جراحی لاپاراسکوپی چاقی پیشرفته

جراحی لاپاراسکوپی چاقی پیشرفته

یک نوع جراحی کم تهاجمی است که به پزشک اجازه می دهد تا با استفاده از برش های بسیار کوچک عمل کند. لاپاراسکوپ‌ها یا دوربین‌های کوچک از میان برش‌ها عبور داده می‌شوند تا فیلمی از شکم داخلی را روی مانیتور نمایش دهند و به پزشک اجازه می‌دهند بدون برجای گذاشتن جای زخم بزرگ عمل جراحی را انجام دهند.

در مقایسه با جراحی‌های باز سنتی، جراحی لاپاراسکوپی آسیب کمتری به ناحیه تحت درمان وارد می‌کند. در نتیجه، بیماران می توانند پس از جراحی بسیار سریعتر و با خطر کمتر عوارض جانبی بهبود پیدا کنند. 

جراحی لاپاراسکوپی در مقابل جراحی سنتی

برای اینکه پزشک بتواند آزادانه ببیند و مانور دهد، جراحی های سنتی نیاز به برش های بزرگ دارند. در مورد جراحی چاقی، یک برش می تواند از سه تا 12 اینچ طول داشته باشد. در مقابل، یک روش چاقی لاپاراسکوپی به چندین برش کمتر از نیم اینچ نیاز دارد.

لاپاراسکوپ و ابزار جراحی از طریق این برش‌های کوچک وارد می‌شوند و جراح با کمک مانیتور مخصوص از آنها استفاده می‌کند. از آنجایی که این جراحی ها از نظر فنی چالش برانگیزتر هستند، به مهارت ها و آموزش بیشتری نیاز دارند.

 

جراحی لاپاراسکوپی چاقی پیشرفته

مزایای جراحی لاپاراسکوپی

جراحی لاپاراسکوپی به روش ارجح برای انجام بسیاری از اعمال عمومی و چاقی تبدیل شده است. برش های کوچکتر منجر به موارد زیر می شود:

 • به حداقل رساندن از دست دادن خون در حین جراحی : در حالی که مقداری از دست دادن خون اجتناب ناپذیر است، برش های کوچکتر می تواند میزان آن را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.
 • درد کمتر بعد از جراحی : هر چه برش بزرگتر باشد، انتظار التهاب بیشتر و ناراحتی بیشتر خواهد داشت. در نتیجه، اکثر بیماران پس از عمل لاپاراسکوپی نسبت به روش سنتی درد بسیار کمتری را گزارش می‌کنند.
 • اقامت کوتاه‌تر در بیمارستان : از آنجایی که بافت کمتری برای ترمیم وجود دارد، بدن شما پس از جراحی بسیار سریع‌تر بهبود می‌یابد. در نتیجه، معمولاً پس از انجام عمل لاپاراسکوپی، مجبور نیستید بیش از یک روز در بیمارستان بمانید.
 • اسکارهای جراحی کوچکتر و کمتر قابل مشاهده : از نظر زیبایی شناختی، اسکارهای بزرگ می توانند یک معامله ناامیدکننده برای کاهش وزن باشند. اگرچه اسکارها بخشی اجتناب ناپذیر از جراحی هستند، تکنیک های لاپاراسکوپی می توانند آنها را به حداقل برسانند تا نتایج شما را تضعیف نکنند.
 • بازگشت سریعتر به کار و سطح فعالیت طبیعی : در حالی که یک جراحی سنتی ممکن است نیاز به چند هفته استراحت  داشته باشد، جراحی لاپاراسکوپی می تواند این زمان را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.
 • کاهش خطر عفونت : هرچه برش‌ها کوچک‌تر باشند، باکتری‌ها کمتر دسترسی دارند و خطر عفونت بعد از جراحی شما کمتر می‌شود.

آیا همه بیماران واجد شرایط جراحی لاپاراسکوپی هستند؟

بیمار باید نوسط پزشک بررسی شود زیرا برخی بیماران شرایط لاپاراسکوپی را ندارند.

اگر سابقه جراحی شکمی دارید که بافت اسکار متراکمی را به جا گذاشته است، یک روش باز ممکن است گزینه بهتری برای شما باشد.

محسابه بی ام ای

در مواردی که فرد دچار اضافه وزن هست باید لاغری از طریق روش غیر جراحی انجام دهد.

در موارد نادر، دکتر ممکن است تصمیم بگیرد که در طول عمل به یک روش باز روی بیاورد. در صورتی که مشکلات خونریزی یا مسائل دیگر مشاهده صحیح اندام ها را دشوار می کند، ممکن است این تبدیل ضروری باشد. این یک تصمیم حساب شده برای محافظت از ایمنی بیمار است. 

روش های لاپاراسکوپی چاقی

اکثر روش های چاقی از طریق تکنیک های لاپاراسکوپی :

 • اسلیو معده
 • بای پس معده
 • مینی بای پس معده
 • سوئیچ اثنی عشر
 • جراحی تجدید نظر

در طی عمل چاقی لاپاراسکوپی چه اتفاقی می افتد؟

مانند همه جراحی‌های چاقی, متخصص بیهوشی ابتدا بیهوشی عمومی را که مناسب بیمار است را انجام می‌دهد و اطمینان حاصل می‌کند که در طول درمان راحت خواهید بود

 • برش های کوچکی بین ¼ تا ½ اینچ ایجاد میشود
 • ابزارهای باریک لوله مانندی به نام کانولا را از طریق برش وارد میکنند
 • برای ایجاد فضای کار و بهبود دید، شکم را با استفاده از گاز دی اکسید کربن (CO2) پر میکنند
 • ابزار لاپاراسکوپی را از طریق کانول ها وارد میشود
 • این روش را با استفاده از نمای بزرگ‌نمایی معده و اندام‌های داخلی انجام میشود
بعد از جراحی لاپاراسکوپی کاهش وزن

از آنجایی که این روش نسبت به جراحی باز کمتر تهاجمی است،بیمار باید بتواند در روز جراحی خود از رختخواب خارج شوید و راه رفتن سبک را شروع کند. 
یک روز بعد معده بیمار بررسی میشود را تا مشخص شود آیا آماده غذا خوردن هست یا خیر. اگر نشتی یا انسداد یافت پیدا نشد، می‌تواند با رعایت برنامه مصرف مواد غذایی مصرف کند.

به طور کلی، بیماران پس از جراحی لاپاراسکوپی تنها درد خفیفی را تجربه می کنند. مانند هر جراحی دیگری، پیروی از تمام دستورالعمل های ارائه شده توسط تیم پزشکی در طول فرآیند بهبودی مهم است. شما باید بتوانید در عرض دو هفته به بیشتر فعالیت های عادی خود بازگردید.

عوارض احتمالی

پتانسیل عوارض بعد از جراحی چاقی لاپاراسکوپی بسیار کم و کمتر از 1٪ است. برخی از عوارض احتمالی عبارتند از عفونت، نشت، لخته شدن خون و انسداد روده. رعایت دقیق تمام دستورالعمل های بعد از عمل به کاهش خطر عوارض کمک می کند.

پس از هر نوع جراحی چاقی، بسیار مهم است که به برنامه غذایی خود پایبند باشید و تمام محدودیت های مصرف را رعایت کنید تا از مسائلی مانند عدم تحمل غذایی، کمبودهای تغذیه ای و سندرم دامپینگ جلوگیری کنید. 

نظر دهید

پاسخ دهید

بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
 • کل (0)
مقایسه
0
تماس