واکسن آنفولانزا برای بیماران دیابتی و کرونا

بسیاری از پزشکان دیابت و متخصصان مراقبت از بیماری دیابت می گویند که به دلیل ادامه بیماری همه گیر COVID-19 ، امسال سوالات متداول تری در مورد آنفولانزا از بیماران دریافت کرده اند.

واکسن آنفولانزا برای بیماران دیابتی

 دریافت واکسن آنفولانزا برای افراد دیابتی (PWD) بیش از هر زمان دیگری مهم است ، زیرا ابتلا به آنفلوانزا می تواند سیستم ایمنی بدن را تضعیف کرده ، و منجر به نوسانات و افزایش سطح گلوکز شود – که این امر ما را در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به COVID-19 و آن قرار می دهد .

با کمال تعجب ، آمار نشان می دهد که عموم مردم آنطور که باید در مورد آنفولانزا فکر نمی کنند.

ما پرسش و پاسخ زیر را گردآوری کرده ایم که تمام مواردی را که باید در مورد دیابت و واکسن آنفولانزا بدانید توضیح داده.

آنفولانزا چیست؟

آنفلوانزا یک بیماری تنفسی بسیار مسری است که توسط خانواده ای از ویروس های آنفلوانزا به سرعت سرایت میشود.

آنفولانزا نباید با آن اشتباه گرفته شود. این می تواند چیزی بیشتر از بیماری شما باشد. این می تواند تهدید کننده زندگی باشد.

در طول فصل آنفلوانزای 18-2017 ، یکی از بدترین موارد ثبت شده ، 80،000 آمریکایی جان خود را از دست دادند در حالی که نزدیک به 1 میلیون نفر دیگر در بیمارستان بستری بودند.طبق گفته های بی شماری از متخصصان ، تزریق واکسن آنفولانزا برای کسانی که دیابت دارند بسیار حیاتی است .

آنچه آنفولانزا را به چالش می کشد این است که ویروسی باعث ایجاد آن می شود و درمان آن را سخت می کند.بیماری های ناشی از باکتری را می توان با آنتی بیوتیک به راحتی درمان کرد ، اما ابزار ضد ویروسی ما بسیار محدود است.

به راستی ، بهترین راه برای مقابله با آنفولانزا ، اجتناب از ابتلا به آنفولانزا است خواه باور کنید یا نه ، این کار بسیار ساده ای است.

 

چه زمانی فصل آنفولانزا است؟

 ویروس های آنفولانزا بیشتر در ماه های پاییز و زمستان دیده می شود.

واکسن چیست؟

واکسن مانند یک برنامه تمرینی سریع برای سیستم ایمنی بدن شما است.

نکته اینجاست: سیستم ایمنی بدن انسان در مبارزه با ویروس ها بسیار خوب است ، اما باید دشمن خود را تشخیص دهد. و با عوامل بیماری زا مبارزه کند.

در طی یک بیماری ، سیستم ایمنی بدن در مورد این بیماری اطلاعات کسب می کند ، بنابراین دفعه بعدی که یک اشکال خاص ظاهر می شود ، سیستم ایمنی بدن آماده است و می تواند با یک مشت سریع آن را از بین ببرد.

مشکل آنفولانزا این است که به سرعت تکامل می یابد. آنقدر که آنفولانزای امسال آنفولانزای سال گذشته نیست. و آنفولانزای سال گذشته آنفولانزا از سال قبل از آن نبود و غیره…

یک واکسن بدن شما را با پاتن جدیدی آشنا می کند به گونه ای که شما را از بیماری واقعی باز می دارد.

دو نوع واکسن اساسی وجود دارد : غیرفعال و ضعیف.

غیرفعال کلمه ای مودبانه برای “کشته شدن” است. بله یک واکسن غیرفعال با رشد دسته ای از ویروس ها و سپس هسته ای سازی آنها ساخته می شود.

حتی اگر مرده باشد ، اگر یک بار به بدن تزریق شود ، سیستم ایمنی بدن شما هنوز هم می تواند از اجساد ویروس برای مطالعه ویروس ، درک آن و آماده شدن برای مقابله با آن استفاده کند.

زیبایی این امر این است که یک ویروس مرده نمی تواند شما را بیمار کند. اگر واکسن ویروس غیرفعال دارید و بیمار شده اید ، واقعیت این است که خیلی دیر شلیک کرده اید. شما قبلاً بیمار شده اید ، زیرا ویروس های مرده بیماری ایجاد نمی کنند.

از طرف دیگر ، ویروس ضعیف شده ویروسی است که هنوز زنده است. به سختی. این واکسن به جای هسته ای شدن ، با رشد دسته ای از ویروس ها و سپس انتقال آنها از طریق یک سری کشت سلولی یا جنین حیوانی (به طور معمول جنین جوجه) ساخته می شود تا ضعیف شود.

آنها هنوز زنده هستند ، اما بسیار ضعیف هستند ، برای سیستم ایمنی آسان انتخاب می شوند. ویروس های ضعیف شده می توانند باعث بروز بیماری های خفیف شوند ، اما تا حد زیادی سیستم ایمنی بدن را برای رویداد اصلی تقویت می کنند.

واکسن های مختلف آنفلوانزا کدامند؟

انواع مختلفی از واکسن آنفلوانزا وجود دارد ، اما برخی از رایج ترین انواع آن عبارتند از:

برای واکسن آنفلوانزا غیرفعال ، تزریق به روش سنتی است. این معمولا در بازو با استفاده از سوزن است، اما دو مارک نیز برای استفاده از انژکتور جت تایید شده است.

برای بزرگسالان مسن تر ، واکسن  با دوز بالا و همچنین انواع فرموله شده با کمکیمنبع مورد اعتماد، ماده ای که باعث افزایش پاسخ سیستم ایمنی به واکسن می شود.

یک واکسن آنفلوانزا نوترکیب نیز وجود دارد . اما ماندگاری کمی دارد ، بنابراین به احتمال زیاد آن را نمی بینید.

واکسن آنفولانزای خروپف بینی نیز وجود دارد. این گزینه ای به نام استLAIVمنبع مورد اعتماد، مخفف آنفلوانزای ضعیف زنده ، تأییدشده برای افراد غیر باردار در سنین 2 تا 49 سال ، به شرطی که “برخی از بیماری های اساسی پزشکی” را نداشته باشند. گرچه دیابت به طور خاص به عنوان یکی از بیماری های اساسی ذکر نشده استلیستمنبع مورد اعتمادشامل “افرادی با سیستم ایمنی ضعیف” است. (توجه داشته باشید كه CDC انواع دیابت را یك بیماری پزشكی می داند كه ما را در معرض “زیاد” ابتلا به عوارض “جدی” مربوط به آنفولانزا قرار می دهد ، كه می تواند شامل ذات الریه ، برونشیت ، عفونت های سینوسی و عفونت گوش باشد.)

داروی جدید Xofluza با نام Xofluza در سال 19-2018 منتشر شد و اولین ضد ویروس آنفلوآنزا است که تقریباً در 20 سال اخیر توسط سازمان غذا و دارو (FDA) تأیید شده است! این برای کسانی که بیش از 48 ساعت علائم شبیه آنفولانزا را نشان داده اند ، تأیید شده است. برای فصل آنفلوآنزای 2019-2020 ، FDA علائم استفاده از Xofluza را به 12 سال یا بیشتر که در معرض خطر ابتلا به عوارض مربوط به آنفولانزا هستند ، مانند کسانی که دیابت داریم ، گسترش داد.

آیا تزریق آنفولانزا باعث افزایش قند خون من خواهد شد؟

آیا تزریق آنفولانزا باعث افزایش قند خون من خواهد شد؟

ممکن است. می دانید که چگونه بازوی شما بعد از تزریق آنفولانزا اغلب درد می کند؟ خوب ، دو چیز در آنجا جریان دارد.

ابتدا یک دسته مایعات به عضله شما تزریق می شود. تا زمانی که جذب نشود ، می تواند درد داشته باشد و هر نوع دردی باعث جهش قند خون می شود.

علاوه بر این ، اگرچه اشکالات آنفولانزا مرده است ، سیستم ایمنی بدن شما هنوز هم به آنها واکنش نشان می دهد ، که در واقع کل واکسن است.

این انفجار اولیه واکنش ایمنی باعث التهاب ناشی از واکنش آنتی ژن می شود و – حدس می زنید – هر نوع واکنش آنتی ژنی می تواند باعث افزایش قند خون شود به همان روشی که بیماری ها نشان می دهند.

 آن درد آزار دهنده در بازوی شما به شما می گوید که واکسن موثر است.

بنابراین لبخند بزنید و قند خون بالا را با انسولین سریع اثر یا داروهای دیگر اصلاح کنید. از افزایش داروهای کنترل کننده قند خون با اثر طولانی مدت خودداری کنید ، زیرا پیش بینی نمی کند که قند خون افزایش یافته در اثر تزریق آنفولانزا چه مدت دوام بیاورد.

توجه داشته باشید که واکسن  آنفولانزا همچنین می توانند باعث درد کوتاه مدت خفیف بدن ، سردرد و افزایش درجه حرارت خفیف شوند.

واکسن آنفولانزا چقدر خوب عمل می کند؟

هنوز هم ضد گلوله نیستند. به یاد داشته باشید ، واکسن فقط یک عامل آموزشی برای سیستم ایمنی بدن است. مثل نوعی قاتل فوق العاده علف های هرز نیست که می توانید برای جلوگیری از رشد همه چیز ، روی زمین اسپری کنید.

یک واکسن به بدن شما کمک می کند تا برای مبارزه آماده شود ، اما واکسن خود قاتل ویروس نیست.

سیستم ایمنی بدن هنوز مجبور است ویروس را در بدن شما شناسایی ، جستجو و از بین ببرد.

ممکن است این کار را قبل از اینکه کاملاً احساس کنید ، انجام دهد. یا ممکن است کمی مریض شوید. یا حتی خیلی بیمار. اما در همه موارد ، کمتر از زمانی که واکسن دریافت نکرده باشید ، بیمار خواهید بود.

همچنین اکیداً توصیه می شود که از قوانین عقل سلیم برای جلوگیری از شیوع آنفلوآنزا پیروی کنید: هنگام سرفه از دستمال استفاده کنید ، مرتباً دستان خود را بشویید ، اگر بیمار هستید در خانه بمانید و از گذراندن وقت در حضور افراد بیمار خودداری کنید.

 

چگونه تشخیص دهم که آنفولانزا دارم یا سرماخوردگی دارم؟

علائم رسمی آنفلوانزا شامل تب ، سرفه ، گلودرد ، آبریزش یا گرفتگی بینی ، بدن درد ، سردرد و لرز و خستگی است که گاهی اوقات با استفراغ و اسهال پاشیده می شود.

بدن درد به عنوان یک علامت هشدار دهنده اصلی برای اکثر مردم مبنی بر ابتلا به آنفولانزا به جای سرماخوردگی دیده می شود.

به یاد داشته باشید که هر گونه سرماخوردگی یا بیماری مبتلا به دیابت می تواند باعث جهش قندهای خون ما شود. نتیجه می تواند کتواسیدوز دیابتی خطرناک (DKA) باشد ، بنابراین آزمایش کتون مهم است.

این کار را می توانید با کیت آزمایش ادرار در منزل که به طور گسترده در داروخانه ها و بدون نسخه در دسترس است ، انجام دهید.

همچنین ، به یاد داشته باشید که برای کسانی که دیابت ندارند ، علائم آنفولانزا مانند غالباً به عنوان نشانه ای از دیابت نوع 1 تازه بروز شده ظاهر می شود ، که می تواند خیلی سریع تهدید کننده زندگی شود.

بنابراین ، مطمئن شوید که علائم هشدار دهنده دیابت را می دانید و آماده اید که از عهده آن برآیید ، چه در واقع آنفولانزا باشد یا نه.

چه زمانی باید تزریق واکسن آنفولانزا انجام دهم ؟

توصیه می شود قبل از شروع آنفلوانزا در جامعه ، واکسن آنفولانزا دریافت کنید. به این دلیل که حدود 2 هفته پس از واکسیناسیون لازم است تا واکسن آنفولانزا در بدن شروع به کار کند.

بنابراین ، واکسیناسیون در اوایل پاییز ، قبل از شروع فصل آنفولانزا ، منطقی تر است – اگرچه در طول بحران COVID-19 ، حتی در بهار یا تابستان نیز برای گرفتن واکسن آنفولانزا تشویق می شوید.

از کجا می توان تزریق واکسن آنفولانزا انجام داد؟

تقریباً همه پزشکان و خدمات پرستاری در منزل این کار را انجام میدهند.که بنابرشیوع کرونا توصیه میشود از مراکز خدمات پرستاری در منزل کمک بگیرید.

https://farnamteb.ir/%d8%ae%d8%af%d9%85%d8%a7%d8%aa-%d9%be%d8%b1%d8%b3%d8%aa%d8%a7%d8%b1%db%8c-%d8%af%d8%b1-%d9%85%d9%86%d8%b2%d9%84/

https://www.healthline.com/

 

 

نظر دهید

پاسخ دهید

بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0
تماس