سیاتیک

درد سیاتیک ناشی از تحریک، التهاب، نیشگون گرفتن یا فشرده شدن عصب در قسمت پایین کمر است. شایع ترین علت فتق یا لیز خوردن دیسک است که باعث فشار بر روی ریشه عصبی می شود. اکثر افراد مبتلا به سیاتیک با گذشت زمان و درمان های خودمراقبتی به تنهایی بهبود می یابند.

سیاتیک چیست؟

سیاتیک درد عصبی ناشی از آسیب یا تحریک عصب سیاتیک است که از ناحیه باسن / گلوتئال شما منشا می گیرد. عصب سیاتیک طولانی ترین و ضخیم ترین (تقریبا به عرض انگشت) عصب بدن است. در واقع از پنج ریشه عصبی تشکیل شده است: دو ریشه از ناحیه تحتانی کمر به نام ستون فقرات کمری و سه ریشه از قسمت نهایی ستون فقرات به نام ساکروم. پنج ریشه عصبی به هم می رسند و عصب سیاتیک راست و چپ را تشکیل می دهند.

در هر طرف بدن شما، یک عصب سیاتیک از لگن، باسن و پایین پا می گذرد و درست زیر زانو ختم می شود. سپس عصب سیاتیک به اعصاب دیگر منشعب می شود که به سمت پایین پا و انگشتان پا ادامه می یابد.

صدمه واقعی به عصب “سیاتیک” در واقع نادر است، اما اصطلاح “سیاتیک” معمولاً برای توصیف هر دردی که از کمر منشا می گیرد و به پایین ساق پا می رسد استفاده می شود. چیزی که این درد مشترک است، آسیب به یک عصب است – تحریک، التهاب، نیشگون گرفتن یا فشرده شدن یک عصب در قسمت پایین کمر شما.

اگر “سیاتیک” دارید، درد خفیف تا شدید را در هر نقطه از مسیر عصب سیاتیک تجربه می کنید – یعنی در هر نقطه از کمر، از طریق باسن، باسن و/یا پایین پاها. همچنین می تواند باعث ضعف عضلانی شود. و پای شما، بی حسی در ساق پا، و احساس سوزن سوزن شدن ناخوشایند در ساق پا، پا و انگشتان پا را دارد.

 

درد سیاتیک چه احساسی دارد؟

افراد درد سیاتیک را بسته به علت آن به روش های مختلفی توصیف می کنند. برخی از افراد درد را به صورت درد تیز، تیراندازی یا تکان‌های درد توصیف می‌کنند. دیگران این درد را به عنوان “سوزش”، “الکتریکی” یا “خنجر زدن” توصیف می کنند.

درد ممکن است دائمی باشد یا ممکن است بیاید و برود. همچنین، درد معمولا در ساق پا در مقایسه با قسمت پایین کمر شدیدتر است. اگر برای مدت طولانی بنشینید یا بایستید، زمانی که می‌ایستید و بالاتنه‌تان را می‌چرخانید، ممکن است درد بدتر شود. حرکت اجباری و ناگهانی بدن مانند سرفه یا عطسه نیز می تواند درد را بدتر کند.

آیا سیاتیک در هر دو پا رخ می دهد؟

سیاتیک معمولاً فقط یک پا را در یک زمان درگیر می کند. با این حال، ممکن است سیاتیک در هر دو پا رخ دهد. این به سادگی این است که عصب در امتداد ستون فقرات در کجا فشرده می شود.

آیا سیاتیک به طور ناگهانی رخ می دهد یا ایجاد آن به زمان نیاز دارد؟

سیاتیک می تواند به طور ناگهانی یا تدریجی ظاهر شود. بستگی به علت دارد. فتق دیسک می تواند باعث درد ناگهانی شود. آرتریت در ستون فقرات به آرامی در طول زمان ایجاد می شود.

سیاتیک چقدر شایع است؟

سیاتیک یک شکایت بسیار شایع است. حدود 40 درصد از مردم  در طول زندگی خود سیاتیک را تجربه می کنند. کمردرد سومین دلیل رایجی است که مردم به پزشک مراجعه می کنند.

عوامل خطر سیاتیک چیست؟

اگر شما در معرض خطر سیاتیک هستید:

 • آسیب دیدگی/آسیب قبلی: آسیب به کمر یا ستون فقرات شما را در معرض خطر بیشتری برای سیاتیک قرار می دهد.
 • افزایش سن : با افزایش سن طبیعی، بافت استخوانی و دیسک های ستون فقرات شما فرسوده می شود. پیری طبیعی می تواند اعصاب شما را در معرض خطر آسیب دیدگی یا تحت فشار قرار دادن تغییرات و جابجایی های استخوان، دیسک ها و رباط ها قرار دهد.
 • اضافه وزن دارید: ستون فقرات شما مانند یک جرثقیل عمودی است. عضلات شما وزنه تعادل هستند. وزنی که در جلوی بدن خود حمل می کنید همان چیزی است که ستون فقرات (جرثقیل) شما باید بلند کند. هرچه وزن بیشتری داشته باشید، عضلات کمر (ضدوزنه ها) باید بیشتر کار کنند. این می تواند منجر به کشیدگی کمر ، درد و سایر مشکلات کمر شود.
 • فقدان یک هسته قوی: “هسته” شما عضلات پشت و شکم شما هستند. هرچه هسته شما قوی تر باشد، حمایت بیشتری برای کمرتان خواهید داشت. بر خلاف ناحیه قفسه سینه، جایی که قفسه سینه شما پشتیبانی می کند، تنها تکیه گاه برای قسمت پایین کمر، عضلات شما هستند.
 • یک شغل فعال و فیزیکی داشته باشید: مشاغلی که به بلند کردن اجسام سنگین نیاز دارند ممکن است خطر ابتلا به مشکلات کمر و استفاده از کمر را افزایش دهند، یا کارهایی که نشستن طولانی مدت ممکن است خطر ابتلا به مشکلات کمر را افزایش دهند .
 • عدم وضعیت بدنی مناسب در اتاق وزنه: حتی اگر از نظر بدنی مناسب و فعال هستید، اگر در طول وزنه برداری یا سایر تمرینات قدرتی از فرم بدنی مناسب پیروی نکنید، باز هم می توانید مستعد ابتلا به سیاتیک باشید.
 • دیابت داشته باشید: دیابت احتمال آسیب عصبی شما را افزایش می دهد، که احتمال ابتلا به سیاتیک را افزایش می دهد.
 • مبتلا به آرتروز: آرتروز می تواند به ستون فقرات شما آسیب برساند و اعصاب را در معرض آسیب قرار دهد.
 • سبک زندگی غیر فعال داشته باشید: نشستن برای مدت طولانی و ورزش نکردن و حرکت، انعطاف پذیر و فشرده عضلات خود می تواند خطر ابتلا به سیاتیک را افزایش دهد.
 • دود: نیکوتین موجود در تنباکو می‌تواند به بافت ستون فقرات آسیب برساند، استخوان‌ها را ضعیف کند و دیسک‌های مهره‌ای را تسریع کند.

سیاتیک

 

چه چیزی باعث سیاتیک می شود؟

سیاتیک می تواند ناشی از چندین بیماری مختلف باشد از جمله:

 • فتق یا لغزش دیسک که باعث فشار روی ریشه عصبی می شود. این شایع ترین علت سیاتیک است. حدود 1٪ تا 5٪ از همه مردم در یک نقطه از زندگی خود دیسک لغزنده دارند. دیسک ها پدهای بالشتکی بین هر مهره ستون فقرات هستند. فشار مهره ها می تواند باعث برآمدگی (فتق) مرکز ژل مانند دیسک از طریق ضعف در دیواره بیرونی آن شود. هنگامی که فتق دیسک برای مهره های کمر شما اتفاق می افتد، می تواند بر روی عصب سیاتیک فشار بیاورد.
 • بیماری دژنراتیو دیسک ساییدگی طبیعی دیسک های بین مهره های ستون فقرات است. فرسودگی دیسک ها ارتفاع آنها را کوتاه می کند و منجر به باریک شدن مسیرهای عصبی می شود (تنگی نخاع). تنگی کانال نخاعی می تواند ریشه های عصب سیاتیک را هنگام خروج از ستون فقرات فشار دهد.
 • تنگی کانال نخاعی باریک شدن غیر طبیعی کانال نخاعی است. این باریک شدن فضای موجود برای نخاع و اعصاب را کاهش می دهد.
 • سپوندیلولیستزیس لغزش یک مهره است به طوری که با مهره بالای آن خارج می شود و دهانه ای را که از آن عصب خارج می شود تنگ می کند. استخوان ستون فقرات کشیده شده می تواند عصب سیاتیک را نیشگون بگیرد.
 • آرتروز. خارهای استخوانی (لبه های دندانه دار استخوان) می توانند در خارهای پیر ایجاد شوند و اعصاب کمر را تحت فشار قرار دهند.
 • آسیب ترومایی به ستون فقرات کمری یا عصب سیاتیک.
 • تومورهایی در کانال نخاعی کمری که عصب سیاتیک را تحت فشار قرار می دهند.
 • سندرم پیریفورمیس وضعیتی است که زمانی ایجاد می‌شود که عضله پیریفورمیس، عضله کوچکی که در عمق باسن قرار دارد، سفت شود یا دچار اسپاسم شود . این می تواند به عصب سیاتیک فشار وارد کند و آن را تحریک کند. سندرم پیریفورمیس یک اختلال عصبی عضلانی غیرشایع است.
 • سندرم اسب دم اسبی یک بیماری نادر اما جدی است که روی دسته اعصاب انتهای طناب نخاعی به نام دم اسبی تأثیر می گذارد. این سندرم باعث درد در ساق پا، بی حسی در اطراف مقعد و از دست دادن کنترل روده و مثانه می شود.

علائم سیاتیک چیست؟

علائم سیاتیک عبارتند از:

 • درد متوسط ​​تا شدید در ناحیه کمر، باسن و پایین ساق پا.
 • بی حسی یا ضعف در ناحیه کمر، باسن، ساق پا یا پاها.
 • دردی که با حرکت بدتر می شود. از دست دادن حرکت
 • احساس “سوزن و سوزن” در پاها، انگشتان پا یا پاهای شما.
 • از دست دادن کنترل روده و مثانه (به دلیل دم اسب)

سیاتیک چگونه تشخیص داده می شود؟

ابتدا، پزشک متخصص سابقه پزشکی شما را بررسی می کند. بعد، آنها در مورد علائم شما می پرسند.

در طول معاینه فیزیکی، از شما خواسته می‌شود که راه بروید تا پزشک بتواند ببیند ستون فقرات شما چگونه وزن شما را حمل می‌کند. ممکن است از شما خواسته شود که روی انگشتان پا و پاشنه پا راه بروید تا قدرت عضلات ساق پا را بررسی کنید. ارائه‌دهنده شما همچنین ممکن است یک آزمایش بلند کردن پای مستقیم انجام دهد. برای این آزمایش، به پشت دراز بکشید و پاهای خود را صاف کنید. 

پزشک  به آرامی هر پا را بالا می آورد و نقطه شروع درد شما را یادداشت می کند. این آزمایش به تشخیص دقیق اعصاب آسیب دیده کمک می کند و مشخص می کند که آیا مشکلی در یکی از دیسک های شما وجود دارد یا خیر. همچنین از شما خواسته می شود که کشش ها و حرکات دیگری برای مشخص کردن درد و بررسی انعطاف پذیری و قدرت عضلات انجام دهید.

بسته به آنچه پزشک شما در طول معاینه فیزیکی شما کشف می کند، ممکن است تصویربرداری و سایر آزمایش ها انجام شود. اینها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • اشعه ایکس ستون فقرات برای بررسی شکستگی های ستون فقرات، مشکلات دیسک، عفونت ها، تومورها و خارهای استخوانی.
 • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) یا توموگرافی کامپیوتری (CT) اسکن برای دیدن تصاویر دقیق از استخوان و بافت های نرم پشت. MRI می تواند فشار روی عصب، فتق دیسک و هر بیماری آرتروزی را که ممکن است بر عصب فشار وارد کند را نشان دهد. MRI معمولا برای تایید تشخیص سیاتیک تجویز می شود.
 • مطالعات سرعت هدایت عصبی/ الکترومیوگرافی برای بررسی چگونگی عبور تکانه های الکتریکی از طریق عصب سیاتیک و پاسخ عضلات.
 • میلوگرام برای تعیین اینکه آیا مهره یا دیسک باعث ایجاد درد شده است یا خیر.

 

نظر دهید

پاسخ دهید

تماس
بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
 • کل (0)
مقایسه
0