کوله سیستکتومی یا برداشتن کیسه صفرا

برداشتن کیسه صفرا یا کوله سیستکتومی

(koh-luh-sis-TEK-tuh-me) یک روش جراحی برای برداشتن کیسه صفرا است

عضوی گلابی شکل که درست زیر کبد در سمت راست بالای شکم شما قرار دارد. کیسه صفرا,مایع گوارشی تولید شده در کبد را جمع آوری و ذخیره می کند.

کوله سیستکتومی یک عمل جراحی رایج است و تنها خطر کمی از عوارض را به همراه دارد. در بیشتر موارد، می توانید در همان روز کوله سیستکتومی به خانه بروید.

در جراحی کیسه صفرا معمولاً با قرار دادن یک دوربین فیلمبرداری کوچک و ابزار جراحی خاص از طریق چهار برش کوچک انجام می شود تا داخل شکم شما را ببیند و کیسه صفرا را خارج کند. پزشکان به این عمل کوله سیستکتومی یا  لاپاروسکوپی کیسه صفرا می گویند.

البته در برخی موارد، ممکن است از یک برش بزرگ برای برداشتن کیسه صفرا استفاده شود. به این عمل کوله سیستکتومی باز گفته می شود.

درچه مواردی عمل کیسه صفرا کوله سیستکتومی یا انجام میشود ؟

کوله سیستکتومی معمولاً برای درمان سنگ های صفراوی و عوارض ناشی از آن انجام می شود. پزشک شما ممکن است کوله سیستکتومی را در موارد زیر توصیه کند:

 • سنگ های صفراوی در کیسه صفرا (کللیتیازیس)
 • سنگ کیسه صفرا در مجرای صفراوی (کلدوکولیتیازیس)
 • التهاب کیسه صفرا (کوله سیستیت)
 • پولیپ بزرگ کیسه صفرا
 • التهاب لوزالمعده (پانکراتیت) به دلیل سنگ کیسه صفرا

عوارض جراحی کوله سیستکتومی 

 • نشت صفرا
 • خون ریزی
 • عفونت
 • آسیب به ساختارهای مجاور مانند مجرای صفراوی، کبد و روده کوچک
 • خطرات بیهوشی عمومی، مانند لخته شدن خون و ذات الریه

خطر عوارض شما بستگی به سلامت کلی شما و دلیل کوله سیستکتومی شما دارد.

برای آماده شدن برای کوله سیستکتومی، جراح ممکن است از شما بخواهد:

 • شب قبل از جراحی چیزی نخورید. ممکن است همراه با داروهای خود یک جرعه آب بنوشید، اما حداقل چهار ساعت قبل از عمل از خوردن و آشامیدن خودداری کنید.
 • مصرف برخی داروها و مکمل ها را متوقف کنید. در مورد تمام داروها و مکمل هایی که مصرف می کنید به پزشک خود بگویید. مصرف بیشتر داروها را طبق تجویز ادامه دهید. ممکن است پزشک از شما بخواهد که مصرف برخی داروها و مکمل ها را متوقف کنید زیرا ممکن است خطر خونریزی شما را افزایش دهند.
 • اکثر افراد در همان روز کوله سیستکتومی به خانه می روند، اما ممکن است عوارضی رخ دهد که نیاز به یک یا چند شب بستری در بیمارستان داشته باشد. 

قبل از عمل کوله سیستکتومی 

کوله سیستکتومی با استفاده از بیهوشی عمومی انجام می شود، بنابراین شما در طول عمل از آن آگاه نخواهید شد. داروهای بیهوشی از طریق ورید بازوی شما تجویز می شود. هنگامی که داروها تأثیر می گذارند، تیم مراقبت های بهداشتی شما لوله ای را در گلوی شما قرار می دهد تا به شما در تنفس کمک کند. سپس جراح شما کوله سیستکتومی را با استفاده از روش لاپاراسکوپی یا باز انجام می دهد.

بسته به وضعیت شما، جراح شما یکی از دو روش جراحی را توصیه می کند:

کوله سیستکتومی کم تهاجمی (لاپاروسکوپی)

در طول کوله سیستکتومی لاپاراسکوپی، جراح چهار برش کوچک در شکم شما ایجاد می کند. یک لوله با یک دوربین فیلمبرداری کوچک از طریق یکی از برش ها به شکم شما وارد می شود. جراح شما یک مانیتور ویدئویی را در اتاق عمل تماشا می کند در حالی که از ابزارهای جراحی که از طریق برش های دیگر در شکم شما برای برداشتن کیسه صفرا وارد می شود، استفاده می کند.

در مرحله بعد، اگر جراح شما نگران سنگ های صفراوی احتمالی یا سایر مشکلات مجرای صفراوی شما باشد، ممکن است تحت آزمایش تصویربرداری، مانند اشعه ایکس یا سونوگرافی قرار بگیرید. سپس برش های شما بخیه زده می شود . کوله سیستکتومی لاپاراسکوپی یک یا دو ساعت طول می کشد.

کوله سیستکتومی لاپاراسکوپیک برای همه مناسب نیست. در برخی موارد، جراح شما ممکن است با روش لاپاراسکوپی شروع کند و به دلیل بافت اسکار ناشی از عمل‌های قبلی یا عوارض، ایجاد برش بزرگ‌تری را لازم بداند.

کوله سیستکتومی سنتی (باز)

در طول کوله سیستکتومی باز، جراح یک برش 6 اینچی (15 سانتی متری) در شکم شما در زیر دنده ها در سمت راست شما ایجاد می کند. عضله و بافت به عقب کشیده می شوند تا کبد و کیسه صفرا شما نمایان شود. سپس جراح شما کیسه صفرا را برمی دارد.

برش بخیه می شود و شما به یک منطقه بهبودی منتقل می شوید. کوله سیستکتومی باز یک یا دو ساعت طول می کشد.

بعد از عمل کوله سیستکتومی
 • کوله سیستکتومی لاپاراسکوپیک. افراد اغلب می توانند در همان روز عمل جراحی به خانه بروند، اگرچه گاهی اوقات نیاز به یک شب اقامت در بیمارستان است. به طور کلی، زمانی که بتوانید بدون درد بخورید و بیاشامید و بتوانید بدون کمک راه بروید، می توانید به خانه برگردید. حدود یک هفته طول می کشد تا به طور کامل بهبود یابد.
 • کوله سیستکتومی باز انتظار داشته باشید که دو یا سه روز را در بیمارستان بگذرانید. هنگامی که در خانه هستید، ممکن است چهار تا شش هفته طول بکشد تا به طور کامل بهبود یابد.
نتایج

کوله سیستکتومی می تواند درد و ناراحتی سنگ های صفراوی را تسکین دهد. درمان های محافظه کارانه، مانند اصلاح رژیم غذایی، معمولاً نمی توانند از عود سنگ کیسه صفرا جلوگیری کنند. در بیشتر موارد، کوله سیستکتومی از عود سنگ های صفراوی جلوگیری می کند.

اکثر افراد پس از کوله سیستکتومی مشکلات گوارشی را تجربه نمی کنند. کیسه صفرا برای هضم سالم ضروری نیست. برخی از افراد ممکن است بعد از عمل مدفوع شل را تجربه کنند که معمولاً با گذشت زمان برطرف می شود. هر گونه تغییر در عادات روده یا علائم جدید پس از عمل خود را با پزشک خود در میان بگذارید.

اینکه بعد از کوله سیستکتومی چقدر سریع می توانید به فعالیت های عادی بازگردید بستگی به روشی دارد که جراح شما از آن استفاده می کند و سلامت کلی شما. افرادی که تحت کوله سیستکتومی لاپاروسکوپی قرار می گیرند ممکن است بتوانند در عرض چند روز به سر کار خود بازگردند. کسانی که تحت کوله سیستکتومی باز قرار می گیرند ممکن است به یک هفته یا بیشتر نیاز داشته باشند تا به اندازه کافی بهبود پیدا کنند تا به سر کار بازگردند.

 

نظر دهید

پاسخ دهید

بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
 • کل (0)
مقایسه
0
تماس