همانژیوم کبدی چیست؟

همانژیوم کبدی  یک تومور غیرسرطانی در کبد شما است . که از رگ های خونی انباشته و بدشکل تشکیل شده است که توسط شریان کبدی تغذیه می شوند. تومورهای همانژیوم می توانند در اندام های مختلف از جمله مغز ایجاد شوند که گاهی اوقات باعث ایجاد مشکلاتی می شوند. اما در کبد به ندرت این کار را می کنند. آنها به سرطان تبدیل نمی شوند و تنها در صورتی علائم ایجاد می کنند که بزرگ شوند.

همانژیوم در کبد به چه معناست؟

دانشمندان مطمئن نیستند که چرا همانژیوم کبدی رخ می دهد. اگر دچار همانژیوم کبدی هستید ، می توانید آن را یک ناهنجاری در نظر بگیرید. برخی فکر می کنند ممکن است یک نقص مادرزادی باشد . این درحالی است که مشکلی در کبد شما وجود دارد اما مشکلی برای کبد شما ایجاد نمی کند.همانژیوم پخش نمی شود و به ندرت اندازه آن بزرگ می شود. در بیشتر موارد، می توانید آن را به حال خود رها کنید و به زندگی خود ادامه دهید.

آیا باید نگران همانژیوم کبدی باشم؟

همانژیوم کبد در بزرگسالان و کودکان به طور کلی جای نگرانی ندارد. فقط 10 درصد از آنها رشد می کنند و تومور شما باید قبل از اینکه احساس کنید معده یا عروق خود را فشرده می کند، رشد زیادی داشته باشد. پزشک شما آن را زیر نظر خواهد داشت و قبل از اینکه این اتفاق بیفتد مداخله خواهد کرد. همانژیوم کبدی نوزادی (IHH)، که نوزادان را تحت تاثیر قرار می دهد، موجودیت متفاوتی است و می تواند مسیر متفاوتی را دنبال کند.

همانژیوم کبد چقدر شایع است؟

همانژیوم های کبدی شایع ترین نوع ضایعات خوش خیم کبدی هستند . آنها تقریباً در 5٪ از جمعیت رخ می دهند. آنها بیشتر در میانسالی (70٪) و در افرادی که در بدو تولد زن هستند (80٪) ظاهر می شوند. هنگامی که آنها در دوران نوزادی رخ می دهند، معمولاً به مرور زمان کوچک می شوند و در بزرگسالی ناپدید می شوند.

علائم همانژیوم کبد چیست؟

اکثر همانژیوم های کبدی کوچک هستند و علائمی ایجاد نمی کنند. اندازه متوسط ​​حدود 3 سانتی متر (سانتی متر) است. تومورهایی که 10 سانتی‌متر یا بیشتر هستند «همانژیوم غول‌پیکر» در نظر گرفته می‌شوند. این تومورها به دلیل تورم یا فشرده شدن معده، بیشترین احتمال ایجاد علائم را دارند. شایع‌ترین علائم عبارتند از:

 • درد ربع فوقانی راست شکم .
 • نفخ شکم .
 • پری یا بی اشتهایی.
 • حالت تهوع .

همانژیوم کبدی چه عوارض دیگری می تواند ایجاد کند؟

عوارض نادر عبارتند از:

 • فشرده شدن رگ های خونی یا مجاری صفراوی، که باعث ادم، ترومبوز یا یرقان می شود .
 • خونریزی از رگ های خونی بد شکل تومور به داخل حفره شکمی شما.
 • دژنراسیون داخل تومور، مانند لخته شدن خون، اسکار یا رسوبات کلسیم.
 • ضربه مستقیم به کبد یا فشار شدید به ندرت می تواند باعث پارگی تومور و خونریزی داخلی ( خونریزی ) شود. این یک اورژانس خواهد بود.

همانژیوم کبدی چگونه به نظر می رسد؟

 باچشم غیرمسلح مانند ضایعات مسطح با مرزهای مشخص و رنگی تیره و قرمز-آبی به نظر می رسند. ممکن است توسط یک کپسول بافت نازک احاطه شده باشند. در زیر میکروسکوپ، می توانید ببینید که آنها از محفظه های عروقی غاردار پر از خون تشکیل شده اند. به همین دلیل است که گاهی اوقات همانژیوم غاردار نامیده می شود.

علت همانژیوم کبد چیست؟

ما نمی دانیم چه چیزی باعث آنها می شود. برخی گمان می کنند که ممکن است مادرزادی یا حتی ژنتیکی باشند. همچنین به نظر می رسد که ارتباطی بین همانژیوم کبد و استروژن وجود دارد . آنها در افرادی که در بدو تولد به آنها ژن اختصاص داده شده است، بیشتر رخ می‌دهند و سریع‌تر رشد می‌کنند، به ویژه زمانی که استروژن بیشتری وجود دارد، مانند دوران بلوغ زنان، بارداری و درمان جایگزینی هورمون .

آیا ارتباطی بین همانژیوم کبد و الکل وجود دارد؟

به نظر نمی رسد مصرف الکل یک عامل خطر برای همانژیوم کبد باشد. بیشتر با ضایعات بدخیم (سرطانی) کبد مرتبط است. الکل برای کبد شما مشکلاتی ایجاد می کند ، اما نه همانژیوم.

همانژیوم کبد چگونه تشخیص داده می شود؟

از آنجایی که بیشتر آنها علائمی ایجاد نمی کنند، بیشتر آنها به طور تصادفی تشخیص داده می شوند.تست های تصویربرداری که می توانند همانژیوم کبد را شناسایی کنند عبارتند از:

 • سونوگرافی با کنتراست . امواج صوتی با فرکانس بالا از طریق بافت های بدن ارسال می شود و پژواک ها ضبط می شوند و به فیلم یا عکس تبدیل می شوند.
 • توموگرافی کامپیوتری (CT) اسکن . اشعه ایکس و کامپیوترها تصاویری از سطح مقطع بدن شما تولید می کنند.
 • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) . یک آهنربای بزرگ، امواج رادیویی و یک کامپیوتر تصاویر را تولید می کنند.
 • کنتراست اشعه ایکس برای مشاهده رگ های خونی بدن شما.
 • یک اسکن هسته ای کبد که از یک ماده ردیابی رادیواکتیو به نام تکنتیوم-99m برای ایجاد تصویری از همانژیوم استفاده می کند.

آیا همانژیوم کبدی باید برداشته شود؟

نه مگر اینکه برای شما مشکل ایجاد کنند. اگر به نظربرسد همانژیوم شما در حال رشد است، پزشک شما ممکن است مداخلاتی را برای متوقف کردن آن قبل از تبدیل شدن به یک مشکل پیشنهاد کند. آنها می توانند با انسداد یا بستن شریان کبدی (آمبولیزاسیون شریانی) جریان خون آن را قطع کنند. این می تواند رشد آن را کند یا حتی معکوس کند. اگر به رشد خود ادامه دهد یا علائم یا عارضه ای ایجاد کند، می توانند آن را در جراحی حذف کنند.

همانژیوم کبد معمولاً چگونه درمان می شود؟

در بیشتر موارد،پزشک شما به سادگی تومور شما را تحت نظر نگه می دارد. آنها ممکن است بخواهند یک یا دو بار در سال اسکن تصویربرداری کنند تا تغییرات را پیگیری کنند. اکثر همانژیوم ها هرگز تغییر نمی کنند یا رشد نمی کنند. اگر این کار را انجام دهند، معمولاً کند است – حدود 2 میلی متر در سال.

آیا باید در مورد عوارض همانژیوم کبد در دوران بارداری نگران باشم؟

سطح استروژن در دوران بارداری افزایش می یابد، که می تواند باعث شود همانژیوم شما در صورت رشد سریعتر رشد کند. هنوز به احتمال زیاد در نه ماه رشد زیادی نخواهد داشت. با این حال، بسته به اینکه قبلا چقدر بزرگ است، ممکن است ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما بخواهد آن را به طور پیشگیرانه درمان کند تا از رشد آن جلوگیری کند. همانژیوم بزرگتر، همراه با فشار شدید در حین زایمان، می تواند کمی خطر پارگی را افزایش دهد.

آیا همانژیوم کبد قابل پیشگیری است؟

از آنجایی که نمی دانیم چه چیزی باعث آنها می شود، نمی دانیم چگونه از آنها پیشگیری کنیم. با این حال، استروژن بالا ممکن است یک عامل باشد. اگر همانژیوم کبدی دارید، ممکن است بتوانید با توقف یا اجتناب از درمان جایگزینی هورمون رشد آن را کاهش دهید یا از رشد آن جلوگیری کنید.

آیا رژیم غذایی من بر همانژیوم کبد من تأثیر می گذارد؟

نه، اما رژیم غذایی شما بر سلامت کلی کبد شما تأثیر می گذارد. اگر می خواهید استرس کلی روی کبد خود را کاهش دهید، یک رژیم غذایی سالم می تواند تفاوت ایجاد کند. کاهش قند و چربی در رژیم غذایی می تواند به جلوگیری یا کاهش ذخیره چربی در کبد شما کمک کند .

چه زمانی باید برای همانژیوم خود به دنبال مراقبت های پزشکی باشم؟

برای هر گونه علائم ناراحت کننده، از جمله درد و مشکلات دستگاه گوارش خود، به پزشک مراجعه کنید . در بیشتر موارد، این علائم به همانژیوم کبد شما مربوط نمی شود، اما پزشک می تواند به شما در تشخیص علت کمک کند.

یادداشت پایانی

هیچ کس دوست ندارد متوجه شود که تومور دارد، اما همانژیوم کبدی شایع و خوش خیم است. اگر یکی داشته باشید، احتمالا هرگز شما را آزار نخواهد داد. به نوع دیگری از تومور تبدیل نمی شود، زیرا برخی ضایعات خوش خیم می توانند. معمولاً اصلاً رشد نمی کند یا تغییر نمی کند. می توانید خیالتان راحت باشد که آن را به حال خود رها کنید و به پزشک آن را تحت نظر داشته باشد. اگر همانژیوم کبدی بزرگ یا علامت دار دارید، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما می تواند راه هایی برای درمان آن ارائه دهد. جراحی، در صورت لزوم، تومور را از بین می برد.

تگ ها:

نظر دهید

پاسخ دهید

بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
 • کل (0)
مقایسه
0
تماس