تزریقات

تزریق فقط باید توسط پرسنل درمانی دارای مجوز تزریقات و در مراکز مجاز انجام گردد.

راههای تزریق:

1- داخل جلد                                                         

2- زیر جلد

3- داخل عضله

4- وریدی

5- تزریق دارو داخل مایع نخاع

آموزش کامل تزریقات

قبل از تزریق پرستار باید حجم داروی تجویزی، مشخصات و غلظت دارو و ساختمان آناتومیکی محل تزریق را بشناسد.اشتباه در انتخاب محل مناسب ممکن است منجر به صدمه رسیدن به عصب و استخوان شود. اگر پرستار فراموش کند قبل از تزریق دارو به داخل بافت سرنگ را آسپیره کند ممکن است دارو وارد شریان یا ورید شود. تزریق حجم زیادی از دارو در یک محل ممکن است منجر به بروز درد زیاد یا صدمه بافتی شود

وسایل تزریقات

. سرنگ­ها Syringes

سوزن­ها Needles

آماده کردن داروهای تزریقی

آمپول­ها یا پوکه­ ها

ویال­ه

انجام تزریقات:

قبل از تزریق یک دارو، باید حجم دارو، خواص دارو (برای مثال مواد محرک، غلظت) و موقعیت آناتومیکی محل تزریق را بدانید (مثلاً وضعیت عروق و اعصاب بزرگ). انتخاب نامناسب محل تزریق ممکن است باعث صدمه عصب یا استخوانی در آن ناحیه شود. اگر پرستار قبل از تزریق سرنگ را آسپیره نکند امکان دارد که سوزن بطور تصادفی در شریان یا ورید قرار گیرد و ایجاد اشکال نماید. تزریق حجم زیادی از یک محلول باعث درد شدید شده و ممکن است در محل ضایعه ایجاد کند.

سوزن را به نرمی و سریع داخل بافت کنید

سرنگ را در حینی که سوزن در بافت است نگهدارید .برای کم کردن سفتی، عضلات مریض را در وضعیت مناسب قرار دهید •توجه مریض را با صحبت کردن با او یا معطوف کردن فکرش به چیزهای •خوشایند از تزریق دور کنید • محل تزریق عضلانی را بعد از تزریق به آرامی ماساژ دهید ولی محل تزریق داخل رگ را ماساژ ندهید.

Intradermal تزریق درون جلدی

این تزریق بندرت انجام می­شود و اغلب برای آزمایش حساسیت نسبت به داروهای مختلف انجام می­گردد و برای تشخیص حساسیت با سوزنهای شماره 25-26-27 مقدار 01/0 میلی­لیتر از مایع را به داخل پوست تزریق می­کنند. 

Subcutaneous تزریق زیرجلدی

•تزریق محلولها از این طریق از راه لنف وارد گردش خون می­شوند و زودتر از داروهایی که از راه دهان داده می­شوند جذب می­گردند داروهایی که برای تزریق زیرجلدی مصرف می­شوند بصورت آمپول و یا محلولهایی در شیشه مخصوص وجود دارند که گاهی برای یک نفر و زمانی یک شیشه آن برای چندین نفر استفاده می­گردد و ممکن است این داروها قرص باشند که باید آن را با آب استریل حل کرده و تزریق نمود.•بهترین محل تزریق زیر جلد قسمت خارجی بازو و یا ران است.

Intramuscular تزریق عضلانی

هنگامی که مقدار دارو بیشتر باشد و یا نسوج سطحی را تحریک کند و یا احتیاج به جذب سریعتر باشد آن را داخل عضله تزریق می­کنند.

تزریق عضلانی

لف- ناحیه در سوگلوتیال بر روی عضلات ضخیم باسن

ب- ناحیه ونتر و گلوتیال بر روی عضله گلوتیوس متوسط

ج-  عضله وستوس لترالیس

هـ – عضله دلتویید و سه سر بازو

 

تزریق وریدی

•در این تزریق، دارو مستقیماً وارد خون سیاهرگی می­شود و سریع­ترین و خطرناک­ترین راه تزریق داروست و به همین دلیل حساسیت و دقت بیشتری را خواهان است. محدودیتی از نظر حجم داروی تزریقی وجود ندارد مثل سرم­ها. •هر آمپولی که به این روش تزریق می­شود باید حتماً علامت اختصاری IV را داشته باشد.

تزریق سرم

برای تزریق سرم باید وسیله­ای به نام ست سرم موجود باشد، ست سرم از یک طرف به ظرف حاوی سرم و از طرف دیگر به اسکالپ وین (سوزن پروانه­ای) آنژیوکت و یا سر سوزن متصل
می­شود. 

 

 

نظر دهید

پاسخ دهید

بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0
تماس