ابزار های جراحی 100 ابزار برتر

معرفی ابزار جراحی

در 1500 سال قبل از میلاد ، مصری ها دانش پزشکی زیادی را در اختیار نداشتند و با استفاده از ابزارهایی مانند گیره ها ، پروب ها ، اره ها ، پنس ها و قیچی ها – برخی از همان ابزارهایی که امروزه استفاده می کنیم ، به عنوان اولین متخصصان جراحی نام خود را به دست آوردند. خوشبختانه ، در این عصر و روزگار گجت های ما مانند گذشته پیشرفته تر هستند و باعث موفقیت جراحی ها و کاهش زمان بهبودی می شوند. بنابراین دقیقاً چه ابزارهایی درگیر هستند؟ آنها چه کاری انجام می دهند؟ از کجا منشا گرفته اند؟ چگونه منحصر به فرد هستند؟ دانش خود را با لیست 100 ابزار برتر جراحی ما آزمایش کنید.

دستگیره شماره 3 چاقو  –  که معمولاً برای نگه داشتن تیغه شماره 10 استفاده می شود ، این دسته قابل اعتماد می تواند دست در دست با تیغه های شماره 11 ، شماره 12 و شماره 15 نیز کار کند.

دسته چاقو شماره 7  – مشابه دسته چاقو شماره 3 ، دسته چاقو شماره 7 ,تیغه شماره 15 را نگه می دارد ، اما با شماره های 10 ، 11 یا 12 کاملاً کار خواهد کرد. در صورت استفاده همراه با تیغه شماره 15 ، برای برش بافت های ظریف و عمیق استفاده می شود.

تیغه شماره 11  –   این تیغه یک تیغه مثلثی کشیده با لبه تیز هیپوتنوز و نوک تیز مناسب برای برش دقیق چاقو است.

بیستوری 11 تیغه

تیغه شماره 15  –  مشابه تیغه شماره 10 ، شماره 15 برای برشهای کوتاه و دقیق ایده آل است. اندازه آن عمدتا متفاوت است و کمی کوچکتر از شماره 10 است.

تیغ بیستوری 10

پنس دو قطبی Adson  – اولین پنس ما است. بله ، پنس ها دارای اشکال ، نام ، اندازه و کاربردهای مختلفی هستند ، اگرچه بدون تفاوت نیستند. پنس Adson ، دقیقاً مانند اکثر پنس ها ، شبیه موچین ساخته شده از فولاد ضد زنگ است که به منظور نگه داشتن چیز دیگری است که نگه داشتن آن به تنهایی سخت است – ابزار یا بافت دیگری که ممکن است کوچک یا لغزنده باشد. پنس های دوقطبی Adson به طور خاص ، با کوچک و محکم ساخته شده ، برای کنترل بیشتر در طی مراحل جراحی ساخته شده است.

پنس دو قطبی Adson

پنس آدسون براون

پنس Adson Brown  با فک کوتاه و نوک باریک ، که برای برداشتن بافت ظریف استفاده می شود . این دندان ها به معنای گاز گرفتن نیستند بلکه بافت را در خود نگه می دارند و در کمترین حد ممکن آسیب یا پارگی ایجاد می کنند و بیشتر در جراحی های زیبایی و گوش و حلق و بینی استفاده می شوند.

پنس Adson Brown

Backbiting Forceps –  قیچی فورس پشتی ، که اغلب برای جراحی سینوس استفاده می شود ، دارای گردنی بلند و مایل مانند زرافه برای دسترسی آسان به حفره بینی است. شافت نازک و مخروطی که به راحتی به داخل گوشت میانی می رود ، به جلوگیری از ایجاد اختلال در توربین های میانی در حین کار کمک می کند.

  قیچی فورس پشتی

Babcock Forceps فورسپس بابکاک,  کار آنها این است که روده و بافت را بدون ایجاد آسیب نگه دارند. ملایم تر از پنس آلیس ، در نگه داشتن ساختارهای لوله ای شکل که معمولاً در روش های روده و لاپاراتومی دیده می شود ، بسیار عالی است. فک ها محیطی و بدون سوراخ هستند. ساخته شده برای استفاده در روش های لیزر ، این ابزار را می توان با پوشش پلیمری سیاه غیر بازتابنده پوشش داد ، که باعث کاهش انعکاس لیزر برای محافظت از بیماران و کارکنان در طی جراحی ها می شود.

فورسپس بابکاک

پنس کارمالت ,متعلق به خانواده پنس های هموستات (ابزاری که در جراحی برای کنترل خونریزی استفاده می شود) ، این پنس ها دارای شیارهایی در امتداد تیغه ها هستند در حالی که نوک آنها به صورت دندانه دار هستند. این بافت کامل امکان چسباندن خوب به بافتهای سنگین را فراهم می کند.

پنس کارمالت
 

Alexander Periosteotome –  این ابزار دو طرفه نهایی دو در یک است که یک سر آن به شکل پتک ساخته شده و سر دیگر آن به یک اسکنه خشن ساخته شده است. این یک ابزار مفید برای از بین بردن بافت است ، به طور معمول در جراحی هایی که در داخل قفسه سینه انجام می شود.

الكساندر پریوستئوتوم

Balfour Retractor جمع کننده بالفور,آیا از بطنی مزاحم متنفر نیستید که مانع شود؟ اکنون ، آنها مجبور نیستند. جمع کننده بالفور برشهای شکم را باز نگه داشته و به جراح اجازه می دهد تا آزادانه روی ناحیه کار کند.

Deaver Retractor  – اکارتور دیور  با هدفی مشابه با جمع کننده بالفور ، جمع کننده Deaver برشهای باز شکم و قفسه سینه را نگه می دارد. جمع کننده های دیور با هدف دور نگه داشتن اندام های داخل شکم از دستگاه های جراحی در طی مراحل جراحی ساخته شده اند. در این حالت ، لبه های منحنی با دست یا توسط گیره در جای خود نگه داشته می شوند تا آزادی عمل بیشتری برای جراح فراهم شود. این ابزار دستی است و در عرض های مختلف موجود است.

Alm Retractor  –جمع کننده آلم-در روشهای عمومی و ارتوپدی استفاده می شود ، Alm retractor مناطق کوچک بدن را با شاخک های 4 × 4 نگه می دارد که بسته به روش کار می توانند تیز یا صاف باشند.

ابزار جراحی 

جمع کننده سن  –  که به طور معمول در جراحی های دست و پا استفاده می شود ، یک جمع کننده دو سر است که دارای یک انتهای زاویه دار 90 درجه و انتهای دیگر آن متخلخل است ، که می تواند تیز یا صاف باشد. استفاده از این ابزار به قرن دهم میلادی برمی گردد که در کتاب  دائرو المعارف پزشکی ابوالقاسم الزهراوی ، کتاب التصریف ، شرح داده شد.

دیویس دهان گاگ  –  در جراحی دهان و دهان و حلق استفاده می شود ، این ابزار شباهت زیادی به جمع کننده بالفور ندارد ، زیرا عضلات را باز نگه می دارد و به جراح آزادی عمل می دهد. از آنجا که این یک ابزار قوی است که کنترل بسیاری از استخوانها و عضلات ظریف را کنترل می کند هنگام باز کردن و حرکت دادن لب ها ، دندان ها و مفاصل باید احتیاط کرد.

پنس آلیس – این ابزار را دست کم نگیرید.  این ابزار دارای دندانهای تیز است که به شما اجازه می دهد محکم بر روی بافت قرار گیرد ، زیرا اغلب در فرآیند از بین بردن بافت و یا گرفتن تاندون ها و فاشیا استفاده می شود (طول بافت های پیوندی ، همچنین به عنوان بافت های رشته ای شناخته می شود ، نزدیک اعصاب ، رگهای خونی ، استخوان ها ، عضلات و سایر اندام ها). برای رسیدن به محل عمل ، جراحان می توانند با کمک گیره آلیس در اطراف فاشیا حرکت کنند. این لگن دارای اشکال و اندازه های مختلف است و جراح یکی از مناسب ترین موارد را برای بیمار و روش کار انتخاب می کند.  از گیره آلیس با دندانهای 4 × 5 استفاده می شود. این ابزار به احتمال زیاد از فولاد با کیفیت بالا ساخته خواهد شد ، زیرا هدف آن استریل کردن و استفاده مجدد است.

کلمپ استاتینسکی بیشتر در جراحی قلب ، جایی که از گیره متقاطع برای نگه داشتن آئورت استفاده می شود . این امر قلب را از گردش خون جدا می کند و به دنبال آن کاردیوپلژی ، حالتی که قلب از ضربان قلب خودداری می کند ، ایجاد می شود. این عمل ها باید سریع انجام شود یا پزشک باید اقدامات احتیاطی دیگر مانند خنک شدن قلب را برای حفظ عملکرد و جلوگیری از آسیب انجام دهد. اگر اکسیژن برای مدت طولانی به بافت نرسد ، آسیب می تواند به دنبال داشته باشد. خطر دیگر احتمال لخته شدن است که می تواند منجر به انسداد ورید یا سکته شود. این احتمالات در اثر بستن گیره ضربدری ایجاد می شود. با این حال ، آزاد شدن گیره ممکن است مشکلاتی را ایجاد کند ، مانند آسیب مجدد به جریان خون ، که ممکن است یک قسمت از بدن به طور ناگهانی با جریان خون غرق شود ، که ممکن است بافتها را بیش از حد باز کند. این ابزار در مورد اقدامات مربوط به قلب و اطراف آن یک کلید است ، اما از آنجا که اندام ها برای عملکرد کل بدن بسیار مهم و اساسی هستند ، مراقبت های ویژه و داشتن یک جراح قلب و عروق در نزدیکی مهم است.

کلمپ قلب عروق

سنگ شکن غضروفی  – سنگ شکن غضروف دقیقاً همان کاری را انجام می دهد که این نام نشان می دهد – غضروف را خرد می کند. این ابزار که بیشتر در بازسازی و جراحی زیبایی بینی استفاده می شود ، با پتک بهم متصل می شود و تا رسیدن به نتایج مطلوب ضربه می خورد.

سنگ شکن غضروف

نگهدارنده سوزن Castroviejo  – به دلیل توانایی کنترل آسان و دقیق دسته ها ، معمولاً در جراحی چشم ، میکروسکوپی و بخیه زدن مورد استفاده قرار می گیرد و برای امنیت بهینه ، دسته هایی را به هم متصل کرده و گاهی اوقات نیز قفل دارد.

کورت استخوان   –

Adson Cerebellar Retractor اکاتور مغز و اعصاب  –  در روشهای جراحی مغز و اعصاب مورد استفاده قرار می گیرد ، این ابزار شیک و راحت به جراحان امکان کنترل بهتر هنگام کار با مخچه و جمع شدن آن ، بخشی از مغز را در پشت جمجمه  است می دهد که به فعالیت عضلانی متصل می شود. یک ویژگی قفل دارد که به دستگیره های حلقه اجازه می دهد موقعیت خود را حفظ کنند تا جراحان بتوانند همه کارها را انجام دهند.

قیچی زاویه ای Cottle  –  قیچی های زاویه ای کتل با فرورفتگی در دست برای رسیدن به بافت مخاطی در بینی طراحی شده اند و ممکن است برای برداشتن قوز غضروف استفاده شوند. این تیغه های بلانت که به عنوان قیچی توربینت یا قیچی خلفی نیز شناخته می شوند ، دارای ابعاد کوچک و متوسط ​​هستند.

قیچی زاویه ای Cottle

جمع کننده های Desmarres  – برای قلاب زدن در زیر پلک طراحی شده است  قبل از استفاده از ابزار ، از بیمار خواسته می شود که رو به پایین نگاه کند ، و هنگامی که پزشک پلک را به عقب می کشد و دستگاه را در معرض محل تزریق قرار می دهد

Doyan Rib Rasp دویان ریب راسپ-  با گردن بلند ، دستگیره راحت و قلاب افقی ، قلاب دنده Doyen برای جراحی های قلب و عروق طراحی شده است. توانایی نگه داشتن یا خراشیدن دنده ها را دارد.

گیره Duval  –  که بعد از جراح استرالیایی دیوید جفری پنینگتون به عنوان گیره پنینگتون نیز شناخته می شود ، این ابزار عمدتا برای گرفتن بافت استفاده می شود بدون اینکه آسیب بیشتری در روش های روده ، رکتال و OB / GYN وارد کند.

گیره Fogarty  – فقط یک گیرنده بافت آسیب زا نیست. این گیره با تیغه های دندانه دار لاستیکی خرد می شود که اجازه می دهد تا بر روی بافت ها و رگ های خونی تصدیق شود. این لاستیک یک قطعه یکبار مصرف است و نباید برای بیماران مختلف استفاده مجدد شود.

Frazier Suction Tube  –لوله مکش فریزر این ابزار نازک که به نام Michael Frazier ابداع شده و به دقیق ترین روش برای مکش مایعات حفره ها استفاده می شود. شافت از مواد انعطاف پذیر ساخته شده است تا موقعیت های مختلف  را در طول مراحل ایجاد کند. در صورت عدم توجه ، مایعات و سایر مواد ممکن است شروع به جمع شدن و مانع روند جراحی کنند. با استفاده از لوله مکش Frazier ، زخم قادر به خشک و تمیز ماندن است ، زیرا ابزار قابل تنظیم از ایجاد مزاحمت خودداری می کند.

بست بولداگ  –  این ابزار همه کاره در اشکال ، اندازه ها و انحناهای مختلفی وجود دارد که به جراحان اجازه می دهد تا به رگ های خونی دشوار و دور بروند. ساختار منحصر به فرد این ابزار از خونریزی بیش از حد در ناحیه عمل جلوگیری می کند. وقتی دستگیره ها فشرده می شوند ، گیره باز می شود و هنگامی که فشار آزاد می شود ، گیره بسته می شود ، بنابراین از دست دادن خون بیماران جلوگیری می کند. طول گیره های بولداگ از 2.5 سانتی متر تا 5 سانتی متر طول دارد و می تواند مستقیم یا منحنی باشد.

گیره بولداگ

پنس جرالد  –  در هنگام جراحی عروق در رگهای ظریف استفاده می شود ، جرالد غیر دندانه ای بهترین برای دقت مطلوب است – فقط به این نکات نگاه کنید. این گیرنده بافت که اغلب در عمل های قلبی قفسه سینه استفاده می شود ، دارای وزن سبک تا متوسط ​​و یک میله متوقف می شود تا اطمینان حاصل شود که بافت ها با ظرافت کار می کنند.

پنس جرالد

قیچی زنبق  – این قیچی های ظریف با نوک بسیار تیز در  جراحی چشم استفاده  می شوند ، اما به احتمال زیاد می توان آنها را در طول سایر اقدامات پزشکی و به عنوان بخشی از کیت های ابزار کالبد شکافی و موارد دیگر استفاده کرد. در حقیقت ، استفاده از آنها بسیار آسان و سرگرم کننده است به طوری که حتی در دنیای کارهای غیر پزشکی مانند صنایع دستی نیز برای خود نامی در نظر گرفته اند. هدف از این موارد تیز نگه داشتن آنهاست که باعث می شود کاردستی یا روند جراحی دقیق تر شود. علاقه مندان به استفاده از این قیچی ها می توانند برای کنترل بهینه یک جفت مناسب برای دست راست یا چپ پیدا کنند. مهم است که قطعات متحرک روغن کاری نشوند و آنهایی که برای اهداف پزشکی استفاده می شوند باید با صابون ضد عفونی کننده و اتوکلاو استریل شوند و در یک مکان امن ، احتمالاً با پوشش نکات نگهداری شوند.

Hok Osteotome  –هوک استئوتوم این ابزار در طی جراحی مغز و اعصاب مورد استفاده قرار می گیرد و دارای دسته ای صاف و محکم است ،یک تیغه صاف مناسب برای برش استخوان و آماده سازی برش استخوان است. این قطر از 3.0 میلی متر تا 16.0 میلی متر ، منحنی یا مستقیم است ، این یک ابزار همه کاره است که می تواند نواحی استخوانی را تغییر شکل دهد یا حتی جمجمه را برش دهد.

هوک استئوتوم

قیچی لیفت صورت  –  در مراحل انجام لیفت صورت ، قیچی لیفت صورت کار می کند تا پوست پوشاننده صورت از عضلات و بافت جدا شود. این روش به طور معمول با بخیه همراه است. پوست شل صورت و گردن به عقب کشیده می شود.

قیچی صورت

جمع کننده واژینال Heaney-Simon –  این ساز با شکل خاصی دارای یک دسته شیاردار است .جمع كننده هاي واژن مانند جمع كننده هيني – سيمون يا جمع كننده ميازاكي كه هر دو در رده جمع كننده هاي دستي واژن قرار دارند ، مي توانند در جراحي عمقي لگن مورد استفاده قرار گيرند و براي جابجايي راحت هستند.

جمع کننده واژن هینی-سایمون

Henley Retractor  –جمع کننده هنلی , ایده آل برای اقدامات قلب و عروق ، این ابزار که ، در واقع برای کارایی مطلوب طراحی شده است .

ابزار هنی جمع کننده هنلی

راسپ بینی  –  در مواردی که بیمار با مشکل تنفسی روبرو می شود ، راش بینی توانایی تراشیدن اجسام خارجی یا سایر منابع ناراحتی را در حین جراحی زیبایی بینی دارد.

ابزار جراحی راسپ بینی

قلاب عصبی  –  قلاب عصبی برای اعمال جراحی مغز و اعصاب است که به حرکت یا جمع شدن اعصاب و بافت های نرم نیاز دارد. بدون لبه های تیز ، این وسیله ای برای آسیب رساندن نیست.

پنفیلد شماره 1  –  جمع كردن استخوان كوچك ، و یا تشریح با نوك آن. پایین آن خمیده و فقط نیمه تیز است.

Penfield # 2  –  بسیار شبیه Penfield # 3 است ، Penfield # 2 دارای یک نوک لبه دار خمیده اما صاف تر است. ته آن تقریباً یکسان به نظر می رسد و می توان از آنها برای فشار دادن موم استخوان به استخوان خونریزی شده استفاده کرد.

Penfield # 3  –  همانطور که در بالا گفته شد ، تشخیص این ابزار از ابزار قبلی خود ، Penfield # 2 دشوار است. به یاد داشته باشید که این یکی نوک گردتری دارد.

پنفیلد شماره 3

پنفیلد شماره 4  –  در جراحی های عمومی ، جراحی مغز و اعصاب و موارد دیگر استفاده می شود ، این ابزار آرام برای فشار دادن یا حرکت دادن بافت استفاده می شود و به عنوان کشش انگشت شما عمل می کند و به شما امکان می دهد درک کاملی از لمس بافت داشته باشید.

گیره حوله سوراخ کننده  –  اگر فقط دستان شما می توانند همه کارها را انجام دهند. خوشبختانه گیره های حوله ای غیرتهاجمی و غیر نفوذ کننده در اینجا هستند تا حوله ها ، ابزارها ، دستمال های شما را نگه دارند و به شما کمک کنند

مکش پل  –  از این ابزار برای مکش مایعات استفاده کنید. 

قیچی Potts  –  این قیچی های حلقه ای انگشتی کشیده و دارای زاویه شصت تا نود درجه برای برش و باز کردن رگ ها در روش های اطراف قفسه سینه عالی هستند.

انواع ابزار جراحی

bailey rib تقریب کننده دنده –   باعث باز شدن دنده های شما بعد از زخم توراکوتومی می شود. یک صفحه بزرگ چنگال ها را حرکت می دهد و در تمام مراحل محکم نگه می دارد.

Scapula Retractor –جمع کننده کتف –این طراحی عمدی است ، زیرا هر قسمت از این ابزار زاویه دار هدف قابل توجهی را دنبال می کند. با دستگیره آجدار ، گرفتن راحت و ایمن می شود. تیغه خم شده یک ثبات پایدار ایجاد می کند ، که دسترسی مطمئن به محل کار را فراهم می کند و شکافهای تیغه ها باعث می شود فشار بر استخوان به حداقل برسد.

چاقوی دکل  –  این روش در روشهایی مانند لوزه ها و آدنوئیدکتومی ها استفاده می شود ، می تواند مخاط و زیر مخاط را برش دهد که می تواند در عمل لوزه ها و آدنوئیدکتومی به افزایش سطح کمک کند. نوک آن مشخص است که صاف است تا آنجا که ممکن است به بافت اطراف آسیب کمتری برساند.

Sims Retractorسیمز رترکتور –  این ابزار در روش های واژینال برای جمع شدن دیواره قدامی و بیرون کشیدن دیواره خلفی با گشاد شدن واژن استفاده می شود. این امر باعث می شود که متخصص زنان یک دید واضح از حفره بدن داشته باشد  وقتی نوبت به ابزارهای زنان می رسد ، مواد پلاستیکی معمول است ، زیرا ممکن است فقط یکبار استفاده شود. با این حال ، جمع کننده های سیمز در فولاد ضد زنگ نیز موجود است ، در این صورت آنها باید پس از هر بار استفاده  استریل شوند. این ابزارها در اندازه های مختلف متناسب با هر بیمار هستند.

کورت سینت فرونتال  –  این کورت امکان جستجو و تراشیدن بافت در حفره بینی را فراهم می کند ، کورت سینوس فرونتال 90 درجه با قرار دادن “در بالای سقف سلول نازی مایع” عمل می کند. سپس کورت شکسته می شود و به شکلی قدامی دیواره های سلولی نازی خلفی و فوقانی را خرد می کند. “

جمع کننده رگ  –  این جمع کننده گلبرگ شکل می تواند در تعدادی از روش ها و برای انواع مختلف بدن از جمع شدن عضلات دهان در دندانپزشکی تا دنده ها و بافت ها در جراحی عمومی استفاده شود. برای روشهای ظریف مانند جراحی مغز و اعصاب که در آن باید از آسیب رسیدن به بافتها جلوگیری شود ، جمع کننده رگ ابزاری ایده آل برای فشار دادن و کشیدن با لمس ملایم است.

جمع کننده رگ

قلاب خارجی بینی – همانطور که از نامش پیداست ، این ابزار برای از بین بردن اجسام خارجی از بینی استفاده می شود.اجسام خارجی بینی ، که به آنها NFB نیز گفته می شود ، در شرایط بخش اورژانس غیرمعمول نیستند. اگرچه انسداد حفره بینی خیلی جدی به نظر نمی رسد ، اما آسیب مخاط می تواند منجر به تحریک شدید یا اختلال در مجرای تنفسی شود.

معرفی ابزار جراحی

 

این مقاله ادامه دارد 
با ما همراه باشید…
نظر دهید

پاسخ دهید

بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0
تماس