انواع جراحی روده

 

انواع زیادی از جراحی روده وجود دارد. این اطلاعات مربوط به جراحی برای برداشتن تمام یا بخشی از روده بزرگ (کولون) است. این عمل برداشتن روده نامیده می شود. اگر به بیماری روده مانند سرطان روده، بیماری دیورتیکولار، بیماری کرون یا کولیت اولسراتیو مبتلا هستید، ممکن است به این نوع جراحی نیاز داشته باشید.

انواع جراحی روده

روش دقیقی که انجام می دهید بستگی به دلیل انجام عمل جراحی و میزان آسیب روده شما دارد. بسته به اینکه کدام بخش از روده برداشته شود، نام‌های این روش‌ها متفاوت است. که عبارتند از:

 • کولکتومی کامل – تمام روده بزرگ شما برداشته می شود
 • پروکتوکولکتومی – روده بزرگ و مسیر پشت (رکتوم) برداشته می شود
 • پانپروکتوکولکتومی – مقعد، روده بزرگ و مجرای پشت شما برداشته می شود
 • همی کولکتومی – سمت چپ یا راست روده بزرگ شما برداشته می شود
 • کولکتومی سیگموئید – قسمتی از روده شما که نزدیکترین قسمت به مسیر پشت شما برداشته شده است
 • کولکتومی عرضی – قسمت میانی روده بزرگ شما برداشته می شود
 • پروکتکتومی – تمام یا بخشی از مسیر پشت (رکتوم) برداشته می شود

برخی از این نوع در تصاویر زیر نشان داده شده است. جراح شما در مورد مناسب ترین روش برای شما با شما صحبت خواهد کرد.

انواع جراحی روده

آماده شدن برای جراحی روده

اگر پزشک شما جراحی را توصیه کند، دقیقاً آنچه را که باید از شما انتظار داشته باشد، انجام خواهد داد. این شامل اتفاقاتی است که قبل، حین و بعد از عمل شما رخ خواهد داد و خطرات و مزایای مربوط به آن. از شما خواسته می شود قبل از انجام عمل، یک فرم رضایت نامه را امضا کنید، بنابراین مهم است که احساس کنید کاملاً مطلع هستید.

شما قبل از عمل مورد ارزیابی قرار می گیرید تا بررسی شود که آیا برای جراحی مناسب هستید یا خیر. این اغلب در یک کلینیک ارزیابی قبل از عمل اتفاق می افتد. آنها همچنین نحوه آماده شدن برای عملیات خود را توضیح خواهند داد. به عنوان مثال، اگر سیگار می‌کشید، از شما خواسته می‌شود که آن را ترک کنید زیرا سیگار خطر عفونت و سایر عوارض بعد از جراحی را افزایش می‌دهد. پرستار یا پزشک داروهایی را که مصرف می‌کنید بررسی می‌کند و توصیه می‌کند که آیا باید قبل از جراحی مصرف هر یک از آنها را قطع کنید.

گاهی اوقات ممکن است از شما خواسته شود که در روز جراحی یا شب قبل از آن ملین مصرف کنید تا روده شما پاک شود. یا ممکن است نیاز به تنقیه داشته باشید – مقدار کمی داروی مایع در مسیر خلفی (رکتوم) وارد می شود تا به شما در تخلیه روده کمک کند.

برداشتن روده معمولاً شامل بستری شدن در بیمارستان بین سه تا نه روز است، بنابراین مهم است که هر گونه آمادگی لازم را برای این کار انجام دهید.

شما تحت بیهوشی عمومی تحت عمل جراحی برداشتن روده قرار خواهید گرفت ، به این معنی که در طول عمل در خواب خواهید بود. دستورالعمل های واضحی در مورد زمان توقف خوردن و آشامیدن قبل از بیهوشی به شما داده می شود. ممکن است یک نوشیدنی خاص و غنی از کربوهیدرات به شما داده شود تا شب قبل از عمل جراحی و چند ساعت قبل از آن بنوشید.

هنگامی که به بیمارستان می آیید، یکی از اعضای تیم جراحی با شما در مورد آنچه که اتفاق خواهد افتاد صحبت می کند و به هر سوالی که ممکن است داشته باشید پاسخ می دهد. آنها بررسی خواهند کرد که شما خوب هستید  که ادامه دهید. ممکن است از شما خواسته شود که جوراب های فشاری بپوشید(جوراب واریس ) و ممکن است یک داروی ضد انعقاد به نام هپارین به شما تزریق شود. این به جلوگیری از تشکیل لخته های خون در سیاهرگ های پاهای شما کمک می کند. همچنین ممکن است قبل از عمل، برای کاهش خطر عفونت، آنتی بیوتیک تزریق کنید.

در حین جراحی روده چه اتفاقی می افتد؟

جراحی برداشتن روده شامل برداشتن قسمت های بیمار روده شما و در صورت امکان، اتصال دو انتهای سالم با استفاده از بخیه یا منگنه است. به این عمل آناستوموز می گویند.

گاهی اوقات، جراح شما ممکن است نیاز داشته باشد که انتهای سالم روده شما را از دیواره شکم و روی سطح پوست شما بیاورد. این استوما نامیده می شود. اگر عمل روده بزرگ شما را درگیر کند، کولوستومی نامیده می شود. اگر روده کوچک شما را درگیر کند، ایلئوستومی نامیده می شود. ضایعات روده شما از استوما خارج می شود و در کیسه ای که روی استوما می پوشید جمع می شود. استوما می تواند موقت یا دائمی باشد، بسته به نوع جراحی شما و مقدار روده ای که جراح شما برداشته است.

اگر جراح شما فکر می کند که ممکن است به استوما نیاز داشته باشید، ترتیبی می دهد که قبل از عمل به یک پرستار متخصص استوما مراجعه کنید. سؤالات متداول ما با جزئیات بیشتری توضیح می دهد که چگونه کولوستومی ممکن است بر زندگی روزمره شما تأثیر بگذارد.

اگر در حال انجام پروکتوکولکتومی برای برداشتن تمام روده بزرگ و مجرای پشت خود هستید، جراح ممکن است یک کیسه از انتهای روده کوچک شما ایجاد کند. این می تواند ضایعات روده شما را ذخیره کند و به شما امکان می دهد ضایعات (poo) را از مقعد خود عبور دهید.

انواع جراحی روده چگونه انجام میشود

دو روش اصلی برای انجام جراحی روده وجود دارد: لاپاراسکوپی  و جراحی باز.

 • در جراحی لاپاراسکوپی، جراح شما ابزار و یک دوربین تلسکوپی لوله مانند را از طریق بریدگی های کوچک (“پورت”) در شکم شما وارد می کند. سپس بخش مناسب روده را از طریق یک برش بزرگتر خارج می کنند. تصاویر دوربین روی یک مانیتور نشان داده می شود تا جراح شما بتواند ببیند چه کاری انجام می دهند.
 • در جراحی باز، جراح شما یک برش منفرد و بزرگ در شکم شما ایجاد می کند تا به روده شما برسد و قسمت آسیب دیده را خارج کند.

افراد اغلب پس از جراحی لاپاراسکوپی سریعتر بهبود می یابند، مجبور نیستند مدت زیادی در بیمارستان بمانند و ممکن است پس از آن درد کمتری داشته باشند. هر کس نمی تواند جراحی لاپاراسکوپی انجام دهد – این به شرایط شما بستگی دارد. گاهی اوقات جراح شما نیاز دارد که در حین عمل جراحی را از لاپاراسکوپی به جراحی باز تغییر دهد. آنها قبل از جراحی با شما در مورد احتمال وقوع این اتفاق و معنای آن صحبت خواهند کرد.

نوع جدیدی از جراحی که از روباتیک استفاده می کند در برخی بیمارستان ها برای جراحی در ناحیه پشت (رکتوم) استفاده می شود. این یک تکنیک جدید است که هنوز در دست بررسی است، بنابراین هنوز در همه جا در دسترس نیست.

بعد از جراحی روده چه انتظاری باید داشت

چند ساعت اول بعد از عمل را قبل از انتقال به بخش یا واحد دیگر در یک واحد بهبودی ویژه سپری خواهید کرد. ممکن است با از بین رفتن داروی بیهوشی کمی ناراحتی داشته باشید، اما در صورت نیاز به شما مسکن داده می شود. دو نوع رایج تسکین درد که ممکن است داشته باشید، بی دردی تحت کنترل بیمار و اپیدورال است. در بی‌دردی تحت کنترل بیمار، مورفین مستقیماً به داخل کانولا یا قطره‌ای تزریق می‌شود. در اپیدورال، یک داروی تسکین دهنده درد به فضایی که نخاع شما را احاطه کرده است (فضای اپیدورال) تزریق می شود.

در ابتدا، شما یک کاتتر برای تخلیه ادرار از مثانه به یک کیسه خواهید داشت. همچنین ممکن است لوله های ریز (درن) از شکم شما خارج شود تا مایع را به کیسه دیگری تخلیه کند. اینها معمولاً پس از چند روز برداشته می شوند.

برای کمک به جلوگیری از ترومبوز ورید عمقی (DVT) ، روزانه یک داروی ضد انعقاد تزریق می‌کنید و از شما خواسته می‌شود که به پوشیدن جوراب‌های واریس ادامه دهید. همچنین تشویق می‌شوید تا در اسرع وقت از رختخواب بلند شوید و به اطراف حرکت کنید. ممکن است تمرین‌هایی به شما نشان داده شود که می‌توانید در حالت نشسته یا دراز کشیده نیز انجام دهید، از جمله تمرین‌های تنفسی برای پاکسازی ریه‌هایتان. شما می توانید چند روز پس از جراحی به خانه بروید، اما دقیقا چه زمانی , برای همه متفاوت است.

این به نوع عمل جراحی و میزان بهبودی شما بستگی دارد. قبل از رفتن به خانه، پرستار به شما توصیه هایی در مورد نحوه مراقبت از زخم ها و استومای در حال بهبودی خود در  صورت داشتن زخم می دهد. اگر استوما دارید، در صورت نیاز، مشخصات یک پرستار استوما به شما داده می شود که می توانید پس از رسیدن به خانه با آن تماس بگیرید.

بهبودی پس از جراحی روده

معمولاً حداقل شش هفته طول می کشد تا احساس کنید پس از جراحی روده به حالت عادی بازگشته اید. شما باید از بلند کردن اجسام سنگین و ورزش های سنگین برای مدت طولانی تر خودداری کنید.

احساس خستگی در هنگام نقاهت و نیاز به خواب و استراحت بیش از حد معمول رایج است. مهم است که برای استراحت وقت بگذارید. اما سعی کنید تا جایی که می توانید از جای خود بلند شوید و حرکت کنید و هر تمرینی را که فیزیوتراپ به شما داده است ادامه دهید. این می تواند به شما کمک کند تا احساس بهتری داشته باشید و قدرت خود را بازیابی کنید و همچنین خطر عوارض را کاهش دهید.

عوارض جراحی روده

عوارض مشکلاتی هستند که ممکن است در حین یا بعد از جراحی شما رخ دهند. عوارض احتمالی هر عمل شامل واکنش غیرمنتظره به ماده بیهوشی یا ایجاد عفونت قفسه سینه پس از آن است. عوارض همچنین ممکن است شامل خونریزی بیش از حد یا ایجاد لخته خون، معمولاً در ورید پای شما (ترومبوز ورید عمقی، DVT) باشد.

از عوارض خاص جراحی روده می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • نشت اتصال جدید در روده شما (نشت آناستوموز). این می تواند باعث درد شدید شکم شود و ممکن است با دمای بالا احساس ناراحتی کنید. در صورت وجود نشت آناستوموز، ممکن است لازم باشد برای درمان و جراحی بیشتر در بیمارستان بستری شوید.
 • عفونت زخم شما ممکن است متورم، قرمز و حساس به لمس شود. ممکن است دمای بدن شما نیز بالا باشد و احساس بیماری کنید. در صورت بروز این علائم با بیمارستان خود تماس بگیرید.
 • نوارهای بافت اسکار (چسبندگی). اینها می توانند پس از جراحی ایجاد شوند و ممکن است باعث شوند بافت ها یا اندام های شما به هم بچسبند. چسبندگی ها می توانند باعث درد مداوم در شکم شوند و همچنین می توانند روده شما را مسدود کنند. ممکن است بتوانید روشی برای جدا کردن آنها انجام دهید.
 • فلج موقت روده شما (ایلئوس). مدتی طول می کشد تا روده شما دوباره به طور معمول شروع به کار کند. ممکن است احساس نفخ کنید، مریض باشید یا با حرکات روده خود مشکل داشته باشید. اگر این وضعیت پس از چند روز بهتر نشد، تیم بیمارستان به شما مایعاتی می‌دهد تا به بهبودی شما کمک کند.
 • آسیب عصبی اگر اعصاب ناحیه لگن در حین جراحی آسیب ببینند، این می تواند منجر به از دست دادن حس شود. این می تواند بر زندگی جنسی شما یا اینکه چقدر می توانید مثانه خود را کنترل کنید تأثیر بگذارد. برای اطلاعات بیشتر، سؤالات متداول ما در مورد جراحی روده و زندگی جنسی خود را ببینید.

 

 
نظر دهید

پاسخ دهید

بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
 • کل (0)
مقایسه
0
تماس