمله کرونا دلتا داشتند.

با این حال، برخی محققان نیز بر این باورند که با وجود کسب نتایج مثبت آزمایشگاهی و تحقیقاتی، هنوز برای تایید این مسئله که آیا واکسن کرونا بر روی گونه جهش یافته دلتا تاثیر گذار است یا خیر، به تحقیقات گسترده‌تر و بررسی‌های بیشتر نیاز است. به بیان دیگر، نیاز است که نتایج واکسیناسیون در دنیای واقعی بیشتر مورد بررسی قرار گرفته و نتایج آن‌ها گزارش گردد.

نکته حائز اهمیت این است که در واکسن‌هایی که دو دوز تزریق را شامل می‌شوند، در صورت تزریق هر دو دوز می‌توان از ایمنی بدن در مقابل کرونا هندی اطمینان حاصل کرد و تنها تزریق یک دوز نمی‌تواند نتایج کافی را به همراه داشته باشد.

پیشگیری از کرونا دلتا

پیشگیری از کرونا دلتا چندان با ویروس اصلی کرونا متفاوت نیست. اگر تاکنون در مقابل این ویروس واکسینه نشده‌اید، توصیه می‌شود که همانند گذشته از حضور در مکان‌های شلوغ خودداری کنید، فاصله اجتماعی را رعایت نمایید، تا حد امکان در خانه بمانید، ماسک بزنید و مرتب دستان خود را با آب و صابون بشویید.

کرونا دلتا در ایران

خبرهای رسمی حاکی از ورود کرونا هندی به ایران است و سخنگوی وزارت بهداشت ابتلا به مواردی از این بیماری را در کشور تایید کرده اما به غیر از این، اطلاعات دیگری از کرونا هندی در ایران در دسترس نیست. همانطور که عنوان شد اقدامات پیشگیری از کرونا هندی نیز مشابه کرونا اصلی است و علیرغم گزارش‌های محدود از شیوع کرونا هندی در ایران، به هموطنان گرامی توصیه می‌شود که تا واکسیناسیون کامل در مقابل کرونا، این اقدامات را بیش از پیش جدی گرفته تا خطر ابتلا به کرونا هندی یا سایر انواع جهش یافته این ویروس را به حداقل برسانند.

کلام آخر

کرونا دلتا یا کرونا هندی نوع جهش یافته از ویروس کرونا است که تا 10 برابر نسبت به نوع معمولی این ویروس مسری‌تر بوده و می‌تواند سبب بروز علائم شدید‌تر شود. کرونا هندی در افراد جوان‌تر می‌تواند مثل یک سرما خوردگی شدید بروز کند اما این افراد می‌توانند ناقل ویروس به گروهای پرخطر باشند.

براساس اطلاعات موجود، واکسن‌های تولید شده کرونا در مقابل کرونا جهش یافته دلتا نیز موثر هستند و می‌توانند برای بدن ایمنی ایجاد کنند اما با این حال، به بررسی نتایج بیشتری در دنیای واقعی برای تایید این موضوع نیاز است. در حال حاضر، بهتر است توجه ویژه‌ای داشته باشید که علائم کرونا هندی چیست و در صورت ابتلا به آن حتما به مراکز درمانی مراجعه نمایید.

Sources:

https://seebmagazine.com/

نظر دهید

پاسخ دهید

بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
 • کل (0)
مقایسه
0
تماس