پالس اکسیمتر

پالس اکسیمتر

از آنجا که تلاش برای آزمایش ویروس کرونا افزایش می یابد و ماسک های صورت بخشی از زندگی روزمره است ، یک ابزار کوچک تشخیصی که به نوک انگشت شما می چسبد به سرعت به یک ابزار ضروری در مبارزه با ویروس کرونا تبدیل می شود. آن را پالس اکسی متر می نامند.

امروزه بیماران مبتلا به بیماری کووید-۱۹ ناشی از ویروس کرونا با وجود میزان‌های پایین اکسیژن خون، علائمی از تنگ‌نفس نشان نمی‌دهند و ظاهرا به راحتی نفس می‌کشند.

 بروز این عارضه که «هیپوکسی خاموش» نامیده می‌شود، پزشکان را به فکر توصیه به استفاده از دستگاه «پالس اکسیمتر» بوسیله بیماران کووید-۱۹ در خانه انداخته است تا بیماران قبل از این که وضعیتشان وخیم شود به بخش اورژانس مراجعه کنند.

این که آیا شما در حال حاضر یک پالس اکسی متر دارید یا به فکر خرید یک دستگاه هستید ، در اینجا باید بدانید که آنها چه کاری انجام می دهند ، چگونه کار می کنند ، نتایج به چه معناست و چگونه می توانند دقیق باشند.

پالس اکسیمتر دستگاه کوچکی است که دور انگشت شما قرار داده می‌شود و میزان اکسیژن خون شما (و سرعت ضربان قلب شما) را اندازه می‌گیرد.

  پالس اکسیمتر، در حقیقت روشی برای تعیین میزان مولکول‌های هموگلوبینی که با اکسیژن آمیخته‌شده‌اند، است. این روش با استفاده از دستگاهی به نام پالس اکسیمتر انجام می‌شود. بهتر است بدانید که این دستگاه  یا اکسیژن‌ سنج خون وسیله‌ای است که با کمک آن می‌توان میزان درصد اشباع اکسیژن خون سرخرگ انسان را اندازه‌گیری کرد.
البته باید بگوییم که بیشتر دستگاه‌های پالس اکسیمتر، تعداد و آهنگ ضربان قلب را نیز نمایش می‌دهند. در حال حاضر دو نوع از این دستگاه در بازار وجود دارد: پالس اکسیمتر انگشتی (سیار) و مرکزی (ثابت). دستگاه پالس اکسیمتر مرکزی یا همان ثابت بیشتر در اورژانس بیمارستان‌ها و یا بر بالین بیماران تحت کنترل استفاده می‌شود. اگر دستگاهتان با باتری کار می‌کند هرگز نباید بگذارید تا شارژ باتری به‌طور کامل خالی شود.

چرا از پالس اکسیمتر استفاده میشود؟

پالس اکسیمتری برای سنجش هر نوع بیماری که باعث اختلال و غلظت اکسیژن خون می شود مورد استفاده قرار می گیرد مانند:

 • بیماری انسدادی مزمن ریه ها COPD
 • آسم
 • سرطان ریه
 • حمله یا نارسایی قلبی
 • بیماری های مادرزادی قلبی

پالس اکسی متری برای ارزیابی موارد زیر هم استفاده می شود:

 • شروع داروی جدید چه تاثیری بر روی ریه ها دارد
 • آیا بیمار نیاز به تنفس مصنوعی دارد
 • آیا دستگاه تنفس مصنوعی یا ونتیلاتور بدرستی کار می کند
 • آیا مصرف اکسیژن کمکی موثر واقع شده است
 • آیا فرد افزایش فعالیت بدنی را تحمل می کند
 • آیا فرد دقایقی از طول دوره ارزیابی دچار وقفه تنفسی شده است مانند افرادی که آپنه خواب دارند.

سنجش سطح اکسیژن خون توسط پالس‌اکسیمتر

پالس اکسیمتر، اشباع اکسیژن خون و ضربان قلب را با درخشش یک نور از طریق پوست، تشخیص رنگ و حرکت سلول‌های خونی، اندازه گیری می‎کند.

 گلبول‎های حاوی اکسیژن، قرمز روشن و سلول‎های بدون اکسیژن قرمز تیره است. پالس‌اکسیمتر برای محاسبه اشباع اکسیژن به‌صورت درصد، تعداد گلبول‌های قرمز روشن را با سلول‌های قرمز تیره مقایسه می‎کند.

برای مثال، نمایش ۹۹ درصد به این معنی است که تنها ۱ درصد از سلول‌های خون موجود در جریان خون، فاقد اکسیژن است. هر بار که قلب می‌تپد، خون را با فشار سریع به بدن منتقل می‌کند؛ پالس‌اکسیمتر با استفاده از نور این حرکت را تشخیص داده و ضربان قلب را بر حسب ضربان در دقیقه یا BPM محاسبه می‌کند.

این روش بسیار دقیق است. باید حتما از دستگاه های با کیفیت استفاده شود.

 معمولاً این دستگاه تا 2 درصد با میزان واقعی اشباع واقعی ممکن است تفاوت داشته باشد.

 یعنی اگر دستگاه عدد 82 را ثبت کرده میزان واقعی اشباع اکسیژن شما ممکن است 80 تا 84 باشد.

دقت پالس اکسی متری با حرکت و جابجایی، حرارت و لاک ناخن کمتر می شود. در حالت طبیعی باید بیش از 89 درصد خون تان حامل اکسیژن باشند. این میزان اشباع اکسیژن برای عملکرد طبیعی سلول های بدن ضروری است. موارد کمتر به طور کوتاه مدت اشباع کمتراز 89 درصد باشد معمولاً خطرناک نیست ولی اگر عدد اشباع برای مدت طولانی پایین باشد می تواند باعث آسیب بدن گردد.

برای افراد طبیعی عدد اشباع بالاتر از 95 درصد است. مقدار اشباع 92 درصد ممکن است نشانگر مراحل اولیه کاهش اکسیژن خون باشد.

آیا پالس اکسی‌متر کووید 19 را تشخیص می دهد؟

پالس اکسیمتربرخی از پزشکان گزارش کرده اند که بیماران COVID-19 با سطح اکسیژن 50٪ یا کمتر به بیمارستان وارد شده اند.

اگرچه بسیاری از پزشکان گزارش می دهند که بیماران مبتلا به COVID-19 دارای سطح اکسیژن خون خطرناکی پایین هستند ، COVID-19 تنها بیماری نیست که می تواند چنین مشکلی ایجاد کند. بیماری های مزمن ریه ، مانند COPD ، آسم و سایر عفونت های ریوی غیر COVID-19 نیز می توانند منجر به تعداد اکسیژن کم شوند.

خواندن اکسیژن کم به خودی خود برای تشخیص COVID-19 کافی نیست ، اما پزشک شما می خواهد در مورد آن اطلاعات کسب کند ، خصوصاً اگر با گذشت زمان متوجه کاهش سطح آن شوید. و اگر COVID-19 شما تشخیص داده شده باشد ، ممکن است پزشک از شما بخواهد سطح اکسیژن خود را کنترل کنید تا بدتر یا بهتر شدن وضعیت شما را تشخیص دهد.از این رو استفاده از پالس اکسیمتر بیشتر رایج شده است.

بهترین پالس اکسیمتر کدام است؟

پالس اکسی‌متر نیز مانند سایر تجهیزات پزشکی انواع مختلفی دارد. طی مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۶ درباره پالس اکسی‌مترهای ارزان انجام گرفت روشن شد که چند مدل از این دستگاه‌ها اعداد نادرستی را نشان می‌دهند. باید هنگام خرید توجه داشت که دستگاه، استانداردهای مورد نیاز را داشته باشد زیرا در غیر این صورت کارآمد نخواهد بود.

 

https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019

نظر دهید

پاسخ دهید

بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
 • کل (0)
مقایسه
0
تماس